Bývanie na internáte s priateľom

Príspevok v téme: Bývanie na internáte s priateľom
DieFrau

Ahojte, za pár mesiacov nás s priateľom čaká vysoká škola a už dlho sníme o spoločnom bývaní. Sme spolu skoro 3 roky. Ja som celkom introvert, on tiež. Nemám chuť na spoznávanie sa s novými cudzími ľuďmi a nie to s nimi bývať. S priateľom by sme chceli bývať spolu. Mojim rodičom je to jedno, no jemu však hovoria nech si ešte užije a vyskúša viac báb, vraj na vysokej to tak chodí. No my by sme spolu bývať chceli, aj tak by každý študoval niečo iné a mali by sme brigády čiže tak často by sme spolu neboli. Ale ten pocit, že by som ho mala pri sebe. Myslíte si, že by sa to dalo s ním bývať? Či nenastávajú nejaké komplikácie. Viem že tak 20 rokov dozadu sa dalo bývať chalan a baba. No teraz riešia blbosti. Pre mňa je nekomfortné bývať s cudzím človekom a žiadna moja kamarátka neplánuje študovať v Bratislave. Ďakujem a prajem pekný deň.

Smolkoo

A este ti napisem - u nas sme riesili aj tuto situaciu, ze ako to bude s peniazmi. Kedze obaja sme to mali tak, ze rodicia nas v studiu mohli a vedeli podporit a aj podporili, ale to stacilo tak na zaplatenie intraku a beznych nakladov na mesiac, nie na byt. Takze by sme si museli zarabat, keby chceme vyssi standard v podobe byvania spolu. Nakoniec sme radi, ze sme sa ma to vykaslali, pretoze VS je skok, ten prvy semester sa budes zabehavat do rezimu VS. Priatel dost mudro zvazuje. Ked uz teraz citi, ze nevie, ci by to zvladal sklbit a brigadou, tak nanho netlac. Nechaj ho, nech studuje a venuje sa v prvom rade studiu a nie nahananiu sa za brigadami, aby ste mali z coho zaplatit podnajom. Prvy rok prezijete aj takto, zabyvate sa v BA, dalsi rok mozete vymyslat.

Smolkoo

Ja som riesila podobnu situaciu, ked som sla na VS. A presne ja na UK, priatel STU. Nakoniec situacia nevysla podla predstav a museli sme byvat na intraku kazdy oddelene. On na Mladosti, ja na UK intraku. Bolo mi to luto, ale nakoniec to bolo super. Mala som fajn spolubyvajuce, jedna dokonca z mojej skoly a rocnika, takze sme si pomahali a s priatelom som sa mohla vidiet kolko som len chcela, kedze byval kusocek odo mna. Nemusela som sa stresovat a nahanat za peniazmi, aby som mala kde byvat, ale zarobene peniaze isli na to, co som si potrebovala/chcela kupit a na vylety s priatelom. Toto by som nebrala ako tragediu. Budes rada, ked vobec pri aktualnej situacii s kapacitami dostanes internat, tak nevymyslaj.

DieFrau

Smolkooo - veď to je ten problém, že byt je dosť finančne náročný, ja brigádu plánujem keďže môj študijný obor by nemal byť až tak náročný ale frajer chce študovať niečo na štýl matfyz a obáva sa, že by to nestíhal. Neexistujú nejaké iné internaty, kde by sa to dalo? Viem o súkromných, ale aj tie sú drahšie (niektoré o dosť) ja by som do toho aj išla aj ale priateľ sa bojí, že by sme to nejako neutiahli. Nechcem to vzdať a zmieriť sa s tým, že to jediné na čo som sa tešila keď vypadnem z domu bude preč :/

Smolkoo

:D :DDDDD :D Nie, nemusite byt zosobaseni, aby ste byvali na Manzelskom internate.
A ked je jeden z FEI, co je STU, druhy z UK, problem to je. Manzelaky su internaty UK, primarne si ubytuvavaju svojich studentov, cize student STU ma smolu. Jedine, ze by nebol o ne zaujem, alebo by pocas roka odtial studenti odisli a hladali by nahrady, nebol by nikto z UK, tak by zobrali aj studenta STU, nech zaplnia kapacity… inak to tak nie je. A na Manzelakoch je malo lozok pre zmiesane ubytovanie, takze skor by som riesila byt. Byty v BA su aktualne dost draha zalezitost, odkedy sa zredukoval pocet lozok na intrakoch kvoli prerabkam, tak je po nich aj vyssi dopyt od studentov. A financovat si to z brigad…. Akoze, zavisi aj od toho, co ides studovat. Ak medicinu, farmaciu.. tak mas dost vysoke ciele.. ak nieco menej studijne a aj casovo narocne, tak cas na brigady sa najde. Len otazkou je, ci sa ti chce cely mesiac makat v podstate len na ubytko.

DieFrau

Ďakujem, myslíte si, že bude problém keď bude každý návštevovať inú školu? (Komenského a FEI) A do tých manželských internátov by som v pohode šla…ale nemusia tam byť zosobášení, ak tam chcú bývať muž a žena?

ahjajjaj

Ahoj, určite budete mať určenú kompetentnú osobu, na ktorú sa môžete s danou otázkou obrátiť telefonicky. Napr. či je možné mať dvojposteľovú izbu sám/sama za mierny poplatok.
Ak nie, existuje možnosť výmeny, prípadne ubytovanie na manželskom internáte.