***Môže to byť potravinová intolerancia. Medzi potraviny najčastejšie spôsobujúce intoleranciu patrí sója, laktóza, mliečna bielkovina, pšenica, kukurica, glutén, sorbit, červená fazuľa, vaječný bielok.
***Na Interklinik v Bratislave ťa vedia otestovať na intoleranciu potravín. Robia 3 rôzne druhy testov - podľa počtu potravín. Najmenší je na 59 potravín a stojí 139 € pre samoplatcov, no podľa všetkého by mala poisťovňa prispieť sumou 50 €. Na to sa pre istotu radšej opýtaj.
Väčšie testy sú s vyšším počtom potravín a sú aj drahšie. Plynatosť často pominie po vylúčení tých potravín zo stravy, ktoré práve tebe spôsobujú intoleranciu. Celkove sa budeš lepšie cítiť. Mäso intoleranciu spôsobuje len zriedkavo.
***Testy, ktoré sa robia z odberu krvi, neobsahujú cukry (laktózu, fruktózu a sorbit). Na tieto cukry ťa môžu otestovať v Rakúsku dychovými skúškami. Na laktózu aj na Slovensku u gastroenterológa, len sa nesmieš báť prehltnúť hadicu. Hadicové vyšetrenie je okrem laktózovej intolerancie zamerané ešte aj na celiakiu a na helikobaktera. Treba sa ti obrniť svätou trpezlivosťou, pokiaľ ide o čakanie na termín. Na gastro sa čaká dosť dlho, často aj 3 až 4 mesiace.
***Alergológ ťa môže z odberu krvi vyšetriť na histamínovú intoleranciu. Pri tejto chorobe by tvoje telo netolerovalo potraviny bohaté na histamín, čo sú skoro všetky. Napríklad pohánka, kyslomliečne výrobky, ryby iné ako čerstvo chytené, mnohé konzervačné látky, konzervy a zaváraniny, huby, paradajky, bazalka, citrón, kakao, špenát, sója, všetka varená strava vytiahnutá z chladničky (čokoľvek varené sa môže jesť len čerstvo uvarené, zvyšok vyhodiť)... Je toho naozaj veľa. Pri histamínovej intolerncii sa tieto potraviny môžu konzumovať len s liekom Daosin, ktorý je drahý a človek si ho musí celý zaplatiť sám, lebo je zaradený do kategórie výživových doplnkov a nie do kategórie liekov.
***Daj sa vyšetriť na cukrovku.
***Oplatí sa dať sa vyšetriť aj na parazity. Obzvlášť, ak pociťuješ svrbenie v oblasti konečníka. Netreba sa hanbiť.
***Parazitická baktéria Giardia - spôsobuje hnačkovitú zapáchajúcu stolicu a plynatosť. Vyšetrenie sa robí zo stolice. Ideálne zájsť ako samoplatca do chemického laboratória.
***Samozrejme, že plynatosť môže mať aj iné príčiny ako sú parazity a intolerancie, ale tieto sú vo všeobecnosti najčastejšou príčinou tohto problému, preto píšem práve o nich.