Sex s rovnakým pohlavím

blé

Žije v sebaklame každý, kto si myslí, že zlo jeho správanie vôbec neovplyvňuje. Rovnako aj ten, kto si myslí, že sa zlu ubráni vlastnými silami. Hoci by žil aj 300 rokov, nepodarí sa mu to. To je naša nedokonalosť. Každý deň totiž sa zlu otvárame x-krát, a ani to nepostrehneme. Ani ty nie si výnimka anjelik.

Jasné, že samotný príkaz nezabezpečí, že ho človek poslúchne, rozhoduje sa slobodne podľa svojej vôle. Je však potrebné, aby človek jasne vedel, čo je dobro a čo zlo, aby mal všetky podstatné info pre rozhodnutie. O čom píšeš sa spomína aj v biblii. Ak spoznám svoje slabosti, budem mať viac pochopenia pre slabosti tých druhých. Ak spoznám, aký som v skutočnosti úbohý a Boh mi aj tak odpúšťa, budem aj ja prosiť o odpustenie pre druhých namiesto toho, aby som sa nich hneval. Nebudem ich odsudzovať, ohovárať, vysmievať sa, vyvyšovať sa nad nich. Lebo aj to je zlo.

A tie schopnosti - od koho alebo ako sme ich dostali na začiatku stvorenia? Predsa to bol teda dar.

anjelik *

No tak keď ťa zlo dokáže meniť a zmeniť, tak asi by si mala viac obrátiť pozornosť k sebe a pracovať na sebe, aby sa tak nedialo. A nie sa spoliehať na Boha, že on to vyrieši, ako tvoj otec a stvoriteľ.:o) Tu ti nepomôže žiadna naučená morálka a žiadnych Desatoro. O tom rozhoduješ len a len ty sama, čomu sa otvoríš a čomu nie.
Taktiež nesúhlasím s tvojou výpoveďou o tom, že niekto niekoho odhodí, lebo sa mu zunuje. Myslíš si, že keď to ľudia dostanú príkazom, že je to posolstvo od ich stvoriteľa, že sa toho budú držať? A prestanú hrešiť? Nie, Zmení sa to až vtedy, keď ľudia pochopia sami seba, svoje vlastné slabosti a naozaj sa naučia milovať tých druhých. Až poznaním samých seba dokážu spoznať toho druhého a tak sa potom správne rozhodnúť. A o tom sa tak nejak v Biblii zrejme nepíše, alebo sa mýlim?
Skadiaľ máme tú schopnosť? No predsa si ju nesieme vo vlastných génoch od počiatku svojho stvorenia. Nič, čo máme v sebe sme nedostali darom..všetko sme si prešľapali sami...a že každý inak, to ti musí byť jasné z toho, ako veľmi sa odlišujeme, aj keď telami sme si tak podobní.

blé

Ale už tým, že zasiahneš, keď sa deje zlo, hovoríš, že je to zlo, čo sa deje a potrebuje nápravu.
Hovoríš, že mňa by to zlo nemalo zmeniť - ale to sa deje, priznávam to, a nielen mne, ale dovolím si tvrdiť, že skoro každému. Lebo zlo sa dokáže šíriť ako oheň, ktorý preskakuje zo strechy na strechu, ak ho včas neuhasíme. A nemusí to byť zlo veľkých rozmerov. Stačí, že niekto ma napr. za niečo vyhreší a ja ten hnev vylejem na prvého, koho stretnem a ktorý s tým nemá nič spoločné - len aby som sa ja tým, že niekoho zjazdím, cítila lepšie. Toto je úplne bežný príklad. Pre toho tretieho je to zlé a nespravodlivé.

Ako ma ohrozí nemravný život iných? Dúfam, že mňa konkrétne nie, ale pre koľkých budú príspevky o voľnom sexuálnom živote inšpiráciou? A čo je vlastne na tom zlé? No to, že nepristupujeme k človeku s úctou, keď ho využívame na sex a odhodíme ho, keď sa nám zunuje. Človek má aj city, ktoré takým správaním raníme. Ak ho stvoril Boh, má dôstojnosť priamo od Boha a po tejto dôstojnosti šliapeme. Ktorá matka by chcela, aby niekto chcel jej dcéru len na sex a po pár mesiacoch by si aj tak našiel inú? Boh je takým rodičom pre každého človeka.

K prvému odstavcu - je mnoho vedcov, filozofov, spisovateľov, ktorí boli a sú veriacimi a ktorých určite neplatí, že im niekto niečo do hlavy natlačil. Veria nie pre to, že tak chcú kňazi, ale preto, že sami zistili, že Boh je. Ak nie je Boh, ktorý určuje, čo je dobré a čo zlé, odkiaľ máme my ľudia schopnosť viac či menej objektívne posudzovať dobro a zlo?

sampon

suhlas s ble,

spolocnost sa vyvijala tisice rokov a da sa povedat, ze sa jej aj podarilo najst a dobrovolne dodrziavat take zakony, resp. poriadok, ze ludia dokazali dlhsiu dobu zit v relativnom pokoji, bez vacsich konfliktov. Myslim tym hlavne Europu. Teraz sa ale vsetko zmenilo a mnohi ludia a zvlast ti vyssie na nejake poriadky zvysoka kaslu a myslia si, ze sa im nemoze nic stat. Mylia sa. Za vsetko sa plati. Ked nie teraz , tak v buducnosti. Zachovat pokoj a klud, alebo nazvyme to aj spravodlivost, stoji mnoho usilia, ale ak clovek trocha rozmysla, tak vie, ze sa to vyplati.

anjelik *

A čo keď nie je žiaden Boh? Čo keď nie je nikto, kto určuje, čo je dobré a čo zlé? Čo keď sú len predátori a ovečky a tie ako také sú neschopné a preto potrebujú pastiera a niekoho, kto im natlačí do hláv predstavu, že je niekto, kto sa o nich postará, ale výmenou za to, že mu budú slúžiť a budú pokorné a dobré a že ich chvíľa nastane až po smrti? Kedy ich čaká večná blaženosť?
Ja ti nevravím, že byť otvorený znamená nezasiahnuť, keď sa deje zlo. Ja ti vravím, že teba to zlo nemá zmeniť. A ja tak nejak veci nevnímam ako zlé a dobré, proste len také, aké vedia byť a že všetko je dané vývojom a stupňom pochopenia. :o) Že pre niekoho je prirodzené zabíjať a vraždiť tých druhých a pre niekoho je prirodzené sa o ľudí starať a obetovať pre to všetko. Ale nevidím za tým žiadny boží zámer, len nedokonalosť nás samotných. Že ak niekto potrebuje veriť niečomu a v niekoho, že je za tým slabosť a nie sila a na tom nie je nič zlé a ani odsúdeniahodné. :o)

blé

Ty ten boj okolo seba nevidíš? Stačí si len pozrieť televízne noviny napríklad. Ak zákazku dostane niekto, kto podplatil, nie je to zlo, ktoré bojuje proti tým uchádzačom, čo nepodplácali a snažili sa bojovať čestne? Je to len jeden z x prípadov boja.

Pozorovať zlo a nič proti nemu nerobiť a len pozorovať svoje pocity? Ľahostajnosť, zahľadenosť do seba, nečinnosť, keď by som mohol zasiahnuť - slúži to láske? Ak napríklad vidím, že kolegyňu osočujú a ja viem pravdu, ale nechám si ju pre seba a len pozorujem, čo to osočovanie s ňou robí, je to z mojej strany dobré? Ak viem, že dieťa zo susedstva je sexuálne zneužívané, ale mlčím a nič s tým neurobím, je to správne? Môžem byť niečomu takému otvorená? Aby zvíťazilo zlo stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič. Boh ktorému je jedno, že niekto trpí, a len sa tomu prizerá a zlo nepotrestá - môže byť naozaj božský?

Ak je Boh dobrý, pre všetkých ľudí, ktorých stvoril, musí byť naozaj dobré to, čo je pre Boha dobré, lebo ich stvoril podľa seba. Človek však môže za dobro považovať aj veci, ktoré sú v skutočnosti pre neho zlé, len si to neuvedomuje - napr. z nevedomosti, zaslepenosti a z rôznych iných dôvodov.

anjelik *

Blé,a prečo si myslíš,že je stále nejaký boj medzi dobrom a zlom? Prečo to tak vnímaš? Ako konkrétne teba ohrozuje, že niekto vedie. povedzme z tvojho pohľadu, nemravný život? A ako si myslíš, že to ovplyvňuje Boha?
Otvorenosť aj zlému predsa neznamená, že sa stávaš tým zlým. Práve naopak. Iba to zlo pozoruješ a pozoruješ seba, aké pocity to v tebe vyvoláva. Ak tým zostaneš nezasiahnutá...to je pre mňa prejav božskosti a nie nejaké vymedzovanie sa tomu. Tým samozrejme neobhajujem vraždy a násilné činy a týranie a tak. Nie je to schizofrénia, pretože stále si sama sebou, nie tým, čo pozoruješ. Plus pojem ..absolútne dobro. Ja by som to skôr videla ako absolútna čistota a v tej nie je podľa mňa miesto pre žiadny stav..ani to, čo je nazvané dobro..lebo pre každého je dobré niečo iné..to sa dá potom dosť ťažko predstaviť. Ak mi teda rozumieš. :)

blé

anjelik, ešte raz, nepochopila si: milovať osobu, nenávidieť hriech. To znamená napr. milovať zlodeja, ale nenávidieť krádež, ktorú spáchal. Stránim a štítim sa hriechu, teda: klamstva, podvodu, výsmechu, ohovárania, nevery, okrádania, zneužívania, vraždy, lakomstva, závisti, zlosti, bezohľadnosti atď atď. Milovať mám všetkých ľudí, aj tých, ktorí klamú, podvádzajú, ohovárajú atď a dokonca aj tých, čo zavraždili.

Dokonalosť je dobrá vec. Ak však bude dokonalosť úplne otvorená zlu, stáva sa zlou a stráca dokonalosť. Je to jednoduché. Boh ako absolútne dobro sa musí vymedziť voči zlu, lebo zlo útočí na dobro. Ak by dobrý Boh súhlasil so zlom, ktoré je proti Nemu, nebol by schizofrenik? Veď by išiel sám proti sebe.

akiay

No wreck, to si len ty myslíš, že sen, moja polovička má na to iný názor :-D ale nie so ženou by som nezdrhla, teda aspoň si myslím ;-) čosi by mi tam predsa len chýbalo :-D