Pokles cukru v krvi za rana..(hypoglykemia?)

Príspevok v téme: Pokles cukru v krvi za rana..(hypoglykemia?)
mikinka

Ahojte prosim,napiste niekto kto vie nieco o hypoglykemii..Mam taky problem,niekedy,ked vstanem tak sa mi stalo,ze mi odrazu z nicoho nic prislo hrozne zle,ako od hladu,az na zvracanie,zacala som sa potit a triast..ale zvacsa ked som si rychlo dala nieco sladke,tak mi to preslo.Ale tento tyzden mi to vobec neprechadzalo,tak ma triaslo az mi zuby cvakali a zacali mi "mravcat"prsty na oboch rukach,az tak ze som mala krce v prstoch a trhalo mi nimi.Preslo mi to az asi po 40minutach. Povedali mi ze je to pokles cukru v krvi po zobudeni..Ale pocula som ze ked sa ten stav vyhroti,moze to byt nebezpecne.. Vie o tom niekto nieco?Ale mava nieco podobne.?Ozvite sa prosiiiiiiiiiiiiiiiiiim

EE

najrýchlejšie odliečenie hypa je vypiť
2 dcl. sladkého džusu. Treba znížiť nočný inzulín a skontrolovať v noci o 03 hod. cukor.Hypo je dosť nebezpečné, môže sa stať, že diabetik upadne do kómy. Treba pri sebe mať stále džus, alebo kockový cukor 3- 4 kocky.

poradkyna

V prvom rade chcem nieco uviest na pravu mieru,lebo ani ipolita to nespomenula, existuju 2 hlavne typy diabetu: DM 1.typu- prave ten je typicky pre deti a mladych {zvykne sa objavit tak do 35.roku veku}, je to tazsia forma, zavisla na pichani inzulinu,tj samotna dieta nepomoze,a zaujimave je, ze postihuje v 90% prave chudsich, resp. ludi s normalnou postavou.DM 2. typu je cukrovka tzv. starecka, ktora sa zasa objavuje vo vyssom veku a prevazne u obeznejsich ludi a ma ine priciny ako DM1.typu.DM 1. typu je dosledkom autoimunitnej poruchy, kedy sa bunky produkujuce inzulin uplne znicia.Pri DM 2. typu sa vacsinou funkcia tychto buniek zachovava, akurat, ze nie dostatocne.Preto sa v tychto pripadoch casto beru len tabletky na podporu ich cinnosti {ktore by v pripade DM 1.typu boli absolutne neucinne}.To bolo skor pre ipolitu. Teraz k tebe, MIKINKA:v tvojom pripade, nakolko sa Ti tie stavy vyskytuju len sporadicky, moze byt, ze proste len malo jes..a ked sa vecer dobre nenajes, tak rano nemas dost cukru v krvi.Navyse, k Tvojmu stavu moze prispiet aj nizky tlak, nakolko "vychrtli" ludia a najma zeny maju sklony k nizkemu tlaku, ktory v podstate moze mat podobne priznaky ako hypoglykemia.Napr. tocenie hlavy, celkova slabost a pod.Mozno aj to by mohol byt Tvoj problem.Ak mate doma tlakomer, skus si pravidelne premieravat tlak, najma, ked sa budes citit zle a uvidis.Maj sa.

mikinka

Poradkyna,mas pravdu,nie som diabeticka,nestava sa mi to denne..mozno tak raz za par mesiacov..A uz vobec nemam problemy s nadvahou..,skor som "vychrtla"..Neviem ci to je rodove alebo co,ale moja mama to mavala za mlada tiez..
Ide o to,ze ma to vyplasilo,lebo predtym mi vzdy stacilo nieco sladke,ale teraz aj ked som si to sladke rychlo dala,nie a nie mi to prejst..
Zaujimalo by ma,co by sa mi mohlo stat,keby prave pri poklese cukru nic sladke nemam,a nemala by som si ju ako zvysit..???

poradkyna

Lenze, ak by mala cukrovku (aj ked este nediagnostikovanu) tak by mala presne opacny problem, cize zvysenu hladinu cukru.Okrem toho, cukrovka velmi uzko suvisi s hormonalnym systemom, ved uz len samotny inzulin, glukagon a ine, ktore maju vplyv na hladinu cukru, su hormony.Niektore vylucovane pankreasom, ine nadoblickami, pecenou a pod.Okrem toho ma este napadlo, ze som citala aj o inej poruche, v podstate symptonmi opacnej ako cukrovka, a to ked telo vylucuje vela inzulinu a clovek vtedy mava hypoglykemie a musi sa stale "dojedat"...tusim aj nejaka ceska herecka tym trpi.Opakujem, ze ak by islo o neliecenu cukrovku, tak jej cukor by bol vysoky a nie nizky.A ak by islo o diabeticku, tak by to v prispevku urcite spomenula...a vlastne aj sama poznala pricinu jej stavov. P.S. som diabeticka, preto si dovolim polemizovat.

ipolita

Poradkyňa , v otázke nie je uvedené či jej bola zistená cukrovka alebo nie. Mám pocit, že u lekára ešte nebola. Podľa toho čo som uverejnila si vie aspoň sama ako tak porovnať svoj stav. Nemyslím si , že toto čo písala jej spôsobuje hormálny systém. Je to vec názoru. Pri cukrovke treba dbať dôkladne na stravovací harmonogram, ktorý je už dole nižšie opísaný. Prajem príjemný deň.

poradkyna

Ipolita, myslim, ze mikinka nie je diabeticka, lebo by svoj stav vedela za pomoci svojho diabetologa riesit...Asi len bude mat nejako rozhadzany hormonalny system, ktory v noci/nad ranom nevie kompenzovat hladinu cukru a v pripade potreby vyplavit potrebny hormon.Myslim, ze z casu na cas taketo stavy postihuju aj zdravych ludi, ale pokial sa Ti to mikinka opakuje casto a v urcitim case, mozno by si mohla skusit zbehnut za lekarom.Na hypoglemiu v dosledku dietetickej chyby v pripade diabetikov totiz pomoze len jednoducho dat si nieco sladke, ako si pisala...pokial su taketo stavy u diabetika caste, tak zrejme je aj zle nastaveny na inzulin, eventualne treba vymenit inzulin za taky, co mu viac "sadne"...

ipolita

Kedy treba navštíviť lekára?
Tri najhoršie komplikácie

Medzi najhoršie komplikácie pri cukrovke, ktoré vyžadujú okamžitú lekársku pomoc, patrí hypoglykémia, hyperglykémia a poranenia.

Hypoglykémia je znížená hladina cukru v krvi. U dospelých diabetikov je táto porucha zvyčajne následkom oneskoreného či vynechaného jedla, prípadne neplánovanej fyzickej námahy. Medzi príznaky hypoglykémie patrí tŕpnutie úst, studený pot, pocity chvenia v hrudníku a hlad.

Prvú pomoc v takomto prípade predstavuje cukor v akejkoľvek podobe. Môžete vypiť sladkú pomarančovú štavu alebo studený perlivý nápoj či zjesť čokoládovú tyčinkku. Diabetik by mal byť vždy pripravený na hypoglykémiu a nosiť pri sebe cukríky.

Hyperglykémia znamená zvýšenú hladinu cukru v krvi. Medzi mierne prejavy patrí časté a nadmerné močenie, zvýšená chuť do jedla alebo smäd, poruchy videnia a závraty.

Hyperglykémiu v mnohých prípadoch nesprevádzajú nijaké viditeľné príznaky. Vtedy sa dá odhaliť iba vyšetrením hladiny cukru v krvi. Silná hyperglykémia sa prejavuje stratou chuti do jedla, brušnými kŕčmi, nevoľnosťou a dávením, dehydratáciou, silnou únavou, zrýcheným dýchaním a ospalosťou.

Keďže rany a poranenia na pokožke, predovšetkým na chodidlách a nohách, sa u diabetikov zle hoja, ľahko sa do nich môže dostať infekcia. Dokonca aj z malého škrabnutia sa môže vyvinúť gangréna, ktorá vyústi do amputácie končatiny.

Ak sa u vás prejavia nasledujúce príznaky, ihneď navštívte lekára:

Dávenie alebo bolesti chrbta
Vysoký obsah cukru a acetónu v moči
Koncentrácia cukru v krvi vyššia ako 200 mg
Teplota nad 38 stupňov Celzia

Ako vybabrať s cukrovkou?
Prvoradá je diéta

Spôsob stravovania treba prispôsobiť individuálnym potrebám a spôsobu života každého pacienta, a opiera sa o nasledovné zásady:

Sacharidy – do organizmu sa musí dostať patričné množstvo sacharidov. Diéta pri cukrovke I. typu u dospelých zahŕňala 50 – 60% kalórií z potravín obsahujúcich sacharidy. Pacienti s cukrovkou II. typu sa musia vyhýbať jednoduchým cukrom a dodržiavať diétu na báze zložených sacharidov. Jeden gram sacharidov obsahuje 4 kalórie.
Opatrne s bielkovinami – bielkoviny by sa mali podieľať na celkovom množstve kalórií asi 12 – 24%. Jeden gram bielkovín obsahuje 4 kalórie.
Obmedzte tuky – potrava diabetikov by mala obsahovať najviac 30% kalórií pochádzajúcich z tukov. Jeden gram tuku obsahuje 9 kalórií. Z diéty treba vylúčiť nasýtené tuky a nahradiť ich nenasýtenými mastnými kyselinami, ktoré sa vyskytujú napr. v rastlinných olejoch, prípadne zloženými sacharidmi.
Potravinárska vláknina – konzumujte výrobky obsahujúce veľa vlákniny, optimálna denná dávka predstavuje 40 g. Najbohatším zdrojom vlákniny sú celozrnné výrobky z pšenice, jačmeňa a ovsa, ale aj strukoviny, zelenina a ovocie. Vláknina znižuje hladinu cholesterolu, zmenšuje pocit hladu a je zdrojom vitamínov a minerálov.
Znižujte cholesterol – denná dávka cholesterolu by nemala presiahnuť 300 mg. Diabetici by mali vylúčiť z jedálneho lístka vnútornosti, vaječné žĺtky a tuky obsiahnuté v masle a mlieku.

Umelé sladidlá namiesto cukru

Obmedzte monosacharidy a disacharidy. Používajte sladidlá ako je aspartám, sacharín a sorbitol, či ovocný cukor. Z uvedených látok sa najbezpečnejšie javí ovocný cukor. Avšak vo väčšom množstve môže zapríčiniť hnačku. Pri nestabilnej cukrovke môže pre zmenu spôsobiť hyperglykémiu, keďže sa ako monosacharid mení v organizme na glukózu.

Kontrolujte počet kalórií v strave

Vysokokalorický ovocný cukor a sorbitol, ktoré sa nachádzajú v ovocí, nemôžu nahradiť nekalorické sladiace látky. Ak teda počas diéty namiesto sacharínu použijete ovocný cukor, počítajte s kalóriami navyše.

Jedze častejšie menšie porcie

Organizmus pacientov s cukrovkou ľahšie prijíma menšie množstvo jedla.

S alkoholom opatrne, alkohol sa vyrovná tukom

Diabetik môže skonzumovať maximálne 60 g vodky, 240 g vína alebo 700 g piva týždenne, aj to len počas jedla. Najlepšie je slabé pivo a víno, ktoré obsahujú menej sacharidov. K alkoholu pristupujte rovnako ako k tukom. Kalórie, ktoré sa dostanú do organizmu s alkoholickým nápojom, sa musia „zameniť“ za kalórie získané z tukov. Alkohol je totiž vysokokalorický a jeho metabolizmus prebieha podobne ako metabolizmus tukov.

Zhoďte zbytočné kilá

Úbytok hmotnosti predstavuje u diabetika prvý krok na ceste k uzdraveniu. Obezita môže viesť k zániku inzulínových receptorov, čo následne spôsobí, že cukor neprenikne do buniek a zostane v krvi. Niekedy stačí schudnúť 2-4 kg, aby sa stav zlepšil.

Vyhýbajte sa krajnostiam

Boj s nadváhou predstavuje náročnú úlohu. Neodporúčajú sa hladovky ani „zázračné diéty“. Oveľa účinnejšia je neustála kontrola hmotnosti, ktorá pacienta motivuje dodržiavať diétu a vytrvalo cvičiť.

Pomáha celá rodina

Chorému určite pomôže, ak celá rodina zmení stravovacie návyky a začne konzumovať zdravú, nízkokalorickú stravu.

Telesné cvičenia

O kladných stránkach cvičenia, netreba nikoho presviedčať. Diabetici však majú dvojnásobný dôvod na to, aby si precvičovali končatiny a nútili srdce k väčšiemu výkonu. Fyzická aktivita posilňuje srdcovú činnosť, reguluje hladinu cukru v krvi a zlepšuje krvný obeh v rukách a nohách. Pohyb a cvičenie znižujú hladinu cholesterolu a trigyceridov v krvi, uľahčujú udržiavanie telesnej hmotnosti, zvyšujú odolnosť organizmu, zlepšujú spánok a pozitívne vplývajú na psychiku. Najlepšie prospieva cvičenie, pri ktorom sa zapájajú veľké skupiny svalov, teda chôdza, jogging, plávanie, veslovanie a jazda na bicykli. Cvičiť treba pravidelne, najmenej trikrát týždenne 20 až 30 minút.

Starajte sa o zuby a ďasná

Kedže cukrovka zvyšuje sklon k infekciám, vzrastá aj nebezpečenstvo ochorenia ďasien, ktoré máva ovykle infekčný pôvod. Je dôležité pravidelne navštevovať zubára a najmä dôkladne si čistiť zuby, aby sa predišlo vzniku zubného kameňa a povlaku.

Zubné protézy

Zubné protézy by mali pevne držať. Zle doliehajúca protéza, mostík alebo korunka môžu dráždiť ďasná a zapríčiniť tak vznik infekcie. Lekári preto diabetikom odporúčajú zubné implantáty.

Dobre sa starajte o nohy a chodidlá

Umývajte si každý deň nohy kvalitným mydlom a poriadne si ich poutierajte dosucha. Nesmiete si dlho máčať nohy vo vode ani používať pemzu. Nechty na nohách treba zastihávať nakrátko a rovno, ak sa objaví plesňové ochrenie, čo najrýchlešie vyhľadajte lekára. Priestor medzi prstami posypte zásypom alebo práškom na nohy, často si meňte ponožky. Tie nesmú byť ani príliš malé, ani príliš veľké. Ak vonku zima, noste teplejšie ponožky. Pri kúpe topánok dbajte na to, aby sa v nich nohy cítili pohodlne.

Stres je vaším úhlavným nepriateľom

Vyhýbajte sa stresovým situáciám. Stres môže vplývať na cukrovku dvojnásobne destabilizujúco. Po prvé môže viesť k „skokom“ hladiny cukru v krvi. Po druhé diabetici trpiaci na depresie často zabúdajú na závažnosť ochorenia a prestanú dodržiavať liečebný postup.

Dávajte pozor na lieky!

Mnohé lieky dostupné bez lekárskeho predpisu obsahujú cukor alebo iné zložky, ktoré môžu ovplyvniť hladinu cukru v krvi. Vždy si dôkladne prečítajte informáciu na pribalenom letáku, aby ste sa presvedčili, či prípravok nemá kontraindikáciu nebezpečnú pre diabetika. Poraďte sa s lekárnikom, ale predovšetkm skontrolujte reakciu vlastného organizmu na nový liek. Vprípade potreby sa obráťte na lekára.

Škodlivé príznaky sa môžu objaviť pri týchto liečivách:

Acylpirín – vysoké dávky môžu spôsobiť zníženie hladiny cukru v krvi. Ak užijete jednu alebo dve tabletky, nemusíte sa strachovať.
Kofeín – hlavnou súčasťou mnohých prípravkov na chudnutie je kofeín, ktorý vo vysokých dávkach zvyšuje koncentráciu cukru v krvi. Kofeín obsahuú aj mnohé prostriedky proti bolestiam hlavy a prechladnutiu.
Efedrín – sa nachádza v liekoch, ktoré sa používajú pri ochoreniach dýchacích ciest. U pacientov s cukrovkou II. typu môže zvyšovať hladinu cukru v krvi. Podobné účinky má aj fenylefrín hydrochlorid prítomný v prípravkoch, ktkoré znižujú prekrvenie nosovej sliznice.

Na záver
So súhlasom lekára môžte užívať aj doplnky výživy pre diabetikov: chróm (posilňuje účinnosť inzulínu), niacín (zosilňuje pôsobenie chrómu), inozitol (predchádza poškodeniu nervov v dôsledku vysokej koncentrácie cukru v krvi), antokyán (nachádza sa v borievkach, znižuje hladinu cukru v krvi), vitamín C (pomáha proti infekciám a pri hojení rán), zinok (má vplyv na rast a odolnosť, urýchľúje hojenie tkanín), horčík, železo, vitamín B6, B1, cesnak (brzdí rozvoj plesňových infekcií) a acidofilné baktérie (chránia červá pred rozrastaním kvasiniek).

Posúd svoj stav a rýchlo k lekárovi.