celiakia

damian

Ostatne potraviny sa maju striedat (rotovat), aby sa predisli vzniku alergii na ne a teda celiatickym komplikaciam. Mlieko je tiez potrebne uplne vylucit do casu, pokial pacientovo crevo nenadobudne normalnu strukturu. Teda, aj metabolicka medicina pise o dosiahnuti normalneho stavu.

damian

Aby ustupili zapaly sposobene antigenovou aktivitou gliadinu ci prolaminov, dieta je nutna Je iste lepsie nasadit kvalitnu dietu a davat enzymy, ako len podavat enzymy na akutne zapalene crevo.

damian

...diet does not contain any wheat, rye, barley, triticale, or oats. Buckwheat (pohanka) and millet (ovos) are often excluded as well. Although buckwheat is not in the grass family, and millet appears to be more closely related to rice and corn, they do contain prolamines with similar antigenic activity to the alpha-gliadin of wheat.

damian

RNG, ja tiez niekedy pouzujem Wikipediu, ale som obozretny. Asi som sa nepresne vyjadril Aj ked pohanka nepatri do familie trav, obsahuje prolaminy, ktore maju podobnu antigenovu aktivitu ako alfa-gliadin. Zdroj: Michael T. Murray ND, Joseph E. Pizzorno Jr ND, Encyclopedia of Metabolic Medicine.

RNG

savetlusik, tam je ten najvacsi problem. Lepku nie je problem rozstiepit ale gliadin je zatial problematicky a ucinnost roznych bielkovinnych enzymov(proteolytickych ) je nan zatial nizka. Tym nehovorim ale ziadna! Takze pri rozumnej velminizkolepkovej diete sa da vyhnut problemom pouzivanim aj sucasnych dobrych enzymatickych zmesi. Tiez niektore probiotika mozu pomoct.Mozno aj jod, ktory sa podiala na vyrobe vlastnych telesnych enzymov.
Zialbohu, presne urceny enzym na gliadin este nie je vyvinuty, hoci niektore su uz blizko.

marisssa

co vlastne pomaha organizmu pri celiakii?teda okrem prisnej diety.. beriem probiotika. a nejake vitaminy este by som mala?

RNG

damian, som ta nuteny prehlasovat. v tomto. Pohanka=buckwhweat=fagopyrum esculentum neobsahuje ani gliadin ani hordein, ak mam verit slovniku Wikipedia.
Lebo to nie je obilnina-trava pribuzna psenici, razi, speltu, kamutu, prosu a inych takze jej obsah bielkovin je velmi rozdielny.
To iste plati na
amaranth a quinou, ryzu a kukuricu.Tiez to nie su typicke traviny
....
Na Slovensku v sucasnosti tlacene pseno(osupane proso, millet,panicum miliaceum) je ale travina podobna ostatnym obilninam a znacne bohata na gliadiny(alfa, beta, gama)
Ze sa do produktov z tychto zrnin moze dostat zamorenie gliadinom je dost caste, preto boli vyvinte standardy na meranie pripustneho mnozstva gliadinu, zatial plati max 200 ppm a snazia sa dostat schvalenie na 20 ppm, co bude velmi tazke dodrzat a kontrolovat.
Preto si myslim, ze pristup k zlepseniu travenia bielkovin roznymi enzymami je pre coeliakov lepsia cesta, ako sa do extremov vyhybat gliadinu.

damian

Ajka, material o diagnostike celiakie nemam pri sebe, mam ho doma a domov pridem az v noci. Takze, budem sa snazit odpovedat, ale ni ednes.