Strach z chorob.

Príspevok v téme: Strach z chorob.
sasa

Dobry den.
Obraciam sa na Vas s prosbou o radu ohladne mojho priatela. Ma 37 rokov a pochadza z Australie z beznej rodiny strednej vrstvy. Ma vysokoskolske vzdelanie a jeho zdravotny stav je vyborny. Je slobodny, bezdetny.
Matka mu zomrela pred 6 rokmi pomerne mlada (56 rokov) na srdcovy infarkt. Mal s nou velmi blizky vztah na rozdiel od otca, s ktorym ani nehovori. Vycita mu, ze je sebecky, a ked bola mama chora, vobec sa o nu nestaral, kym ona sa za neho v case jeho choroby doslova obetovala.
Sme spolu 3 mesiace a mozem povedat, ze nas vztah bol zatial velmi dobry. V jeho spravani som si vsak vsimla nieco neobycajne. Je nadmierne zaujaty zdravim. Sportuje każdy den, zdravo sa stravuje, vela oddychuje...a hlavne, stale o tom rozprava. Pozoruje druhych ludi, kritizuje ich, ze na seba nedavaju pozor, ze su obezni, ze sa hrozne stravuju a aj mna nuti, aby som sa zdravo stravovala a sportovala. Na tom by asi nebolo nic zle, ale mne to pripada, ze to hranici az s posadnutostou.
To, co ma prinutilo, aby som sa na Vas obratila, sa vsak viaze s chorobami. Hoci je moj priatel inak starostlivy (casto mi vari, pomoze s hocicim), ked som chora, sprava sa dost distancovane. Prvykrat, ked som ochorela na nejaku virozu, neprisiel ma navstivit 2 dni, co je dost nezvykle, pretoze odkedy sa pozname, sme spolu kazdy den a vsetok nas volny cas. Minuly tyzden, ked som bola chora, poprosila som ho, aby mi odisiel zobrat vysledky testov do laboratoria a on to odmietol bez akehokolvek racionalneho vysvetlenia. Ja som nemohla odist z prace, on mal volno a nemal ziadne povinnosti, ale jednoducho nechcel odist. Lekara mam v centre mesta a cele dokopy by mu to vzalo asi 15 minut casu. Jeho vysvetlenia nemali zmysel – vraj je moje zdravie moja zalezitost a on sa nechce prist do styku s existujucim zlym stavom zdravotnictva. Jeho spravanie bolo uplne iracionalne.
Kamaratka mi hovorila o priatelke, v ktorej rodine nesmu hovorit o smrti, pretoze jej otec ma panicky strach zo smrti. Je mozne, ze moj priatel tiez trpi nejakou fobiou z chorob? Ako sa taka fobia prejavuje, co ju sposobuje a ako sa lieci? Alebo je to len obycajne sebecke spravanie take ake videl u svojho otca?
Dakujem za Vasu odpoved.