Pamäť !!!

baba

milá papulka - ďakujem ti za radu skúsim to všetko vyskúšať. a ďakujem aj ostatným.. inak mam len 19 a dosť sa obávam ako to bude o 5 rokov, preto s tym chcem niečo robiť...

majuška

Problem pamete moze byt vyvolaný aj psychický - stresom. Potom najlepšie su tebletky, teraz som zabudla ako sa volajú, ale je to taká šedá krabička stojí okolo 100 SK, a obsahuje skupinu vytamínov B a ešte nejaké zložky. V lekarni budú vediet, študenty to užívajú počas skúškového.

pupalka

Milá baba, nenapísala si koľko máš rokov. Pri tomto probléme je to kľúčová otázka. Ak má niekto problémy s pamäťou v dvadsiatke, zrejme je to genetická záležitosť. Ak sa problémy začínajú po 40-ke a neskôr, súvisí to so zhoršovaním funkcie mozgu, s vekom odumierajú mozgové bunky, čo môže výrazne ovplyvniť aj výkonnosť našej pamäti. Po 60-ke to môže súvisieť s vážnymi chorobami ako sú starecká demencia prípadne Alzheimerova choroba. Takisto vysoká konzumácia alkoholu spôsobuje zhoršovanie pamäte. Ak nepatríš do vyššej vekovej skupiny, okrem zmeny životného štýlu (nepiť, nefajčiť, pravidelná a pestrá strava a pohyb na čerstvom vzduchu)môžno doporučiť pitie mlieka, údajne udržuje pamäťovú stopu, ale hlavne posilovanie pamäte rôznymi cvičeniami. Vhodná je aj hra Pexeso (vizuálna pamäť), určite to poznáš, alebo snažiť sa zapamätať čo najviac mien pri predstavovaní osôb, s čím osobne mám ja najväčšie problémy, prípadne sa snažiť z vypočutého textu sa pokúsiť o najvernejšiu reprodukciu textu (sluchová pamäť), snažiť sa zapamätať čo najviac čísel- telefónne, PINy kariet, OP, pas, dátumy narodení príbuzných a priateľov (numerická pamäť).