Co je prolaktin?

123456

no najjednoduchsie bude, ak sa opytas svojej obvodnej, ktory doktor to zistuje... ona to bude vediet... a mozno to moze dat zistit aj ona... ved sa to robi krvnymi testami, ak sa nemylim... zlazam s vnutornym vylucovanim sa venuje specialne endokrinolog.... tak ten by mal byt na to asi odbornik.... alebo sa spytaj na gynde...

jaja

uz som pozerala ;) este sa chcem opytat, aky doktor zistuje ci je hladina v poriadku? teda za akym doktorom mam ist...

123456

K špecifickým zmenám prsníkov dochádza aj počas dojčenia. Prolaktín, istý hormón, podporuje rast prsníkov a produkciu mlieka v materských prsníkoch. Permanentne zvýšená tvorba hormónu prolaktínu podporuje produkciu mlieka vo zvýšenom množstve. Prolaktín sa na jednej strane vylučuje prirodzene počas obdobia dojčenia, zvýšené množstvo prolaktínu v krvi ženy však môže byť podmienené aj liekmi alebo aj stresom. Prolaktín sa tvorí v hypofýze v mozgu. Podnetom pre tvorbu prolaktínu je hlavne cicanie dieťaťa z prsnej bradavky matky. Hlad a stres môžu tiež produkciu prolaktínu „oživiť

Porucha centrálneho riadenia v hypotalamickej a hypofyzárnej oblasti môže mať svoju príčinu aj v organických ochoreniach (zápalové, traumatické, expanzívne alebo degeneratívne procesy). Okrem toho krátko spomíname, že príčinou amenorey môže byť aj ochorenie iných žliaz produkujúcich hormóny, ako napr. zvýšená tvorba androgénov (mužských pohlavných hormónov), zvýšená tvorba kortizónu, znížená funkcia kôry nadobličiek alebo štítnej žľazy. 18 % všetkých amenoreí je spojených so zvýšenou tvorbou hormónu prolaktínu. Na záver môže byť príčinou amenorey aj užívanie rôznych liekov, hlavne psychofarmák, liekov na zníženie krvného tlaku ako i hormonálnych liekov.

zdroj primar.sk

skus zagooglit... isto nie co najdes...

jaja

Zle som sa opytala. Viem, je to hormon, ktory ma vplyv na tvorbu mlieka v prsnikoch. Ale chcem vediet, ake mozu byt tazkozti, ak je hladina zvysena a co sa pripadne s tym da robit. A este ako sa prejavuje zvysena hladina. Dakujeeeeem