Je dlhe luhovanie čaju nezdrave?

sonka

martinaaaaaa... čo si počula je pravda, dlhé, nadmerné lúhovanie čaju je pre ľudský organizmus škodlivé. Pretože hlavne bylinkové čaje obsahujú veľmi silné látky, ktoré sú v malom množstve liečivé, ale ak sa to či už s množstvom, alebo s dĺžkou lúhovania preženie, tak nie sú už prospešné. Veď napr. aj taká čokoláda je v malom množstve zdravá, ale keď sa to už preženie, tak je to zlé alebo taktiež antibiotiká si vezmime: lekárka ti predpíše určité množstvo, ktoré máš dodržiavať, a práve také množstvo organizmu pomôže, no väčšie mu už uškodí, hrozí predávkovanie a potom vznikajú vážne problémy. týmito príkladmi som len chcela poukázať, že v živote nič nie je na škodu, ale ak sa to už preženie, tak sa to otočí proti človeku. presne tak je to aj s čajmi. Takže treba čítať letáčik priložený k čaju alebo info na obale čaju aká m´´a byť správna dĺžka lúhovania toho sa aj riadiť.

Ivka 1

Myslím návštevu lekára. Nech je v teple a na nohách má papučky a pri hre nesedí na zemi aj keď je tam koberec.

inžinierka

Viete mi poradiť, či môžem dávať trojročnému dieťaťu piť urologický čaj? Mám pocit, že je prechladnutý, často ciká, niekedy nestihne a pociká sa. Je tomu týždeň čo dobral ANT, mal angínu. Mám navštíviť detskú lekárku?

feferonka

Pokiaľ necháme čaj lúhovať dlhšiu dobu, rozpustia sa aj triesloviny. To v praxi znamená, že kofeín z takéhoto čaju bude pijímaný organizmom do krvného obehu pomalšie a tiež jeho účinok bude primerane jemnejší a pomalejší; naproti tomu aróma bude silnejšia. Čaj tiež obsahuje theanin, čo je aminokyselina, ktorá čiastočne neutralizuje účinky kofeínu.

[zruseny12]

...ano,prsne tak ako pise moniqa,v radiu raz davali rozhovor z nejakym bilinkarom a ten povedal,ze kazda rastlina ma ine luhovanie...napr.zihlava sa luhuje kratko,lebo potom uvolnuje nejake jedy zo seba/ale cerstva zihlava/susena sa luhuje zasa inak...ale sak na cajoch by malo byt napisane kolko sa luhuje...

cattarins

No ja som tiez nieco take pocula,hoci ja osobne by som sa bala dlho luhovat len cierny a zeleny caj, nielen koli chuti...

moniqa87

no ja presne neviem, ale nieco na tom bude, lebo ked som si v cajovni kupovala caj tak ma upozornovali aby som ho nenechavala luhovat dlhsie ako 2-3 minuty, samozrejme ide o konkretny caj, kazdy caj ma trocha inu dobu luhovania...