Astigmatizmus

Príspevok v téme: Astigmatizmus
denko

Mám 15 rokov, a na astigmatizmus mi prišli asi pred dvomi rokmi. Zaujíma ma, či sa táto očná vada môže časom zhoršiť, až dôjde k úplnej poruche zraku, alebo naopak, či sa môže lepšiť, alebo či to je stále v tej istej rovine. Čítala som, že to môže byť dedičná záležitosť, alebo ju môže spôsobiť nejaký úraz. Ešte pred mojim narodením zaviedli mamke infekciu, a počítalo sa s tým, že sa narodím nevidiaca - chcem sa spýtať či aj to môže byť príčina astigamtizmu.

poliewoocka

Ahoj denko...
Astigmatizmus-cize nerovnomerne zakrivenie rohovky,ktore sposobuje rozptyl ohniska prenikajuceho luca a tym znemoznuje premietanie ostreho obrazu na sietnici a nasledne neostre videnie.Nik sa nenarodi s "dokonalymi" ocami a rohovkami,vzdy sa najdu nejake nedostatky,ktore sa neodvratne prejavia v starobe alebo nas sprevadzaju po cely zivot.Castym javom je aj tzv. presbyoptia,inak zvana starecka slepota,pri ktorej nastava ochabnutie cilialneho telieska.Sice,aj ta moze byt "prospesna",pretoze je clovek dalekozraky,vykompenzuje sa to a zrak sa mu relativne zlepsi.A co sa tyka toho astigmatizmu-ma ho v istej miere kazdy clovek.Zlepsit sa nezlepsi sam od seba,je nutna transplantacia rohovky.