pomoc rodičom

Príspevok v téme: pomoc rodičom
katja10

Ahojte dievčatá a prípadne i chlapci,momentálne píšem záverečnú prácu o PPP, kde sa zaoberám predovšetkým rodinou ako jedným z rizikovým faktorom pri vzniku PPP. Sama som prešla anorexiou a úspešne sa z toho bludného kruhu dostala. Začala som študovať VŠ a kedže o tejto problematike viem veľa (či už prakticky alebo teoreticky) v budúcnosti by som sa tomu chcela venovať aj profesionálne. Vo svojej práci sa snažím skonštruovať odporúčania pre rodičov, aby si začinájúce PPP dokázali všimnúť a povedzme rozpoznať, je zarážajúce, že si to mnohokrát všmnú až ked dcéra váži sotva 40 kg. Nakoľko aj ja som si tým prešla a mohla by som odporúčania zostaviť sama chcem sa vyhnúť subjektivite a chcela by som aj Vás zapojiť do tejto témy a trošku popremýšlať...budem rada a možno to niekomu z rodičov pomôže :)prajem pekný deň

katja10

Ahooj Monica veľmi pekne ďakujem za tvoje postrehy :)úplne sa s Tebou stotožňujem v tvojich odporúčaniach. Verím, že sú zlé obdobia aj za Tebou a že opäť nájdeš pokoj v duši...držím palčeky

monica gazpio

Ahoj katja10, u mňa sa to začalo asi tým, že som pozerala telenovelu Manuela a veľmi som sa na ňu chcela podobať. Túžila som po takej štíhlej postave ako má ona. V 11 rokoch prvá diéta, potom anorexia (ľahší prípad), záchvatové prejedanie a stále dookola. Babka mi stále hovorí, že mama urobila veľkú chybu, že toto dala pozerať, ale čo už. Z chýb sa učíme. Druhá príčina anorexie bola asi taká, že som chcela byť modelkou, ale nech som robila, čo som robila, nesplnilo sa mi to. Telesné následky ppp chvalabohu žiadne, ale duševné sú asi takéto: nedostatok sebavedomia, depresie, precitlivenosť, 5 pokusov o samovraždu, 6 krát pobyt na psychiatrii, doživotná schizofrénia a užívanie lieku. Sociálne dôsledky: nemožnosť sa zamestnať, žiadni priatelia, nespravená maturita, stále konflikty v škole. Neviem, u mňa asi rodina nebola príčinou vzniku, ale odporúčania môžem dať asi takéto: 1. Nikdy nekritizujte svoje deti pre postavu 2. Pestujte v nich zdravé sebavedomie, to znamená, že ak niečo urobia naozaj dobre pochváľte ho za to, ak niečo zlé, tak povedzte im to priamo. Ale pozor! Kritika má byť konštruktívna, nie typu Si zlá žiačka, gazdiná a pod. 3. Niekedy je vhodné na chyby upozorniť nepriamo. 4. Nikdy dieťa nepodporujte v extrémnych diétach, tie sú z dlhodobého hľadiska neúčinné, škodlivé, iba odvodňujú a jojo-efekt je zaručený. 5. Pestujte s dieťaťom pohybovú aktivitu. 6. Pomáhajte mu rozvíjať talenty. Čiže asi tak. Prešla som anorexiou, ktorá sa striedala so záchvatovým prejedaním. Bolo to asi tak: Jeden rok anorexia, druhý záchvatové prejedanie. Dnes som už chvalabohu, čo sa týka ppp vonku, ale následky sú na celý život.