Krach nemocníc po transformácii?

Pišta

Už dávnejšie mi napadlo, že boj so (zlým)systémom sa nedá vyhrať.
Buď ťa systém asimiluje (t.j., človek sa stane jeden z „nich“, ktorí sa v ňom nachádzajú), ale ťa systém zraní. Po každej stránke.
Boj s ním, stojí veľa síl, ale ak je systém príliš veľký, nedá sa s ním vyhrať.

Náš zdravotnícky systém je príliš veľký. Často nehumánny práve voči tým, čo ho najviac potrebujú.
Aj ten web je systém pomoci. Ale pozitívny.
Preto mu držím palce (aj tebe Jatyon).
Preto sa vzdelávajme a pomáhajme si navzájom.
Lebo ak budeme dosť múdri a skúsení, môžeme to odovzdávať aj ďalej. Aj tým, čo to bezprostredne okolo nás potrebujú – naši blízki.

Avšak prehodiť výhybku od liečenia ku prevencii, tak to je riadna fuška. Pre každého z nás.
Ale dá sa...:-)

Alina

OK, Pišta. Taký istý názor mám aj ja!
Ibaže v našom štáte je práve v tomto chyba.Tí,ktorí sú odkázaní na pomoc iných aleob na pomoc štátu(v akejkoľvek sfére)sa nedovolajú ničoho.
Obyčajný človek je z každej strany zaplavovaný poplatkami,kolkami,papierovačkami...ale keď on náhodou niečo potrebuje od štátu, nik oň nemá záujem.(samozrejme,pokiaľ nemáš penieze,vysoké postavenie,či známosti - vtedy sa všetko dá)
Ak si "iba radový občan" ostáva ti sťažovať sa na "lampáreň" a podobne.
Súhlasím,že so zdravým veľa ľudí hazarduje a potom sa chytajú všetkých zdravot.inštitúcií, všetkých liekov,každej pomoci.(Často tiež tej nie najlepšej,najzdravšej) Ale zmeniť svoj životný štýl,byť šetrnejší k svojmu organizmu,prírodným zdrojom...to nechce nik!
Aj tento trend konzumného spôpsobu života nás dostal tam,kde sme, a znovu tí "nevinní" doplácajú.

Pišta

Alinka,
S tou babkou si mala pravdu. To je kruté. Aj s jedlom aj liekmi.

Deti, chorí, starí,...potrebujú naozaj pomoc, aj v nemocniciach aj u lekárov ale aj ostatných.
Asi som to zle napísal.
Mal som skôr na mysli to, že napr. v USA majú našpičkovejšie prepacovanú farmacuetickú a zdravotnícku oblasť.
Zároveň americký národ je zdravotne na tom najhoršie na celom svete (teda, ak dáme nabok, totálne chudobné krajiny, kde vyčíňajú infekčné choroby a pod.)
Do nemocníc a ku lekárom však chodí veľa ľudí, ktorí majú aj inú možnosť - neochorieť.
Je to namáhavé, ale dá sa to.
NEOCHORIEŤ.
A vtedy lekári a nemocnice nepomáhajú, presnejšie, nie sú potrebné.
Sústrediť sa viac na prevenciu ako na liečbu.
Ku tomuto som sa dopracoval, lebo som v minulosti býval často chorý a bol som často odkázaný na "milosť a nemilosť" nášho systému "zdravia".
Dnes som "slobodnejší".

To som mal na mysli.

alina

pišta,sú ľudia,deti,starí ľudia,ktorý naozaj nemajú na výber a svoje zdravie musia riešiť cez nemocnice a pod.inštitúcie.(Chcela by som vedieť,ako si poriešiš napr.zlomeninu ty sám doma!)
Aspoň vtedy,keď sú na naše zdravotníctvo odkázaní a sami si nepomôžu,by to malo fungovať trochu ľudskejšie!!
Aj tí čo tam pracujú,aj tí kt.stanovujú zákony.
Je smutné vidieť v lekárni babičku,ktorá si ide po lieky, a keď počuje sumu, preráta si peniaze a povie: "tak ja si ich radšej nezoberiem" Toto som zažila aj v lekárni, aj v obyčajných potravinách,kde si babička preratúvala, či jej vystačia peniaze nie len na pol chleba ale aj na maslo.A kruté bolo vydieť,že maslo vrátila!Celý život drela na túto republiku,odvádzala dane,a nakoniec si nemože dovoliť obyčajné maslo! A keby chcela k nemu salámu?
O tom som písala!!!

Pišta

Alinka,
tak ako táto vláda neporieši tvoju finančnú situáciu (a asi aj preto ideš do Nórska), tak ani ministerstvo zdravotíctva a nemocnice neporiešia naše zdravie. To si musíme poriešiť my.
Nemocnica je posledná "záchranná stanica".
Ale čo je predtým?

alina

adika, ja to tak vidím, že nie len Zajac,ale celá naša vláda sa snaží,aby obyčajní ľudia v tomto štáte boli chudobní(ekonomika),hlúpi(školstvo) a chorí(zdravotníctvo).
Nečudujem sa,ak sa všetci vysťahujú!!!
Idem aj ja (do Nórska)