Výška rodičovského príspevku?

Príspevok v téme: Výška rodičovského príspevku?
Katarína d

viete mi niekto povedať, ako je to s výskou rodičovského príspevku??? počula som, ževraj sa ma zvysiť od 1.1.2010 na niečo vyse 8000 sk ale počula som to len od kamošky, hladala som to na nete, no tam som nasla že vyska je od 1.9.2008 4 780 sk,-neviete mi niekto povedať, či je to ozaj pravda, že sa ma zvysiť od toho januara 2010??? kamoška mi tvrdí vraj ano, neviem kde by som sa to dozvedela najlepsie...prosim poradte mi diky:D

rihhanna

marisa.... mas ak si si tu na SR platila nemocenske poistenie po dobu 270 dni v obdobi dvoch rokov pred materskou.

MARISA116

ahojte prosim vas vie mi niekto povedat ci mam pravo na matersku ked sa moje dieta narodilo v zahranici??? odpovie mi niekto kto sa tomu rozumie. vopred diki

babočka

prosim napiste mi od ktoreho mesiaca sa zvysuje materska
pocula som ze sa ma zvysit na minimalnu mzdu co je na tom pravda.dakujem

CMu_Q

vyska rodicovskeho je 158€ a navysuje sa kazdorocne tak, ako zivotne minimum (je tam nejaky koeficient)... na zaklade toho sa navysi rodicovsky. Je len otazne o kolko :)

bardotova

aknitka, uz som pisala, ze som nebola na rodicovskej, poberala som len materske. ak sa pytas, ako dlho, tak niekde medzi minimom a maximom :-) (podla zakonnika prace).
to, ze si nemoze matka s dojcatom najst adekvatnu pracu na kratsi pracovny cas je hcyba systemu. ja viem ako to chodi. to som pisala, ze ak by som bola ja ministerkou PSVaR, dala by som ulavy zamestnavatelom, ktori by take matky zamestnali.
a dovod preco? cim ma clovek kvalifikovanejsiu pracu, tym menej je pre neho sameho pripustne, aby mal napriklad trojrocnu pracu. nechcem bagatelizovat ziadnu pracu, ale niektore moje zname, ktore robia krajcirky, alebo predavacky nemaju problem nastupit po troch rokoch do prace a pokracovat dalej tam, kde prestali.
ak clovek pracuje v odbore, ktory sleduje zavratne tempo vedy a vyvoja je aj polrocna absencia privelka a do rychlika sa za jazdy tazko nastupuje.
ak sa porovnavam s mamickami, ktore su na rodicovskej dovolenke (a ako ma vidia objektivne aj ini ludia) - ked som s detmi, venujem sa im naplno. neboj sa, dam im dost lasky aj tak, dost pozornosti a dost vzdelania. su samostatne a inteligentne.
no a ohladom dojcenia, respektujem ze je vela zien co z akychkolvek dovodov nemozu dojcit. ale na druhej strane, velmi vela zien robi chyby pri dojceni, a tie maju za nasledok skoncenie laktacie.
nechcela som vas poburit, len to je debata na dlhsie a ked sa zhrnie do strucneho textu, je nepochopena myslienka.

vikuska

Ale ked platim vysoke odvody tak preco by som na oplatku od statu nemohla 3 roky dostat adekvatnu matersku? Taku aby som sa nemusela hanbit ze nemam na zakladne veci pre babo? Asi nebudem moct kojit zo zdravotnych dovodov preto spominam napriklad umelu vyzivu, ale ide aj o ine veci ako plienky, kocik...

Pokial chcem nieco v zivote mat a dosiahnut /byt,splatka hypo, dovolenka, auto,...mysim klasicky standard/ tak musim tvrdo pracovat lebo inak to v tomto state ani nejde. A chcem sa zabezpecit ked raz dieta budem mat lebo na matersku sa nespolieham.
Okrem toho skus mi najst vhodnu pracu na polovicny uväzok pre mamicku na materskej, najdes akurat podvodne spolocnosti alebo prinajlepsom zoberu studentku. Viem lebo nejedna kamaratka na materskej si snazi privyrobit.

aknitka

súhlasím s vikuskou. vies bardotova aj ja som chcela kojiť svoje dieťa dlho ale šlo to žiaľ iba tri mesiace a museli sme prejsť na formulu. vieš koľko stojí? okolo 17 EUR a zo začiatku sme do mesiaca potrebovali 4 krabice. a ak sa smiem opýtať koľko si bola s deťmi doma ty? koľko mali keď si nastúpila do práce? veď štát práve chce podporiť matky v tom aby od detí neodchádzali do práce a boli s nimi doma tri roky preto teraz po novom keď matka nastúpi do práce skôr dostane len čiastku z rodičovského príspevku a nie celý ako do teraz. veď pre dieťatko je to najlepšie keď je s maminkou. ja nie som ani prachatá, ani manžel žiaľ nezarába milióny a celkom sa nám darilo to zvládať keby neprišla táto kríza. takže asi budem musieť nastúpiť do práce o čosi skôr (ak budme mať do akej). malý bude mať vtedy 2 roky aj 4 mesiace a vôbec sa mi nechce ho opustiť. rodičovský príspevok je veľmi úbohý (ale zase lepší ako nič) a aj keď si písla že to nemyslíš v zlom že rodičovský príspevok je ako sociálna dávka pre nezamestnaných tak ako si to teda myslela. veď ke´d to už tak berieš tak vychovávam pre štát ďalšieho daňového poplatníka tak prečo by ma nemal podporiť väčším príspevkom.

bardotova

ked nemas mlieko... preco ratas hned s touto moznostou? som tenka ako prutik a dojcila som deti tak dlho ako chceli, teda doooost dlho.
netreba pozerat pesimisticky a hned si navravat, ze nebudem moct dojcit.
a tiez netreba pracovat do umoru. socialna politika by mala totiz smerovat inam, to co sa uberie na rodicovskych prispevkoch, by sa investovalo do podpory zariadeni pre dojcata - teda jasle. stat by mal podporovat zamestnavanie zien s detmi na kratsi pracovny cas. .... ale to az ked mudem ministerkou prace, soc veci a rodiny :-)))
inak, oje deti maju 4 a 6 rokov, nie som este na dochodku :-) (nemylte si ma s brigitou)

vikuska

Zena ma na vyber: bud pracuje do umoru a nema cas na dieta, alebo je na materskej a nema z coho vyzit, alebo ma prachateho mazela a nic z toho ju netrapi /idealna moznost/. Opravte ma ak sa mylim :)