Obezita, BMI

ivonka133

Tiež by sa mi zišlo pár kíl zhodiť. Ale ako na to...žiadne zaručené prípravky nechcem. Neverím im.Jedávam celkom v pohode. Určite sa neprejedám.Pribrala som náhle po liekoch a odvtedy sa nemôžem dostať na moju pôvodnú váhu. Poraďte mi...

dyna

jatyon, môžem Ti občas napísať, ako sa mi darí? Veľmi by ma to povzbudilo, keby som vedela, že niekto sleduje so mnou moje pokusy o normalizáciu hmotnosti... Tá je teraz 30 kg nad normálom. Hrôza, že?

dyna

jatyon, vďaka. budem si to často čítať. Najťažšie je zrieknuť sa sladkostí. Ale musím niečo zo sebou robiť, nielen kvôli vzhľadu, ale aj kvôli zdraviu. Ako sa cvičí pevná vôľa? ahoj

jatyon

dyna, citaj:
takto:
.
1. Jedávaj pravidelne 5-6 krát denne. Ľudia si často myslia, že ak sa najedia iba 1 – 2 krát do dňa, schudnú rýchlejšie. Opak je však pravdou – chudnú pomalšie.
Preto: Nevynechávaj raňajky. Tvojím hlavným jedlom by mal byť obed – polievka i druhý chod. Večer jedávaj striedmejšie. Keďže Tvoj organizmus je ešte vo vývoji a potrebuje dostatok živín, môžeš si však dopriať aj ľahkú druhú večeru v podobe zeleniny, ovocia alebo nízkotučného jogurtu.
2. Jedávaj o niečo menšie porcie, ako si zvykla doposiaľ. Povedzme tak o 1/5.
3. Vyberaj si správne potraviny:
- Denne by si mala zjesť asi 500 g zeleniny a ovocia. V tráviacej sústave nasajú vodu, naplnia ju a vyvolajú pocit sýtosti – potlačia hlad. Navyše, čerstvé ovocie a zelenina sú vynikajúcim zdrojom vitamínov a minerálnych látok, ktoré organizmus nevyhnutne potrebuje.
- Každý deň si daj mlieko a mliečny výrobok, alebo syr. Vyberaj si polotučné alebo nízkotučné, Zo syrov sú vhodné mäkké, tvarohové.
- Celozrnný chlieb a pečivo sú zdravšie ako biele druhy.
- Na chlieb si natieraj tenšiu vrstvu masla – najlepšie sú rastlinné maslá.
- V Tvojom jedálnom lístku by sa malo objavovať najmä „chudé“ mäso – kuracie alebo morčacie. Mastnejšie druhy, ako bravčové by si mala jedávať menej často.
4. Obmedzuj nesprávne potraviny
- Sladkosti sú veľmi lákavé, ale ak chceš schudnúť, treba si odopierať.
- Priberá sa aj zo sladených nápojov. Rôzne coly alebo malinovky ani nie sú zdravé, preto ich treba prísne obmedziť.
- Vyhýbaj sa smotanovým mliečnym výrobkom, ako smotanový jogurt, šľahačka a pod..
- Nepriateľom štíhlej postavy sú suché salámy a údeniny, tie by si mala jedávať v menšom množstve. Ak máš rada mäsové výrobky, vhodná je šunka alebo saláma z hydiny.

- Do Tvojho jedálneho lístka nepratia hamburgery, hranolky, richmany a podobné „bufetové“ jedlá.

- Vyhýbaj sa aj vyprážaným jedlám.