Ako najst pracu cloveku s Aspergerom a s ocnou vadou

Príspevok v téme: Ako najst pracu cloveku s Aspergerom a s ocnou vadou
JohnnyD123

Ahojte, vopred sa ospravedlnujem za dlhy prispevok, ale potreboval by som poradit s nasledovnou vecou. Mam pribuzneho (muz 40 rokov), ktory ma Aspergera a zaroven geneticku ocnu vadu (nema periferne videnie, zuzene zorne pole, nevidi potme).

Asi 15 rokov dozadu skoncil pravo na skole, ktora je na Slovensku pomerne prestizna, ale sam hovori, ze to bolo iba o tom, naucit sa na skusky naspamat vypracovane otazky.

Potom mu otec vybavil referentske miesto v statnej sprave, kde to z vela dovodov nefungovalo (na jednej strane nezaujem o problematiku a na druhej strane citova zainteresovanost do zalezitosti stranok, pretazene oddelenie, problemy so spolupracovnikmi, smiesny plat) a asi po piatich rokoch odtial odisiel.

Vtedy sa zacal venovat comusi, co suviselo s jeho aspergerskym special interestom a to su stare auta jednej uz neexistujucej znacky. Cez nejake internetove forum sa este niekedy cez vysku zoznamil s jednym talianskym podnikatelom, ktory take auta zbiera. S nim doteraz intenzivne komunikuje a ten ho zoznamil s Holandanom, ktory vtedy vlastnil specializovanu firmu na renovaciu a predaj tych aut (mozno aj najvacsiu na svete, jedna sa o pomerne uzkoprofilovu zalezitost). Pre tohto cloveka moj pribuzny asi 10 rokov pracoval v zmysle, ze robil to, co by inak robil zadarmo- cele dni sedel za pocitacom a po celom svete hladal auta, ktore potom Holandan kupoval a vyplacal mu za to provizie, ktore stacili na vyzitie.

Zlom nastal teraz na jar, ked sa Holandan vzhladom na vek, zdravotne problemy a pokles zaujmu o stare auta v suvislosti s ekonomickou situaciou rozhodol firmu zavriet. Odvtedy moj pribuzny ma iba symbolicky prijem (par stoviek mesacne) z prenajmu jednej nehnutelnosti.

1) Skusal sa poradit s tym clovekom, s ktorym sa pozna odzaciatku, ale ten mu povedal iba cosi v zmysle, ze doba je zla a ksefty nejdu nikomu.

2) Snazil sa kontaktovat s inymi ludmi, ktori sa takym autam venuju, ale nikto to dnes nerobi na takej urovni, ze by potreboval plateneho pomocnika na vyhladavanie aut.

3) Rozmyslal aj nad tym, ze pojde robit nejaku nenarocnu robotu do Rakuska, typu upratovanie alebo praca v nejakom logistickom centre, ale to som mu vzhladom na ocnu vadu neodporucal.

4) Tiez rozmyslal nad tym, ze by zalozil tu nehnutelnost, zobral uver a zacal s tymi autami obchodovat sam, ale to som mu tiez vzhladom na zdravotne problemy a ekonomicku situaciu neodporucal.

5) Vratit sa k pravu je tiez uz asi nerealne vzhladom na dlhy cas, co sa tomu nevenuje a aj vzhladom na to, ze pravo je hlavne o ludskych vztahoch a nie len o tom vediet naspamat paragrafy.

6) Ist robit nejaky genericky job do nejakeho korporatu asi tiez nie je moznost, kedze neviem ako by presiel nejakym vyberovym konanim, ci by sa vedel kazdy den 8 hodin sustredit na nieco, co ho nezaujima a ako by vychadzal s kolegami.

Ma niekto nejaky napad? Pripadne vie niekto poradit nejakeho spolahliveho odbornika v Bratislave, na ktoreho by sa dalo obratit o radu?

Vopred dakujem za vsetky rozumne odpovede.