laktacna psychoza

Príspevok v téme: laktacna psychoza
j@nula

Potrebovala by som poradit. Mam kamaratku, ktora nedavno porodila babatko a ked sa jej zacalo tvorit mlieko, dostala laktacnu psychozu. Neviem o tom vela, len to, co mi povedal jej manzel, nechcel mi povedat, ako sa to u nej prejavuje, viem len, ze je teraz na psychiatrii. Chcela by som vediet, ze ked sa vrati domov z liecebne, bude uz uplne vprodiadku? Citala som totiz, ze zeny s tymto ochorenim mavaju sklony k samovrazde alebo mozu ublizit babatku ci inej osobe. Mam trosku strach, lebo aj ja mam male babo a mali sme v plane chodievat spolu kocikovat. Mam sa znepokojovat, alebo bude vsetko ok?

Sonie

Tieto problémy nastali družke až počas tehotenstva? Keď nebola tehotná bolo to v pohode? A malá má aký vek?

feessi

mozem poziadat o radu ? mam priatelku a od asi 6 mesiaca tehotenstva zazivam peklo toto s a vyhrotilo po porode a mam pocit ze som z niekym koho vobec nepoznam neustale hadky a obvinovanie ,ze celu situaciu mozem iba ja caste zmeny nalad agresivne utoky sklony k rozbijaniu veci neviem ako by som mal postupovat lebo mam obavy o svoju dceru druzka casto krat odchadza aj u malou a po par dnoch s a vracia s tym akoze mame novy zaciatok to nam vsak niekedy vydrzi par hodin a opat sa zbali a odchadza samozrejme stale mozem za vsetky zivotne situacie ja je toto tipicke pre laktacnu psychozu alebo je toto uplne iny pripad ? dakujem

Danka vranka

Chcela by som povedat vsetkym zenam ktore pocitia akukolvek uzkost po porode a nebude ich opustat ani potom, aby nevahali ani sekundu a okamzite zasli na gynekologiu. Mam synceka a ked som porodila, myslela som si ze mne sa to stat nemoze, ze \"mlieko do hlavy\" udiera inym zenam, nie mne.. No opak bol pravdou. Uz v porodnici som trpela ked moji pribuzni odomna odchadzali, ked som sa na syna pozrela, tak som k nemu vacsinou necitila ziadnu lasku, iba povinnost.. No doma sa to zrazu zvrtlo na tazke depresie, cele dni som len plakala a nic nezjedla. Kojila som, no malokedy som mala z toho potesenie, skor som maleho nenavidela za to, ze mi neda ani chvilku odpocinu a chce len jest a plakat.. Bola som fyzicky ale hlavne psychicky na dne.. Ked uz som nevedela co mam robit tak som zasla za svojou lekarkou, ktora konstatovala ze musim okamzite k psychiatrovi. Videla moju zelenu tvar, trasuce ruky a oci plne slz. Vravela som si ze k psychiatrovi chodia len cvoci. Hanbila som sa tam ist, naozaj.. Skonstatoval zastavit mlieko a zacat brat antidepresiva. Pripadala som si ako cvok aj ja. No po tom vsetkom co som si presla, po zacati uzivania liekov sa moj stav vyrazne zlepsil uz po par dnoch a zacala som mat radost nielen zo zivota, ale hlavne z drobceka. Zacala som ho lubit viac nez svoj zivot a tak to ma byt. Lieky vsak este brat musim aj ked uz to je viac nez mesiac. Ale hlavne ze je vsetko vporiadku, som na synceka hrda a milujem ho viac nez svoj zivot. Zeny, nebojte sa nikdy so svojim problemom zdoverit rodine, oni kolkokrat ani nemozu tusit co sa vo Vasom tele a Vasej hlave odohrava. Laktacna psychoza moze byt velmi vazny problem, z ktoreho si sama vacsinou nepomozete. Obrnte sa trpezlivostou, nehanbite sa zdoverit lekarovi lebo dietatko co najviac potrebuje okrem spanku a mliecka, je zdrava a milujuca matka..

marek rusnak

Dobrý deň, dovoľte mi požiadať Vás o radu a pomoc pri úprave režimu dojčenia nášho syna. Náš syn bude mať o dva dni 4 týždne a jeho „režim“ vyzerá zhruba nasledovne:
Noc: od 8-9 hodiny večer do 2-3 hodiny ráno spinká (spinká 5-6 hodín). Po prebudení je dojčený 2x15min. Opätovne sa prebudí okolo 5-6 hodiny ráno (spinká 2-3hodiny). Po tomto dojčení už nezaspí ale o cca 1 hodinu si pýta papať opäť. Dojčený je 2x15 min. + prikŕmený 50ml odsatého mlieka. O hodinku zaspí a spí asi 1 ½ - 2 hodiny. Následne ešte niekedy na chvíľu zaspí ale poobede sa situácia mení“ od 12 hodiny až do 8-9 hodiny večer i po dojčení stále plače, že je hladný. 5-6 je následne dojčený každú hodinu niekedy musia nasledovať dve kŕmenia po sebe + prikrmovanie, ktoré ako sa zdá pomáha len dočasne (20 minút je spokojný poprípade spí). Stolica sa zdá v poriadku.
Čo urobiť aby po kŕmený neplakal?
Budiť ho aj v noci resp. zakaždým tak, aby dodržal 2-3 hodinový režim, 8-12 kojení denne?
Za radu ďakujem
Marek

vejka

mojho byvaleho sestra mala laktacnu psychozu a parkrat sa pokusila o samovrazdu ale nikdy jej to nevyslo.a ked sa k tomu pridala aj smrt manzela a matky tak skocila z balkona a zlomila si panvove kosti.ale neviem co je s nou teraz ale asi sa lieci.jej syn je u starych rodicov a je mu dobre.

j@nula

To znamena, ze teraz bude na psychiatrii niekolko mesiacov? Lebo jej manzel pocita s par tyzdnami. Musi si v praci zobrat kvoli malemu dovolenku.

j@nula

Nemyslim,ze by si mala mat obavy o svoju priatelku,je v dobrych rukach s profesionalnou starostlivostou.Sama som mala kolegynu,ktora sa liecila na psychiatrii niekolko mesiacov,treba len nasadit vhodnu liecbu, laktacna psychoza sa u nej prejavila par dni po porode,este v nemocnici.Teraz je uz znova v pracovnom kolobehu,bez nejakych priznakov minuleho ochorenia.