dospelo-nedospelý syn skr\

Príspevok v téme: dospelo-nedospelý syn skr\
mamička

Mám 23.r. syna ktorý viac nerobí ako robí. manž. je na týždňovkách, ja si s ním neviem rady.syn tvrdí, že mám povinnosť sa oň starať do 25.r.najviac ma štve, že mám doma ešte 14.r. syna na ktorého to zle vplýva.čo mám robiť, môžem ho vyhodiť?má "podmienku!"Jeho deň by si predstavoval asi takto-ráno vstanem asi okolo 10.00, potom sa napapám všetkého dobrého čo len v chladn. je. potom hudba sprcha počítač, obed, von ,medzi tím cigaretky-podla toho koľko mám?!no a nakoniec von s kámošmi, však rodičia moji nie som takí sám, tak ma živte.prosím vás kto mi poradí?pohovor mu nepomáha,dá mi niekto právnu,alebo ľudskú radu?

sára

Mám deti 15 a 12 a zrovna teraz som mala s nimi debatu na túto tému. Povedala som im, že akonáhle prestávajú chodiť do školy začnú prispievať na domácnosť, bez ohľadu na to koľko budú mať rokov. Sme vcelku dobre zabezpečená rodina, ale na domácnosť budú prispievať aj keby som tie peniaze mala dať na charitu, lebo inak sa nenaučia, že treba platiť za stravu a bývanie. Keď si nenájdu robotu, tak budú robiť doma všetko čo bude treba aby si réžiu odpracovali.Pokiaľ chodia do školy všetko im hradím, všetky výlety, vreckové, telefóny..., ale keď prestanú študovať budú si to musieť platiť sami. Aspoň majú motiváciu sa dobre učiť. To som ešte nepočula, že je treba živiť deti do 25. Veď v 18 sú už plnoletí aj právne zodpovedný.Viem, že nedostanú podporu v nezamestnanosti, ale ak by nežili s vami v spoločnej domácnosti, tak sociálnu dávku (životné minimum)dostanú.Takže mu povedz nech sa vysťahuje, vybaví si sociálnu dávku a skúsi z nej vyžiť.

ona

Ahoj,ja nie som v takej situacii ako ty,ale naopak,mam syna 20 rokov ,je na vysokej ,byva u mna.Mam svoje hobby,ktore robim vyse 4 roky,je to s spojene s vikendami a s expediciami v zahranici,znami mi hovorili,ked som necavala syna sameho doma,ze sa spusti.Prave naopak,prisla som domov a cakala ma tepla vecera,dnes sam vari,perie,vesa pradlo,upratuje a aj lenosi,ked sa chystam na expediciu ,necham peniaze len len aby s nimi vysiel,aj zemiaky s mliekom su mu dobre,a ked sa vratim zaujima sa o moje hobby, a to mam 44.rokov.A bola som na neho prisna aj kamaratcka a to zijeme sami uz 10 rokov a syn je pripraveny do zivota,drzim palce ,aby si aj ty zazila nieco podobne..

anonym

Mamička,ako keby som to písala ja osobne.Velmi dobre Ta chápem, lebo my sme zažili niečo podobné.Syn má tiež 23 rokov a denný prodram tvojho akoby bol presne odpísaný.Naštastie náš sa spamatal a našiel si robotu,momentálne je v Anglicku.Náš nám vždy tvrdil,že nás má rád a váži si nás, ale aj tak si vždy urobil po svojom a kamaráti boli zákon.Také rady,že znížit alebo nedávat vreckové moc neobstoja, lebo takí chalani sú schopní si peniaze zabezpečit inou cestou.A potom sú zasa len problémy.Jedine čo by som asi urobila, nechala by som prázdnu chladničku.Nech sa mladý spamatá.Ja tvrdím, že dobre sa radí tomu, kto to nezažil osobne.No neviem ako Ti poradit,ako som napísala náš sa spamatal a robotu si našiel.Videl,že som nervozna z neho a potom bol nervozny aj on a bolo to na figu.Momentálne robí už 4 mesiac a do Vianoc sa doma neukáže.Uvidíme čo bude v zime.Držím Ti palce nech sa chlapec spamatá a jedine neustále rozhovory ak by pomohli.

Anka902

Dobre Atka viem ze na vas sa mozem spolahnut,ty mas optimisticku povahu tak to je dobre a v tom pripade take slniecko chce kazdy.Pekny den.

aveeva

Radím ti mamička, to isté. Aj ked ste zameškali to staré príslovie "ohýbaj ma mamko, pokiaľ som ja Janko". Dobrým slovom nič nevyriešiš, iba radikálnou zmenou a odporom. Teraz už nepomôže "po dobrom" , iba ak mu dáš pocítiť, že Ty, ako jeho matka si hodná obdivu a úcty.Otec nemá na neho zrejme dosah, ked chodí na týždňovky, ale aj tak by ma zaujímalo, aký má postoj k synovmu správaniu. Tiež mám sestru - najmladšiu a rodičia sa na ňu sťažýujú, že si ich neváži. Neustále mame hovorím, aby bola na ňu prísnejšia a neobskakovala ju. Dnešní mladí ľudia sú bohužiaľ sebeckejší, myslia viac na seba a neberú ohľad na svojich starnúcich rodičov. Daj vedieť, či ste dospeli k nejakej aspoň maličkej náprave, veľmi ma to zaujíma, lebo to dobre poznám.

Aťa

Ale, ale, ved sa nic nestalo... este si naskor musim nejakeho "klofnut", az potom budu deticky:-))))) Ale vazne, teraz, ked vies postup,neboj,vybavis to urcite, ked budu na urade problemy, mas tu nas...ahoj a pekny dnicek! Aťa

Anka902

Tak prepac asi som to poplietla,zmena sa este nekonala mam uz vsetko napisane ,uz len zaniest dokonca ma uz presli aj obavy z toho ze by mi nevyhoveli len vidis zaskocila ma znova PN a cez tu to nechcem robit az ked pojdem do prace.

Aťa

Anicka, je mi luto, ze mas znova zdravotne problemy.....pekne sa nam liec, nech si zdravucka....a co ta zmena priazviska, ako to ide? Zbav sa konecne tej traumy! Mam sa celkom dobre...Anicka, ja nemam deticky, este nie!

Anka902

Atka ahoj mam sa sa vyborne ak zabudnem na moj chrbat uz som zase nedobrovolne naPN lebo z tych bolesti chrbtice som skoncila v nemocnici ale to je hotova telenovela neviem ci sa to tu hodi opisovat.A ty ako zijes?Zda sa mi ze som v niektorych prispevkoch od teba postrehla ze mas dieta ,dievcatko alebo chlapceka?

Aťa

Vidis Mamicka, vsetci Ti radia zhruba to iste...postavit sa synovi, zaviest urcite pravidla, ktore aj ked sa zdaju krute, mali by syna donutit, aby si uvedomil, ze musi pracovat. A ako Rasto napisal, je smutne, ked Tvoj manzel /porovnajuc ho so synom stary chlap/ musel opustit rodinu a ist do sveta zarabat peniaze aby uzivil mladika, ktory si doma vylihuje doobedu v posteli... Do 25- ky podla zakona nema narok na ziadny soc. prijem, lebo stat uklada povinnost zivit ho Vam, rodicim..no ale ak sa nezamestna...tak ani po jeho 25-tom roku mu narok nevznikne, lebo nepracoval. takze ries tuto situaciu, pokial sa da!
Anicka 902..ahoj! Ako sa mas?