bolest chrbtice

lilijen

ja som na bolesti chrbtice vzdy pouzivala BIOPTRON. Odkedy mame lampu doma, nepozname lieky... skuste si precitat www.bioptron.senea.sk - najdete tu vsetko o liecbe svetlom.

jatyon

Dna:

Dôležitý je dostatočný príjem tekutín (okrem alkoholu), čo podporuje vylučovanie kyseliny močovej z tela. Odporúčame v zime vypiť denne 1,5 - 2 litre tekutín, v letnom období by sa mal príjem tekutín zvýšiť na 2,5 - 3 litre. Množstvo tekutín je vhodné skonzultovať s ošetrujúcim lekárom.

Príprava pokrmov – varenie

Pri príprave jedál sa ponecháva dostačujúca voľnosť. Väčšinu potravín upravujeme varením, aby sa v strave znížil obsah purínov. Vývary a šťavy, do ktorých sa puríny vylúčili, nepoužívame. Potraviny možno udusiť a upiecť, avšak bez pikantných prísad. Vyprážané jedlá neodporúčame.

Nepoužívame ostré koreniny. U pacientov, ktorí majú sklon k nadváhe, treba dbať, aby diéta mala zníženú kalorickú hodnotu. Odporúčame do nej zaradiť odľahčovacie ovocné a zeleninové dni. Potraviny možno aj udusiť a upiecť, avšak bez pikantných prísad.

V prípade dnavého záchvatu
odporúčame v prvý deň hladovku. Jesť možno iba sucháre, sušienky, z ovocia jablká. Aby sa zvýšilo vyplavovanie kyseliny močovej z tela, treba vypiť dostatočné množstvo tekutín: čaju, minerálnej vody, ovocnej šťavy. Nápoje môžu byť sladené. V ďalších dňoch sa podávajú pacientovi mliečne jedlá, ľahkú sacharidovú stravu a dostatok ovocia. Po záchvate sa opatrne začínajú podávať bielkovinové jedlá, postupne sa môže jesť i varené alebo dusené mäso.
= = = = = = = = =
Zoznam jedál

ZAKÁZANÉ:
s veľmi vysokým obsahom purínov
haringy, mäsové výťažky, mušle, sardinky, kvasinky (pekárenské aj pivovarnícke)
Alkohol – neobsahuje puríny, ale bráni vylučovaniu purínov
VYHÝBAŤ SA:
s vysokým obsahom purínov – nejesť viac ako 1 x do týždňa
ančovičky, slanina, kuracia polievka, hovädzie, baranie stehno, barania kotleta, bažant, losos, jaternice, klobásy, pstruh, teľacie, zverina, homár, krab.

OPATRNE:
so stredným obsahom purínov – nejesť vias ako 1 – 4 x do týždňa
špargľa, okúň, bujón, mozoček, karfiol, kuracie, kačacie, halibut, šunka, fazuľa, šošovica, pečeňová paštéta, huby, ústrice, hrach, platýza, králik, srnka, špenát, jazyk, dršky, tuniak, celozrné cereálie a chlieb.

DOVOLENÉ: s nízkym alebo žiadnym obsahom purínov – často
Vhodné potraviny a nápoje
sú zelenina, ovocie, mlieko, mliečne výrobky, syry, vajcia, obilniny, zemiaky, ryža, káva, čaj, kakao, alkalické minerálky. Tieto potraviny a tekutiny buď vôbec neobsahujú puríny alebo iba v zanedbateľnom množstve. Káva a čaj obsahujú puríny rastlinného pôvodu, ktoré sa nemetabolizujú na kyselinu močovú.

V obmedzenom množstve možno konzumovať
varené mäsá - bravčové, hovädzie - menej teľacie, ryby, sliepka - menej kurča, struky, strukoviny, špenát. Vo veľmi obmedzenom množstve možno konzumovať tuky, maslo, oleje, uležané syry, z liehovín slabé pivo - do 10 st. a ľahké vína (vhodnejšie by však bolo úplne ich obmedziť). Tuky, hoci neobsahujú puríny, zvyšujú pohotovosť k záchvatu, preto ich treba obmedziť.

Zakázané potraviny a nápoje

- v zostupnom poradí dôležitosti z hľadiska obsahu purínov a potreby ich vyraďovania z jedálneho lístka o osôb s hyperurikémiou
· mäso
vnútornosti (pečeň, obličky,brzlík, mozoček, pľúca), polievky, zverina, nakladané mäso, králik, paštéky, mäsové šťavy, jaternice, silné vývary, rôsoly, želatína, olejovky, sardinky, šproty,
· syry
uložené, plesňové, korenené
· koncentrovaný alkohol
destiláty, viacstupňové pivá, ťažké vína
· koreniny
čierne korenie, červená paprika, kakao, čokoláda, čierna káva, silný čaj
· ovocie
brusnice, slivky, figy, nezrelé ovocie
· zelenina
cvikla, huby, špenát, artičoky, reďkovka, kel, kapusta, karfiol, všetky strukoviny (hrach, fazuľa, šošovica, sója, bôb)
· celozrnné obiloviny

Všetky tieto potraviny obsahujú značné množstvo purínov, ktoré sú hlavným zdrojom kyseliny močovej. Vymenované alkoholické nápoje síce puríny neobsahujú, ale zakazujú sa preto, že môžu priamo vyvolať dnavý záchvat.

PRÍSNA BEZPURÍNOVÁ DIÉTA by mala obsahovať len nasledujúce potraviny: mlieko, vajcia, maizena, pšeničná múka, mrkva, zelená fazuľka, pór, kaleráb, kapusta len biela (zelenina varená vo vode a voda zliata), hrušky, jablká, marhule, pomaranče, zemiaky

deod

chce sa niekdo poradit ako bojovat proti bolesti chrbtici a zlepsit kvalitu zivota na viac ako 100 percent. Pomohol mi ktomu jednoduchy sposob ktory sa u mna osvedcil viac. Citil som sa stale cinny potreboval som cinnost neustale som okolo seba upratoval cital donemoty knihy, a ked som mal chut trenoval je to jednoduche ale nic sa neda zarucit.

nono

Buď rada.Mne dala doktorka desať injekcií "Hotemin" Dnes som dostal prvú a chrbát ma bolí ešte viac.Hlavne že budem mať prdel ako rešeto.