***surna pomoc lekara/aj gynekologa/***

Príspevok v téme: ***surna pomoc lekara/aj gynekologa/***
navedka

prosim o radu odbornika-lekara,zdravoticku,gynekologa... ci nejakej zeny co ma skusenost:
mam 38, 2 male deti po 7 rokoch neplodnosti, tazko rizikovych tehotenstvach, po niekolkych spontannych potratoch. teraz som zistila ze som uplne neplanovane tehotna/dalsie dieta sme neplanovali, ani neviem ako som k tomu prisla, HAK som nikdy nepotrebovala, pozor sme davali vzdy, vzdy ked som otehotnela som presne vedela kedy.../a teraz som tehotna od ovulacie asi 3 tyzdne pocitam a za ten cas som prekonala cca pred 2 tyz. moc.infejt-zaplava bakterii, bralasom ATB+chemoterap-biseptol, cca 2 tyzdne, medzitym som chytila hnacky, tak smecta, hylak, endiaron..., dostalasom herpes, tak mast zovirax a brala som lysin-/zastavuje rast buniek/.mali sme rozne oslavy v rodine 40-60-tky a na plese sme boli a vsade som cosi popila, no proste som neratala s tehotenstvom... to vsetko sa odohralo behom poslednych2-3 tyzdnov co som asi tehotna a co som zistila teraz a na co som si STIHLA RYCHLO SPOMENUT a proste som z toho uplne hotova...neviem, je mozne ze zas spontanne potratim, ale chcem sa opytat:
JE MOZNE ZE BY SOM PO TOM VSETKOM CO SOM TERAZ V TYCHTO NAJKRITICKEJSICH ZACIATKOCH TOHTO TEHOTENSTVA PREZILA,MOHLA MAT NAPRIEK VSETKEMU UPLNE ZDRAVE DIETA? VIEM ZE ZACIATKY SU PRE VYVIN PLODU TIE NAJDOLEZITEJSIE. VELMI SA BOJIM, PROSIM POMOZTE MI NIEKTO, PROSIM, NEVIEM CO ROBIT

laluska

ahojte poradte mi niekto mojmu manzelovi povedali ze nama v tele spermie moze to byt vsade citam anemozem o tom nic najst ze by muz neprodukoval spermir prosim poradte mi dakujem

nevedka

nevedka,pozitívny test ti mohol vyjsť aj z toho,že si prekonala zápal moč.ciest,a sú v moči ešte nejaké čiastočky krvi,to automaticky skresľuje test,čiže ukáže pozit.A k tomu všetkému,čo si opísala,testy na poškodenie bábätka sa robia okolo 15.týždňa,čiže mala by si čas riešiť otázku pre alebo proti do 20.tého týždňa.Možno to už tu niekto písal,no ja som to nečítala,nemám až toľko času.

nevedka

no tak ako som sa pytala, z cysty to asi nebude :)
na sono mam ist uz dnes vecer, len mam obavy ci vobec bude sa dat daco vidno ak je to tak skoro/15-21 den pocatia/. a ak tam nic nebude, budem mat strach ci to neni momomaternicove...
ach jaj

nevedka

ano, mas pravdu, dakujem ti...
este som sa na teste hcg z mocu docitala ze falosna pozitivita/mne vysiel pozit.2x/ byva udajne u cyst na vajecnikoch, co ma zarazilo.
nevies, je to pravda?
zeby som mohla mat cystu a preto pozit. HCG ?
neviem kedy ma objednaju najskor na sono-teda ako rychlo sa dostanem,ale to ma prekvapilo, teraz neviem co?

farmaceutka

No pravdupovediac v tomto sa az tak velmi neorientujem, radsej sa porad s gynekologom alebo genetikom. Ale podmienka bude asi amniocenteza, neviem, ako inac by sa dal ziskat material na vysetrenie. Ale mozno sa mylim. V kazdom pripade je priskoro na akekolvek geneticke vysetrenia pomyslat.

nevedka

farmaceutka veeelmi pekne dakujem...
su to maximalne 3 tyzdne co som to dnes zistila od oplodnenia, tak dufam ze som nieco nevedomky nepokazila. vedela som tak ze asi prvych max.14 ci 15 dni od oplodnenia sa delia bunkya hned na to zacina organogeneza ,ale ked vravis 18 , tak dufam, ze mam par dni k dobru ak by bola ovulacia prebehla trochu neskor dufam
...a este prosim ta, o ake geneticke vysetrenie mam poziadat, ako sa to robi? lebo ak amniocentezu, tak to mne pri tehotenstvach vzladom na rizikove gravidyty a stale potraty nik neodporucal.alebo je ine geneticke vysetrenie plodu?/teda ak by som nepotratila, co nechcem, ale rada by som mala zdrave dietatko/
dakujem

farmaceutka

navedka-dufam, ze ta upokojim. Vyvijajuce sa embryo je pocas prvych 18 dni od vzniku (t.j.oplodnenia) schopne uplne bez problemov nahradit kazdu svoju bunku, ktora bola v nom poskodena. To znamena, ze ak je skodlivy vplyv nan taky silny, ze nieco poskodi, tak embryo sa dokaze bud zregenerovat UPLNE, alebo zahynie. Po 18 dnoch od oplodnenia sa tato schopnost straca, pretoze bunky v embryu sa zacinaju diferencovat, t.j. zakladaju sa vsetky tkaniva a organy. Toto obdobie je najcitlivejsie, pretoze ked sa poskodi pocas neho, uz to nevie nahradit. Ak mas pochybnosti, neries to hned v strese, ale neskor poziadaj gynekologa o geneticke vysetrenie. A co sa tyka alkoholu-skodlivy je jeho casty az nepretrzity vplyv na embryo, jednorazovka by podla mna vplyv rozhodne nemala mat.