Atrofia buniek

katarina

Dobry den. Mam 24rokov a 15-mesacnu dcerku,ktoru stale kojim.Menstruaciu som dostala prvy krat ked mala dceka 1rok teda v maji.Este vo februari mi na zaklade cytologickeho vyteru z posvy povedali, ze mam paraatroficky epitel maternice a preto mi na overenie tejto diagnozy robili vyter tento tyzden. Vraj je to nemozne,aby zena v mojom veku mala nieco take,pretoze sa to u zien objavuje az po 50-tke.Mohli by ste mi vysvetlit o co vlastne ide?

dagmar

cytologickym sterom buniek (z krcka maternice) sa zistuje ich morfologia (o.i.tvar,velkost,usporiadanie)."Atrofia&qu ot; buniek je vyjadrenim pre ich ochabovanie spojene so zmensovanim az dysfunkciou, pricom nie je vylucene, ze moze ist o ich ubytok - nielen o dysfunkcne zmeny vyplyvajuce z toho, ze by bunky mali zmenenu velkost, tvar atd. Vysledok cytolog. vysetrenia sa zvykne oznacovat "PAP" + patricny stupen (1 - 5), pricom od stupna 3 sa da predpokladat dalsi, s gynekologom dohodnuty postup (ci uz ambulantny, alebo invazivnejsi).
Proti atrofii Vy sama nemate co urobit, nie je mozne ju razom ovplyvnit napr. stravou, cajmi a pod.