GMP - geneticky modifikované potraviny

Alternativa

Tema zapadla bez odpovedi. Asi je moc odborna, resp. odpoved nie je jednoznacna, kto vie...Mam za sebou nejake prednasky o geneticky modifikovanych potrevinach /GMP/ a napriek tomu chaos. Organizatormi bol potravinarsky priemysel v roznych podobach. A take bolo aj hodnotenie GMP - vyborne, bez rizik. Je fakt, ze slachtenie novych odrod kadecoho v polnohospodarstve uz desatrocia je tiez taka mala genova manipulacia a s uspesnym zaverom, clovek z toho ziskava. Je to o chamtivosti /ten vyraz moju myslienku nevystihuje presne, ale iny ma nenapada/ ludi. Musime mat viac, krajsie a dokonale ovocie, zeleninu, obilie, atd. a v zaujme "vyssich" cielov obchadzame zakladne zakony prirody. GMP obsahuju latky, kombinacie genov, ktore nikdy neboli prirodzenou sucastou ludskej potravy. Ako zareagujeme my, ludia? To zatial nikto nevie, prajeme si pozitivnu reakciu. Zasah do DNA a zmena prirodzenych vlastnosti potravy - to je brutalny zasah do prirody. Clovek sa moze prisposobit, dopady nie su jasne. Priroda vzdy chysta ucet a my ho musime zaplatit, raz. Moze to trvat cele roky, kym sa vedecky dokaze negat. ucinok GMP, alebo aj nedokaze. Budu nove diagnozy, budu sa hladat na ne lieky, ale nie ich pricina. Lebo tak nejako fungujeme. Potravinarsky priemysel vo svete, to su obrovske peniaze, presne ako farmaceuticky. Mozno sa zacne hlasat masivnou reklamou, ze GMP maju pozit. ucinok na zdravie. A my posluzime konzumaciou GMP ako pokusne tvory, dobrovolne. Ale este viac ako GMP sa obavam genovych manipulacii na zivych tvoroch, hlavne na ludoch = no comment. Mne sa ukazuje v zivote osozne, ak sa da, vzdy nasledovat prirodu a zatial som sklamana nebola. Cize ak sa da, ja osobne si urcite nevyberiem tovar s oznacenim GMP.
Uf, Pista, dal si kratku otazku a nejako som sa rozpisala :o)