Bojím sa, že mám schizofréniu

Príspevok v téme: Bojím sa, že mám schizofréniu
Drawethree

Dobrý deň,
rád by som prostredníctvom tohto fóra získal rady, názory a poprípade tipy na riešenie môjho momentálného psychického stavu.
Som 24r. muž, pracujem ako živnostník v oblasti IT pre zahraničie (100% home office) a poslednou dobou sa mi vrátili psychické problémy a poruchy, ktoré som mával keď som bol mladší (17-20 rokov).
Jedná sa prevažne o úzkosti a depresie zo strachu, že so mnou niečo je a že môžem mať vážnejšiu psychotickú poruchu akou je schizofrénia. V minulosti som brával na tieto problémy dlhodobo lieky na úzkosť a depresiu,
avšak tie mi moc nepomáhali, stále som v podvedomí mával tieto obavy až nakoniec som sa cez to celé dokázal dostať sám, že som si nastavil myslenie tak, že mi nič nieje a postupom času som aj prestal brať lieky a môj stav
sa stabilizoval a vôbec som sa niečim takýmto nezapodieval.
Musím sa priznať, mal som posledné roky aj skúsenosti s drogami ako napr. MDMA a kokaín pár krát (2-3x) za rok, výhradne pri spoločenských udalostiach a možno aj práve preto sa obávam,
či nie je možné že by mi práve tieto látky dokázali spustiť psychotické ochorenie, akým je schizofrénia. Čo som postrehol, poslednú dobu mávam aj problémy so sebavedomím, komunikáciou, bojím sa, že tento život o samote mi dosť
ku týmto problémom pomohol pretože bohužial nemám dostatok priateľov s ktorými by som mohol tráviť svoj voľný čas po práci a následne svoj voľný čas vďaka tomu trávim naďalej doma pri sociálnych médiach, hrách alebo opíjaním sa,
keďže som typ osobnosti ktorá ku každej aktivite potrebuje niekoho ďalšieho a len ťažko dokáže niečo iné mimo práce robiť sám.
Aby som opísal podrobnejšie ako tieto problémy zo strachu zo schizofrénie vyzerajú, tak je to prevažne to, že veľa času trávim vo vlastnej hlave, som sústredený skôr do seba ako na vonkajší svet, pozorujem svoje myšlienky a vďaka tomu,
že viem aké myšlienky mávaju ľudia trpiací schizofréniou tak objavujú sa mi tam rôzne bludy, imitácie hlasov ktoré by som "počul" ako schizofrenik, rôzne delúzie a sprostosti. Jednoducho povedané, ako keby mi moja hlava imitovala toto ochorenie,
ako keby som ho mal. Všetky tieto myšlienky si dôkladne uvedomujem a následne mi spôsobujú úzkosti a depresie. Myslím si, že som vo veku kedy sa väčšine mužov toto ochorenie diagnostikuje tak som práve preto v obavách, či mi náhodou nezačína
alebo je to celé len strach ktorý dokážem silou vôle prekonať.
Čo sa týka spánku, spávam normálne, prevažne 7-8h. Čo sa týka kariéry tak v práci sa mi darí, všetko stíham a ľudia sú s mojími výsledkami spokojní.
Bol by som rád ak by sa tu našiel niekto, kto má / mával podobné problémy a vedel by mi poradiť čo jemu pomohlo aby ich zvládal. Každopádne budem rád za každý názor a tip, ako by bolo dobré s týmito problémami pracovať.
Prajem pekný zvyšok dňa.

pupavka18

Áno, presne tak, úplne vylúčiť drogy, alkohol.. šťastie, že spánok ti funguje, že telo dokáže v spánku regenerovať,keby ani spánok nebol, ideš veľmi rýchlo dole vodou rapídne

Keby si mohol pravidelne vypadnúť z domu, lebo toto, že furt doma, v jednom priestore, veľmi prispieva k tomu,že bludy... máš prácu, darí sa ti, teda máš peniaze, divné, že zo školy ,z práce, nenájde sa jediný kamarát..

Pravidelne relaxačnú masáž celého tela a hlavy si dávaj, nám neskutočne pomohlo, a to boli stavy úplne na ústav doslova..pobyt pri mori, treba pravidelne zmeniť vzduch, si stále doma, nové vnemy, pocity, cestuj, všade sú ľudia

Zaplať si svojho trénera vo fitku, cvičiť aj vo dvojici sa dá, tréner nájde, aby cvičko bolo lacnejšie, tak možno kamoša získaš, tréner ti aj stravu doporučí, proste zmenu vo všetkom potrebuješ
Získaš cvičením sebavedomie, budeš medzi ľuďmi, pravidelne..
Ak potrebuješ, nájdi na nete pre seba aj kouča, koučku, to nie je hanba, aj online sú, na nete aj doma predsa, budú zase nové vnemy, myšlienky,

Na nete nájdi sympatickú doučovatelku angl.napr., alebo sa prihlás na kurz jazykový, všade sú ľudia, aj v zahraničí kurz napr., ty máš peniaze, máš možnosti peniaze

Doplnky stravy magnézium, omega 3, carnosine, schizandra, bacopa, rodiola, hypnox stress na deň, hypnox Forte na noc, od Jamieson 5 htc, prečítaj na nete, prestuduj, nie naraz jasne všetko, multivitamín od Jamieson, Barnys, Webernaturals napr.si pozri pre mužov,

Vitamín d každý deň, to je super antidepresívum, po raňajkách kaša Hryzka do jogurtu zamiešať, prečítaj na nete si zloženie, prihlás sa na plávanie zdokonalenie pre dospelých, možno aj tam nájdeš kamošov,ľudí na spriatelenie, pracuj na sebe

Na nete hľadaj dáke turistické skupiny, len nesedieť doma, neupadať, depka a bludy v hlave majú voľný priestor, robia si tam čo chcú, ten priestor MUSÍŠ zaplniť inými vnemmi, aktivitami..bludy potom nemajú šancu

Každý deň vonku z domu, v zime, v lete, v daždi,poriadne obleč, vo vetre, daj si svoju trasu po meste, a choď,aj keď sa ti nechce, po cyklist. chodníku napr. Získať sebavedomie ti treba, vyjsť von.. endorfíny sa dostavia

hľadaj kamošku aj na nete, spoločný nejaký záujem, na sebe zapracuj, aby sa to nerozvinulo, (lebo kruh sa môže ľahko uzavrieť= alk.drogy, depky, furt doma, beznádej, upadanie po každej stránke )

Mercury

Cauko , takže ,žiadne drogy neber ,už nikdy .Ani nepi! Ani nefajči. Ak chces raz za čas (1x za mesiac) nejaký alkohol ale minimum. Drogy sú najväčší spúšťač psych.problemov. no a ako si si už odpovedal že si väčšinou vo svojej hlave.Myslim si že tam by si mal začať, nebojovať s tým, netrápiť sa tým že si tam (v hlave) ale začať s tým pracovať. Začať si uvedomovať,že aha ,zasa som v hlave a snažiť sa vždy vraciat do prítomnosti. Nebludit v myšlienkach a predstavách, mentálnych filmoch. Bude to možno takže ,neviem ako moc to máš ale budeš to musieť začať robiť .Vraciat sa späť do reality . Snaž sa precitovať najviac svoje telo,zabývať sa v tele .