Názory a postoje rodičov k Hippoterapii

Príspevok v téme: Názory a postoje rodičov k Hippoterapii
e.l.i

Vážení rodičia!
Volám sa Helena Franeková, som študentkou tretieho ročníka Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave, Fakulta zdravotníctva Banská Bystrica, odbor ošetrovateľstvo.
Do rúk sa Vám dostáva dotazník, ktorého cieľom je zistiť aké máte postoje a názory na liečbu koňom- hippoterapiu
Vyberte si z možností odpovedí len jednu, ktorá najviac vystihuje Váš osobný názor, a zakrúžkujte ju.
Pri otázkach bez vyznačených možností napíšte svoju vlastnú odpoveď.
Dotazník je anonymný (bez udania mena). Údaje budú slúžiť iba pre účely spracovania mojej záverečnej práce.
Za Vašu ochotu a spoluprácu Vám srdečne ďakujem.

Vek dieťaťa:..............

Vek rodiča:................

Pohlavie dieťaťa
A, chlapec
B, dievča

Akým ochorením trpí vaše dieťa?
A, detská mozgová obrna
B, ochorenie chrbtice
C, psychické ochorenie
D, iné ( uveďte aké ) .................................................. .................................................. ................

Ako dlho vaše dieťa využíva hippoterapiu?
A, 1 mesiac
B, 1/2 roka
C, 1 rok
D, iné ( uveďte ako dlho )... .................................................. .................................................. .....

1, Ako ste sa o hippoterapii dozvedeli?
A, lekár
B, zdravotná sestra
C, od iných pracovníkov zdravotníckeho zariadenia
D, priatelia
E, médiá
F, iné ( uveďte ako )................................................. ...... .................................................. ............

2, Počuli ste o hippoterapii skôr než ju odporučili vášmu dieťaťu?
A, áno
B, nie

3, Ako ste sa na tuto formu terapie pozerali skôr ako ju začalo využívať vaše dieťa?
A, nedôveroval/la som jej
B, veril/a som len čiastočne
C, verila som v jej úspechoch

4, Využil už niekto z vašej rodiny tento typ terapie okrem Vášho dieťaťa?
A, áno ( uveďte kto? ) .................................................. .................................................. ..............
B ,nie

5, Myslite, že kôň je vhodne zviera na terapiu?
A určite áno
B, skôr áno
C, skôr nie
D, neviem sa vyjadriť
E, nie

6, Ako sa na ňu pozeráte teraz keď vaše dieťa využíva tuto formu terapie?
Uveďte .................................................. .................................................. ......................................

7, Koľko krát za týždeň navštevuje vaše dieťa hippoterapiu?
A, 1 krát za týždeň
B, 2 krát za týždeň
C, príležitostne
D, iné (uveďte ako často )................................................. .................................................. ..........

8, Je pre vaše dieťa hippoterapia dôležitá?
A, skôr áno
B, skôr nie
C, nie
D, neviem

9, Do akej miery vášmu dieťaťu hippoterapia pomohla?
A, výrazne zlepšená pohyblivosť
B, znížená bolesť
C, zlepšený psychicky stav
D, sú minimálne zlepšenia
E, nevidím žiadne zlepšenia
F, iné ( uveďte )................................................. .................................................. ..........................

10, Odporučili by ste hippoterapiu ostatným pacientom
A, skôr áno ako nie
B, asi nie
C, nie ( uveďte prečo )................................................. .................................................. ...............

11, Zlepší vášmu dieťaťu stretnutie s koníkom a následná terapia náladu?
A, áno, pretože má pocit, že jazdou dokázalo niečo úžasné / hrdinské.
B, áno, pretože má rado zvieratká.
C, nie, pretože má z neho strach .
D, ( uveďte iné )................................................. .................................................. .........................

12, Ktorú činnosť má vaše dieťa najradšej?
A, jazdu -terapiu na koni
B, starostlivosť o koníka /hladkanie/
C, iné ( uveďte čo)............................................... .................................................. .......................

13, Je táto terapia pre vašu rodinu finančne náročná?
A, áno je veľmi finančne náročná
B, je primerane náročná
C, nie je náročná

14, Dostávate na túto terapiu nejaké finančné príspevky?
A, áno
B, nie

15, Ste spokojný s personálom, ktorý vykonávajú hippoterapiu?
A, áno, pretože majú profesionálny prístup
B, áno, pretože ma zrozumiteľne informujú o všetkých pozitívach a postupoch hippoterapie
C, iné (uveďte prečo )................................................. .................................................. ................
D, nie, nie som spokojný/á, pretože .................................................. ...........................................

16, Privítali by ste v personále, ktorá sa podieľa na hippoterapii aj zdravotnú sestru?
A, áno, bola by užitočná v role pomocníka
B, áno, pretože má veľa poznatkov ohľadom diagnózy dieťaťa a potrebnej ošetrova-teľskej starostlivosti
C, áno, pretože ma edukuje o hippoterapii
D, iné (uveďte prečo)............................................ .................................................. ......................
E, nie, pretože ( uveďte )................................................. .................................................. ............

17, Stretli ste sa do zdravotnou sestrou v hippoterapeutickom tíme?
A, áno stretla/ stretol som sa
B, nie, zatiaľ som sa nestretla / nestretol

Ak ste v otázke č. 17, zakrúžkovali možnosť A, prosím pokračujte otázkou č. 18.

18, Boli ste spokojná s úlohou zdravotnej sestry v hippoterapeutickom tíme?
A, áno, pretože ma oboznámila s významom hippoterapie u diagnóze môjho dieťaťa
B, áno, pretože ma edukovala a ochotne mi odpovedala na moje otázky
C, áno, pretože ( uveďte )................................................. .................................................. ...........
D, nie ( uveďte )................................................. .................................................. .........................