Alkohol a 15 rocne decka

Príspevok v téme: Alkohol a 15 rocne decka
ivana1111

Konzumácia alkoholu bude do dovŕšenia 18 rokov zakázaná. Dnes schválené znenie novely zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov stanovuje aj zákaz navštevovania verejne prístupných miest, kde sa podáva alkohol, mladým do 15 rokov bez sprievodu rodičov.
Čo vy na to..mne je to trošku prihluple, ako sa to da kontrolovat, a prečo by mali rodičia platiť pokuty, a okrem toho navštevu barov a diskotek mali dat tak ako v USA do 21 rokov....myšlienka je pekna, ale ako sa to bude dodržiavať, hlavne kontrolovaŤ, a sankcie by mali byŤ väčšie ale pre deti nie pre rodičov..

moniqa87

ja som tiez za ten zakon, a povedala by som, ze by mal byt prisnejsi aj ked sama si to v praxi este neviem predstavit, ale to nie je mojou ulohou... darmo si budete decka nariekat ze aka nespravodlivost, ze o desiatej v noci nemozete byt vonku? ja vo vasom veku som mohla maximalne tak do osmej a to mam len 20... teraz to chapete ako krivdu a ublizovanie zo strany rodicov a vsetkych dospelych, ale raz to pochopite... mozno ked budete mat 25... a kludne nech sa to da do 21... mne by nevadilo rok byt doma, ved uz aj tak skoro nikam nechodim, lebo vsade sa vekovy priemer spolocnosti pohybuje okolo 15 rokov...

mademoiselle

16 rocne deti nemaju co behat po nociach vonku nikolka, ja to nemam namierene proti tebe,ale moje dieta v tvojom veku by urcite o 10tej vecer nesedelo vonku s kamosmi, iba tak pred mojim domom, kde by som na neho videla a urcite keby slo o mladu slecnu. JA v tvojom veku som o 10tej musela byt davno doma, disko? Mohla som nariekat kolko som chcela a nemohla som do 18Tky. A vies co som zmeskala? Nic. Teraz chapem, preco ma moji rodicia strazili a ked vidim aky je tento svet, ani sa im necudujem a kam to speje. Sedeit s kamosmi mozes aj cez den nie v noci o 10tej, to uz by si mala byt v posteli, este sa vyvijas a spanok potrebujes. A darmo si myslis, ze uz si velka, ani si,ale si este dieta a na zabavky s kamosmi mas este dost cau, nic nezmeskas. Je chvalihodne, ze nepijes, ale mas potrebu behat do pajzlov, kde je sami ozran a nafajcene, ze tam nic nevidis? Co uz je len na tom zdrave? Nic, v dnesnej dobe je to fakt strasne. JA som na "disko" bola naposledy pred 2 rokmi,ale stacilo mi, nikdy viac, chodia tam soplave deti, je to opite, fajci to. A nie len v bare, ale chodi to aj po meste, pred skolou (zakladnou) fajcia. No hnus, neviem kam tato doba speje,ale my sme takyto neboli. YDecka su drze a vyskakuju, je to fakt strasne. JA osobne by som ten zakon sprisnila. Ziadne chodenie do barov do 18tky, ked aj do 21. A pekne vsetci pod 18 bez rodicov po 10tej vecer nie vonku. Nie je to obmedzovanie slobody,ale treba si uvedomit, ze dnesny svet je nebezpecny, aj ked si clovek mysli, ze jemu sa nic nemoze stat. Ja ked som mala 18 ma za bieleho dna nahanal uchylak a to nechcem vediet co by so mnou bolo, keby bol vecer, asi by som to len tak nepreskakala. Ale tu vsetci konaju,az ked sa stane zle a potom sa lamentuje.

nikolka

fraisee: uz teraz to vidim na kamaratoch, boli na obchodnej a zdrhali jak vadni, tak teraz slopu na murikoch a lavickach pred domov, a miesta pod lavickou su len plne spakov, plechoviek, nachrlachlanych slin a podobne...fakt krasa
a akoze fajn, ja viem ze ti co nepijeme je nas malo, aj do cajovni chodievam, ale fakt...ja napr. tancujem dost vela, cize alkohol a cigarety nehrozia a ked skoncim uz aj teraz ked je teplejsie o 9tej v piatok na treningu, preco by som si nemohla sadnut na obchodnej von s kamosmi s treningov a pokecat? a navyse, chlast teraz najdes aj v cajovniach, takze s niektorymi tiez mozme skoncit...:(

fraisee

myslienka je to dobra, v praxi si to neviem predstavit, tak decka nebudu chlastat v bare ale v parku, vysledok bude rovnaky i ked by som sa rada mylila

gater

V bare sa predava a aj konzunuje alkohol.. Budes sa pohybovat v takej spolocnosti ktora chlasta a neskor budes chlastat aj ty.. Prevancia je velmi dolezita. Ked budes plne zodpovedna za svoje konanie vtedy bez kde budes chciet.. Kofolu si kup v obchode a daj si ju na lavicke niekde pri svojom dome alebo aj niekde na luke... Povies si,ze je to nuda? Zober si kamaratky alebo toho koho mas rada,urcite bude sranda. :) j

RNG

alkohol a cigarety su skodlive pre kazdeho(memyslite si za hovorite s abstinentom a nefajciarom, pochadzam z rodiny vinarov, mozmo az 14 generacii a fajcil som najmenej 20 rokov) ale objektivne je jasne dokazane skodlivost oboch a je spravne a civilizovane zacat proti tomu nioeco robit v mene zdravia a zacat treba hlavne u mladych, aby do tych starych skodlivych zvykov nezapadli.
U starsich je to tazsie, "zvyk je zelezna kosela" ako sa hovori a po desatrociach je tazko sa ho zbavit.
Ja som mal problem roky s prestanim fajcenia a alkohol sam obmedzil na zriedkave prilezitosti.
Na deti vo vyvoji je skoda napachana ovela vacsia, takze podporujem akekolvek ucinne (nie len byrokraticke) metody na riesenie tohoto problemu

kachitaa

Suhlasim s tym, ze rodicia su zodpovedni za svoje deti. Ale aj pri sebelepsej vychove, vplyv okolia na deti je dostatocne silny, takze v kritickom obdobi deti velmi lahko nechavaju rodicovske zasady stranou. Zakon je dobry, ale podla mna by mal byt tvrdsi. Hlavne voci podnikom, co neplnoletu mladez dnu pustia. A ze si neplnoleti nemaju kam sadnut? To nie je problem, pokila bude zakon dobre dodrziavany, na trhu hned vzniknu bary pre mladez bez alkoholu. Vsetko sa da ked sa chce. Okrem toho, uz teraz existuju cajovne. A cest mladistvym, co nepiju. Ale aj tak mi to pride smiesne, ako sa rozhorcuju, ze sa ich zakon tak dotyka. Ked ich alkohol nezaujima, tak na co maju vyhladavat miesta, kde sa alkohol podava. Mne alkohol nikdy nevonial, ale aj tak som nikdy nemala potrebu chodit si niekde sadnut na kofolu ci dzus. Mali sme kopec inych alternativ.
A zakon je dobry, cim menej moznosti pre mladez pit alkohol, tym lepsie. Aj ked by mal byt zakon tvrdsi a sirsi. A ak co i len jednemu cloveku za den zabrani pit alkohol, tak ten zakon ma zmysel.
A este stoji za zamyslenie, ako maju ti dnesni mladi rodicia vychovavat poriadne svoje deti, ked ich vidia mozno 2 hodiny denne?

bobrik22

nikolka: ja chapem,ze si nastvana...ale zober to z ineho pohladu, zda sa ti ze je viac takych ludi ako si ty? Abstinenti co sedia vecer na kofole v bare? Myslim,ze takych je fakt malicko...Ja mam 22 ale tiez mi je dost blbo ked idem vecer von a 13,14 rocne deti, co by mali doma spat, sa po sebe ozrate zliepaju...Za komunistov to nebolo, jasne, vtedy bola ina doba, ludia by svoje deti nepustili takto vonku. Bohuzial dnes uz nie su vsetci rodicia taki zodpovedni a nechaju svoje deti robit,co sa im zachce. A tu mame vysledok... V zahranici to maju dobre poriesene, napr v UK, o 11 vecer ti uz alkohol mimo baru nepredaju a do baru deti nepustia.. Som rada,ze aj u nas s tym politici nieco zacali robit, urcite sa to hned nezmeni,ale nejako zacat treba :D

nikolka

kokos ludia vy zijete sto rokov za opicami alebo co?
to co dnes vymyslaju politici si nedovolili ani za najvacsej moci komunisti...fakt neni fer ked podla ozratych ludi na sracky co sa vyvalia v noci z Doplera sudite vsetkych ostatnych.,
Neviem co je na tom hriech sadnut si vecer o 10tej po celom dni na slnku na terasu a pokecat s kamosmi. Sa uvedomte, ze tu na mna utocite za absurdnu vec.
ja neberem fotrovcom, ze sa o decka boja, ale aj tych nas par normalnych co sme, a maju doveru rodicov mozeme ist teraz akurat tak do riti s prepacenim. A navyse, taki co sa opit chcu, vedia kam maju ist a nelju im tam ci je nejaky zakon alebo nie je, takze to bolo cele uplne zbytocne.