Invalidita

Príspevok v téme: Invalidita
orajdo123

Ahojte mám schizofréniu, aspoň podľa doktorky. Mám nárok na invalidný automaticky pri tejto chorobe alebo musí dať psychiatrička žiadosť? dosť ma to zasahuje, poruchy pamäte, koncentrácie, neviem udržať pozornosť, ak niekde mám ísť chytím neskutočný stres, celý som spomalený a vyprahnutý. Musel som prerušiť školu. Ked som myslel že som relatívne ok už, prišla škola a veľa vecí tam a už to išlo zas horšie a horšie, nebaví ma nič.

orajdo123

Pupavka ja neviem ako sa z tohto dostať, mňa zvierajú aj také strašné stresy a ak mám niekam ísť ešte väčšie. Neviem čo sa to deje, nikdy pred tým som sa nevyhýbal spoločnosti. Skôr ju vyhľadával, mňa ťaží aj dosť tá diagnóza a stále premýšľam nad tým, ale celkovo nemám chuť do ničoho žiadnu.

pupavka18

ID priznali od 18.roku,teraz má 24 rokov, olanzapin brala, potom depakine chrono...veľa liekov jej vystriedali,
Život bez stresu, v istote, spánok, strava: lebo črevo súvisí s mozgom, probiotiká, k tomu lieky, nové vnemy, kamošky, fyz.aktivita, udržiavanie domácnosti, varenie,
Ale nie furt, pomáham aj, tiež veľa debatujeme, smejeme, keď je zlý stav, trvá to už veľmi krátko, pár minút, tiež predchádza sa stresu, musím predvídať a aj sa tváriť niekedy,že ako mi je super, aby neupadla do depresie a nezaťažujem, ak sa niečo nezdarilo. Ťažšie situácie ,,dávkujú" sa jej pomaličky.

Bez stresu a istota, pravidelný prísun peňazí z dôchodku, tiež v podnikaní sa mi darí, lebo dôchodok jej 370 eur,čo človek náklady a potraviny nedá z toho

K tomu jej partner, chodí do práce, pomáha mi s podnikaním, no ,,máme" rodinný podnik, ale som v strehu, deň noc, tak možno, dúfam, že zlepšenie ešte rokmi snáď bude

orajdo123

Pupavka mne tie lieky na tie hlasy nezaberajú ani, mám olanzapin 10 a arispu 15. A koľko je už dcéra na invalidnom? Ja to moc akože nechcem takto riešiť ale neviem či mi ostáva niečo iné, vyčerpaný som aj, tie lieky tiež nerobia dobre, som v tom sám ešte aj. Doma hovorili ked som šiel do nemocnice či zo mňa idú blázna spraviť...

pupavka18

Nikdy nepracovala,len brigády sme skúšali s biednym výsledkom,

Toto ja neviem s tými rokmi vôbec, dostala dôchodok od 18.roku, choroba už v detstve bola, aj záznamy od psychiatričky detskej aj pobyt v nemocnici.

Tie strašné stavy mimo čo boli furt dookola, hlasy a pesničky v hlave, desy, zmizlo, ale choroba trvá, to je nemenné.a trvalé.
Má schizoafektívnu poruchu, ktorá sa v miernom stave prejaví pri veľkom strese, čo ona nevie spracovať

Ja ,, vidím " že už si stlmený od liekov podľa tvojho písania, teraz veľké dávky postupne ti dávajú, aby zabrali, a chaos v hlave ukľudnili

My už ideme z dávky 900 len 100, zo 6 liekov denne, len 3,
Antipsychotikum kvetiapin, sertralin OCD, triticco antidepresívum aj na spánok spolu s kvetiapinom.

No to je pravda a tým rokom maródky, lebo to je aj v práci keď niekto rok maróduje,že potom.si žiada o ID.tak možno to platí takto aj u teba.treba zistiť

orajdo123

Toto ma mrzí Pupavka, lebo písala najskôr že len OCD, že ste z toho vonku. Toto sú ťažké diagnózy žiaľ. Ja by ten ID skúsil, ale doma nechápu, že som chorý a veria že sa zaradím do bežného života, neviem či to ešte bude možné u mňa. Beriem 5 liekov denne, z toho je človek oblbnutý strašne, ja som už tak zmätený, že neviem čo je z choroby a čo z liekov...lieky beriem ale nie som na tom najlepšie....
Dcéra pred tým aj pracovala niekde alebo museli ste doplácať roky? lebo sú tam nejaké podmieky že min. rok PN, do 24 rokov mať odpracovaný jeden rok. S týmto ste sa určite stretli. Ja som ešte nepracoval nikde okrem brigády

pupavka18

Ešte ani raz sme neboli, najprv dali,že o 3 roky, teraz prišiel papier, že až v r. 2025 bude posúdenie,
Tak takáto dg.je trvalá a nemenná.
lieky ti spôsobujú tlmenie všetkého, lebo je to nálož, aj keď postupne sa dávky zvyšujú

Možno tiež ID by ti ten stres zmenšil, lebo istota do budúcna to je, pracovať sa môže s touto dg.ale u nás to nie je možné

Psychika je krehká veľmi, u nás je tiež problém, že nikto neverí, že ,,je chorá " tiež ani psychologička klinická! dala na papier, že simuluje a že sa chce ulievať zo školy, no otras niečo,
Psychologička spôsobila zrútenie a ďalší pobyt v nemocnici, miesto toho, aby pomohla

Preto idem svojou cestou, strava, doplnky k liekom a ,, režim", spánok, fyz.aktivita, doma pohoda, aktivity.strieda, iné nové vnemy sú dôležité
dnes psychiatrička pri predpise liekov povedala, za kombi kventiapin a sertralin + triticco je super, ale tak každému iný liek sadne, jej na liečení toto nasadili,
,, Účastníci" v liečebni jej tiež neverili, že je chorá, museli zasiahnuť doktori proti niektorým... No nie je to ľahké

Sertralin patrí medzi najnovšie lieky, nám nesadol depakine, olanzapin tiež nezabral, rivotril, rispen tiež nie, brintellix nové antidepresívum. nie..a veľa toho skúšali

Na SP pobočku treba ísť,vyplniť tam čo treba, zapísať si, čo ešte potrebujú a objednajú ťa na termín. Tam bude lekár a ty povieš všetko, čo tu,čo ťa trápi a bráni ti zrejme aj v štúdiu. Správu od psychiatra si odfoť,lebo tam ju necháš priloženú k žiadosti o ID.vsetko ti tam povedia, sú ochotní

orajdo123

Ja neviem čo mám robiť v tomto. Ja mám úzkosti a stres strašný aj ked som doma, kvôli tej diagnoze asi aj.
Uplne na nič som, ako mrtvola.
Neviem teda či mám požiadať o podporu nejakú lebo s touto diagnozou som ZTP už
A ako často budete chodiť na posudzovanie?

pupavka18

Priznali jej 370eur, brigády tiež len,ale po pár dňoch stres a utekala som z práce po ňu, kým ešte bola pri vedomí...
Stres panika úzkosti a Adhd a ocd,že každý na ňu pozerá sa zmiešalo a mimo...hlasy hneď pesničky dookola,hukot v hlave

Doma ok bola...toto sa opakovalo viac x,tiež pobyt v nemocnici, tam mi to poradili, lebo ja som dala este podnikanie,že ju budem živit,lebo ona v dobrom stave vyzerá úplne ok,tak som sa aj bála nejaký príspevok,alebo dačo žiadať od štátu,že má nárok

Na základe správ z nemocnice jej to priznali.