Hernia disku - vysunutá platnička

Príspevok v téme: Hernia disku - vysunutá platnička
orgovan13@centrum.sk

Milí chorí a zdraví, určili mi diagnozu hernia disku - L4/5 a doporučujú mi operáciu, na ozónoterapiu je vraj neskoro. Máte prosím nejaké skúsenosti s doktormi, nemocnicou, máte nejakých známych alebo sami trpíte na toto ochorenie? Prosím dajte mi vedieť o všetkom, čo môže byť v mojej neľahkej situácii potrebné. Veľmi pekne ďakujem. Ružena

Viktoria 3

Bosco
ďakujem za cviky. Prišla som z práce, noha bolí až po pätu.. dnes nič nové neriešim.A som rada, že máš z tej podložky taký osoh.
Jirko
len škoda, že tie knihy sú vypredané.Ale to nič.

Bosco

Jirko - presne ako hovoríš, cvičiť treba s rozumom a nie za každú cenu. Ja napríklad nemôžem robiť ten cvik s prehnutím chrbta, zakázal mi ho aj neurológ. Ale napríklad keď som bol na Taiwane tak v parkoch mali okolo chodníkov rôzne pomôcky na cvičenie na chrbticu a okrem iného v zemi zabetónované aj veľké pneumatiky pri ktorých sa zastavili, niekoľkokrát prehli a pokračovali v prechádzke. Asi robia viacej pre prevenciu ako my.
Viktoria 3 – klinovú podložku už mám doma a testujem ju už piaty deň. Musím povedať, že je to super vec a používam ju celý deň pri sedení. Je to obrovský rozdiel, keď to porovnám so sedením na normálnej stoličke. To tvrdia všetci, aj zdraví čo ju u mňa skúsili. Núti ma sedieť vzpriamene a necítim žiadny tlak v driekovej oblasti a noha mi netŕpne pri sedení, ako predtým. Prvý deň keď som na nej sedel ma boleli svaly na celom chrbte, asi sa do správneho sedenia zapojili aj iné svaly. Neviem či by bola vhodná aj pre tých čo majú problémy s krčnou chrbticou, lebo svaly medzi lopatkami som cítil najviac. Dôležité je aby bola položená na tvrdý rovný povrch a v správnej výške, aby si nemala nohy buď pokrčené, alebo päty vo vzduchu. Ak ju položíš na čalúnené kancelárske kreslo, alebo čalúnenú stoličku, stráca efekt význam. Manželka si kúpila aj 80 cm podložku na jogu, skúsil som ju aj na cvičenie, je tiež super, nedá sa to porovnať s dvomi karimatkami čo som používal, nešmýka sa a je pohodlná.
Ešte k tomu cvičeniu, Jirkove rady sú OK. Ja ten cvik s prehnutím necvičím a nechýba mi. Ak máš bolesti, začni cvičiť s jednoduchými cvikmi. Ja som ich už odporučil Roolie. Sú to cviky pri ktorých ma nikdy nič nebolelo. Urobil som ti aj krátky popis ku štyrom videám www.spine-health.com
1. How to Perform a Pelvic Titl - najdôležitejšie pri všetkých cvikoch je pohybovať panvou oddelene od chrbtice. Najednoduchší spôsob ako sa to naučiť je ľahnúť si na chrbát, ohnúť kolená a pupok ťahať smerom ku chrbtici. Týmto sa chrbát automaticky vyrovná smerom k podlahe. Tak ako budeš ťahať pupok k podlahe tvoja panva sa skutočne pritiahne k hrudníku. Táto poloha by mala byť základom pre všetky nasledujúce cvičenia.
2. Hook Lying March Exercise - ľahneme si do polohy z prvého cvičenia a dvíhame striedavo jednu nohu 2,5 – 5 cm nad podlahu. Cieľom je urobiť toto cvičenie bez prevaľovania sa zo strany na stranu a zafixovať poriadne panvu v rovine. Keď už vykonávame toto cvičenie správne, môžeme pridať kombináciu s rukami. Stále platí panva musí byť zafixovaná v správnej polohe a ruky klesajú striedavo dole cez hlavu nad podlahu, chrbát ma zostať vzpriamený.
3. Bringing Exercise - ľahneme si do základnej polohy s panvou v správnej polohe a dvíhame boky do vzduchu. Mali by sme zostať pomerne rovno. Častou chybou býva, že panva sa zdvihne do vzduchu prvá. Správne by sme mali odlepiť od podlahy spolu celé telo a vrátiť sa späť naraz. Vo vrchnej polohe sa nesmieme prehnúť do oblúka, ale zostať v jednej rovine.
4. Leg Raise Exercises - použijeme rovnakú základnú polohu panvy, ale sa prevrátime na brucho. Brucho pritiahneme ku chrbtici a panvu zafixujeme do správnej polohy. V tejto polohe zodvihneme nohu od podlahy 2,5 – 5 cm, netreba dvíhať vysoko. Snažíme sa zabrániť prehnutiu chrbta. K tomuto cvičeniu môžeme opäť pridať ruky. Zdvihneme nohu a opačnú ruku, panvu stále držíme v správnej polohe, bez prehnutia chrbta. Všimnite si, že paže a nohy nie sú vysoko cca 2,5 – 5 cm nad podlahou.

Jirko

Viktoria 3,
...si na tom istom ako ja, po konzult.u Kotrbacovej som bol 2dni k.o., tak som cvicenie uplne vynechal. Kedze som mal poskodenu platnicku, nechcel som ju namahat este cvicenim, ktore mi prinasalo dalsiu bolest. Daj si par dni veget a potom zacni uplne zlahka - ale len do pocitu bolesti, aj ked budes len 10cm nad zemou a budes citit bolest, vrat sa do zakladnej polohy. Necvic vela krat cez den a hlavne nie 60-80min v kuse. Ked budes na tom lepsie, tak ano - cvic aj pol dňa :-) Ked ta to bude stale boliet, skus plavanie, alebo nieco ine. Ta kniha na jogu sa da kupit tu, mas tam uplne vsetko+popis: sk.olejar.eu
Bosco,
ked si pisal o tom znamom, co šlapal do schodov, ja som zacal od januara slapat na stac.bicykli uplne zlahka 10min a postupom dni som si pridaval az do 60min. Uplne sa mi to zlepsilo, ale nenormalne dobre!!! Mam pocit, ako by som platničku "umiesil" do spravnej polohy, nieco ako Ty, ked si tvoja platnicka "nasla" spravnu polohu. Teraz bicyklujem kazdy 2-hy den 45-60min, riadne sa obleciem, aby mi prehrialo chrbat, hned po bicyklovaní si spravim mostik na fit lopte, úplný obluk a tam sa ohybam hore/dole. Cvicenie ukoncim zakladnym cvikom co vsetci poznaju - lach na brucho a hlavu dvíham hore-dozadu a to 10-15x po sebe. Koncom marca chcem ist na MR, aby som vedel ako je na tom platnicka, lebo teraz som uplne o.k., co Ti poviem, chodievam uz do fitka a to po 4-roch mesiacoch od nalezu!! Jasne, ze fitko uplne zlahka a hlavne izolovane cviky.

Vela zdaru!

mimi16

miro70

Ahoj, mohla by som aj ja poprosiť o tie poslanie tých cvikov podľa McKenzieho??samozrejme, ak by ti to nevadilo...ďakujem vopred..

miro70

Viktoria 3

Ako som písal ja som tie cvičenia mal zmixované od začiatku a prežil som to a to cvičievam hodinku v kuse, ale mohlo to skončiť aj inak, preto to nechám na teba ako sa rozhodneš...hlavne opatrne a s mierou...

Viktoria 3

Ahojte!
Dnes som bola na kontrole pri neurologičke.Mám pocit, že tá rehabka bola skoro zbytočná.Včera som z práce(po 12-ke)nevládala dôjsť domov... krásne bolesti, ba aj nové - v ľavej časti drieku.Mám poctivo cvičiť a ak sa to do takého pol roka nezlepší, tak pred operáciou by vraj bolo vhodné vyskúšať ozón. Vraj práve na foraminálne hernie je dobrý. Niekde som čítala, že vysušuje platničky, či čo.
A na sedenie mi vraj netreba klínové podložky, stačí ten PC vankúš, doma fit lopta. Driek má byť vraj mierne dynamický.
Bosco. Ako dopadol experiment s podkladaním stoličky? Vždy ma akosi tá klínová 2v1 láka.
Miro. Ďakujem za cviky. Pomohlo mi to.Na uvolnenie svalstva v drieku ma fyzioter. neupozornila. Cvičila som len včera a trošku dnes. Dala som si cez víkend pauzu. Mala som hrozné bolesti. Píše tam, že sa nemá kombinovať druh cvičenia. Nevadí, keď 1x denne pocvičím aj pol hodinovú zostavu z rehabky, však?

malaanka

miro70
dúfam,že svoje skúsenosti sem hodíš,ja chcem ísť tiež do Turč.Teplíc.
S cvikmi sa oboznamujem,chcem sa poradiť aj s rehab.dr.,aby som niečo neprehnala.Kedže mám pooperačné komplikácie,radšej začnem pomaly a pod dohľadom.Ale veľmi si mi pomohol,lebo zoberiem tie cviky do nemocnice.