Vegetarianstvo/veganstvo ano ci nie?

Príspevok v téme: Vegetarianstvo/veganstvo ano ci nie?
nataly

ahojte zakladam tuto temu pretoze je moja celkom casta tema.. sama som skoro dva roky vegetarianka najradsej by som sa stala vegankou ale je to tazke a hlavne neviem ci zdrave.Poprosim rady druhych ludi najradsej tych co nejedia maso..JEST ci NEJEST ? Ja som uz ale rozhodnuta ze nikdy viac~!Pretoze nebudem podporovat masivne zabijanie zvierat! Myslim ze v minulosti to bolo nevyhnutne z dovodu prezitia. Ale v dnesnej dobe by sme mali byt dostatocne inteligentny a premyslat kam spejeme ..ako vyzera tento nas uzasny svet!!! O tom by som mohla zalozit novu temu a pisat a pisat...Ak niekoho oslovila tato tema prosim ;0) nataly

muška

Ja som vegetarianka uz skoro 15 rokov a to preto, ze sa mi to zda ako najrozumnejsi sposob stravovania. V lete sa stravujem ako veganka....je to fantasticky pocit. Necitim sa ze by som o nieco prichadzala...je to moje slobodne rozhodutie ktore ma tesi. Kedysi som mala zdravotne problemy, teraz su prec. Nie som si na 100% ista ci to suvisi s vegetarianstvom ale teraz sa mi zije lahsie a lepsie. Je pravda ze na vegetarianstvo sa treba pripravit...nie je to o kompotoch a kolacoch ako tu uz niekto pisal. Nechajte si to prejst hlavou, nastudujte si literaturu a az potom sa na to dajte....

janka

Ja si myslím, že preháňať netreba ani jedno ani druhé. Ja som tento týždeň jedla mäso asi 3 krát (z toho bola šunka 2 krát na chlebe na raňajky a dnes na obed). Inak jem všetko...ale v zdravej miere. Keď vidím tie "umelé paradajky a uhorky" vypestované v zime tak určite nie sú zdravšie ako klobásy...

mira

Soja sice neobsahuje vsetky, ale vegetariani nejedia len soju. Dokonca soju nemusia jest vobec, pretoze je tu dost dalsich strukovin.
Jedia celozrnne nerafinovane obilniny. Tie obsahuju chybajuce aminokyseliny, ktore nie su v strukovinach. Spolu su to kompletne aminokyseliny.

sharlin

No prave teraz som sa rozhodla vypracovat SOČ na temu vegetarianstvo ano ci nie a už mam dost veľa dokazov že to nie je aš tak zdrave ako sa zda co tak esencialne aminokyseliny ani soja ich všetkých 8 neobsahuje a to ju považuju za dokonalu nahradu

kikuus

ja som vegetarianka od 12 teda uz skoro 8 rokov zatial mam vsetko v poriadku, milujem zeleninku ovocicko salatiky a som rada ze som uz 8 rokov nepocitila tazky zaludok aky som mala ked som jedla maso...podla mna mam ovela viac energie je mi proste lepsie

ferra

Je rozdiel medzi kašičkovym vegetarianom a "racionalnym" vegetarianom. Kasickovy si vsetku zeleninu uvari, upecie, zbavi ju vitaminov, enzimov, zeleza, konzumuje kompoty, zavaraniny, biele rozky, zakusky. Racionalny vegetarian konzumuje ovocie a zeleninu v surovom stave. Napr. v listovej zelenine, v korenovej zelenine a v marhuliach je omnoho viac zeleza ako v cervenom mase a nehrozi ziadne riziko intoxikacie ako napr. ked konzumujete cervene maso alebo pecienku. V orechoch je zdroj omega-3mastnych kyselin dolezitych pre mozog. Strukoviny a mak obsahuju viac vapnika ako mliecne vyrobky. Takze treba si to dobre nastudovat a potom pripisovat chudokrvnost vegetarianstvu- co je uplna hovadina. Spravny vegetarian nikdy nepociti rakovinu hrubeho creva alebo zaludka.

Lius

a este jedna vec: ja odkedy som vegetarianka, mam ovela viac hemoglobinu ako predtym, ked som jedla mrtvoly. Nemam problem darovat krv, cholesterol mam tiez OK...len ma hneva, ked mi kazdy naokolo hovori, ze som bleda, to musim mat z toho, ze jem tie "svoje gebuziny"

Lius

agina, co pises je blbost ;)
zivocisne bielkoviny sa daju plne nahradit spravnou kombinaciou rastlinnych bielkovin:
strukoviny+orechy
orechy+obilniny
obilniny+strukoviny

mas tam vsetky potrebne aminokyseliny, ktore masozravci prijimaju z mrtvol!

v

ja som vegetarianka uz 3 roky,teda od 13 a nic mi nechyba,co potvrdzuju aj testy..nie je to vsak uplne vegetarianstvo,ale skor strava znama ako pescetarianstvo tz. jem ryby,mlieko aj vajcia,ale po 18 by som rada presla na uplne vegetarianstvo a potom sa uvidi:)podstatou je,ze moja rodina a okolie(vsetko masozravci:)) si zvykli,aj ked v zaciatkoch som musela velmi bojovat a odpovedat na otazky,vyvraciat "zarucene pravdive" fakty atd.

lienka.lenka

Nataly, ja osobne sa jednoznačne prikláňam k vegetariánstvu - hovorím to z vlastnej skúsenosti, som vegetariánka vyše 5 rokov (mám 22), vegetariánstvo som si vybrala po zrelej úvahe a neľutujem, názory o nevyhnutnosti mäsa sú skutočne zastaralé a potvrdzuje to aj Svetová zdravotnícka organizácia, ja osobne nejem mäso, ryby, mlieko ani vajcia, iba vybrané mliečne výrobky. Bohužiaľ sa každodennne stretávam s rôznymi predpotopnými názormi typu prečo nejem mäso, či si nedám rezeň a najrozšírenejší je ten, že vegetariáni hladujú a nemajú čo jesť, čo je samozrejme úplná hlúposť, tieto názory sú o to silnejšie, že som jediná vegetariánka v rodine aj v práci široko ďaleko. neustále sa ma snažia presvedčiť o škodlivosti. pritom chodím pravidelne darovať krv a hodnoty mám ukážkové, a môj zdravotný stav je perfektný. myslím si, že veľké množstvo ľudí je netolerantných voči niečomu inému, než na čo sú zvyknutí a majú potrebu neustále rozoberať životný štýl ostatných namiesto svojho vlastného. vegánstvo by som tak celkom neodporúčala, jednak je človek značne obmedzený vo výbere jedál, ale ak sa to berie zodpovedne a problematika sa dôsledne naštuduje, myslím si, že to môže byť prospešné, treba však brať ohľad na zdravotný stav a organizmus daného človeka.