Astma?

Príspevok v téme: Astma?
vreave

Dobrý deň, nakoľko mám podozrenie že ide o astmu, budem rada za Váš názor poprípade skúsenosť, nakoľko na vyšetrenie idem až o 2 týždňe, rada by som počula aspoň nejaký názor…

Začalo to asi keď som mala 14-15 rokov, vždy na začiatku leta (júl) neskutočné kýchanie, svrbenie očí, krku, upchatý nos… neriešila som to, prešlo to vždy koncom augusta… keď som mala 17-18, už sa k tomu pridružil aj opuch tváre, vždy ráno, trvalo aj 6 hodín kým som “odpuchla” a kým som mohla normálne dýchať, mala som totálne upchatý nos bez akejkoľvek šance ho uvoľniť…
Približne v 19 sa začalo diať to, že v lete, keď som mala otvorené okno, som sa ráno budila s tým, že sa mi ťažšie dýcha, asi kvôli chladnému vzduchu..? minulý rok (2022) som dostala po prvý krát covid, a odvtedy sa tie “príznaky” začali objavovať viac… minulé leto už to bolo také, že ma taký nepríjemný pocit chytal aj večer, v noci, pri otvorenom okne, ale vždy som sa posadila a nejak to prešlo… už vtedy som pociťovala mierne pískanie na prieduškách, a ťazšie dýchanie, ale nejak som to v sede predýchala a prestalo to.

v októbri som ostala chorá a vtedy sa to vyhrotilo asi najviac, povedala som o tom lekárovi no ten tvrdil, že to býva pri vírusových infekciách, ale ja som vedela, že to asi nebude z toho. V tom čase som nemohla ani spať, sedela som pri stole a spala, lebo jedine ako som dokázala fungovať bolo takto. Veľmi zle sa mi dýchalo, pískalo mi v hrudi, pri nádychu aj výdychu, kašeľ, sťahujúci pocit na hrudi… Lekár mi predpísal Ventolin Inhaler N 200 dávok, ktorý keď som si dala, mi v momente zabral, behom pár sekúnd a konečne som sa normálne vyspala… Po chorobe sa to všetko ustálilo. Teraz v marci som dostala 2x covid, a znovu sa mi tieto príznaky začali objavovať, nie tak intenzívne ale stále trvajú…

taktiež som si všimla, že ma takýto “záchvat” (začala som kašlať ako keby fajčím 50 rokov) chytí keď vdýchnem nejakú chemikáliu napr. pri umývaní kuchyne, alebo keď som škrečkom menila podstielku, ale aj cigaretový dym. Vždy som si strekla ten Ventolin a pomohlo mi to…

Mám 22 rokov. Samozrejme sa bojím že mám rakovinu pľúc, aj keď mi viacerí povedali že to by mi pravdepodobne ani inhalátor nezabral, a v mojom veku že je to veľmi neprsvdepodobné, ale mám karcinofóbiu a aj to je dôvod prečo to idem riešiť až teraz…

rosydam

Dobrý deň,

Vaše príznaky naozaj naznačujú, že by ste mohli mať astmu. Je skvelé, že ste sa rozhodli ísť k lekárovi, aby ste to objasnili.

Tu je zhrnutie vašich príznakov:

Sezónne alergické príznaky (kýchanie, svrbenie očí, upchatý nos)
Opuch tváre ráno
Ťažkosti s dýchaním a pískanie na prieduškách v lete pri otvorenom okne
Zhoršenie príznakov po prekonaní covidu
Záchvaty kašľa a ťažkosti s dýchaním pri vdýchnutí chemikálií alebo cigaretového dymu
Úľava od príznakov po použití Ventolin inhalátora
Aj keď nemôžem diagnostikovať astmu, vaše príznaky sú v súlade s touto diagnózou. Lekár vám pravdepodobne urobí spirometriu, aby zistil, či máte zúžené priedušky. Môže vám tiež odporučiť krvné testy na alergie.

Medzitým je dôležité, aby ste sa vyhýbali spúšťačom vašich príznakov. To môže zahŕňať:

Peľ a iné alergény
Cigaretový dym
Chemikálie
Studený vzduch
Cvičenie (v niektorých prípadoch)
Ak máte záchvat astmy, použite Ventolin inhalátor podľa pokynov. Ak sa vám nedarí dýchať, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Tu je niekoľko ďalších tipov na zvládnutie astmy:

Naučte sa správne používať inhalátor.
Vytvorte si akčný plán pre astmu.
Pravidelne navštevujte svojho lekára.
Chápem vaše obavy z rakoviny pľúc. Je však dôležité mať na pamäti, že astma je oveľa pravdepodobnejšou diagnózou vo vašom veku. Rakovina pľúc je u mladých ľudí veľmi zriedkavá.

Dúfam, že vám tieto informácie pomohli. Prajem vám všetko dobré na vašej lekárskej prehliadke.
onlyuponline.io
Nezabudnite, že toto je len všeobecná informácia a nenahrádza lekársku pomoc.

S pozdravom,

Bard