Invalidný dôchodok / zamestnávateľ

Omen

Ahjajjaj,
ahoj, rado sa stalo! : ) Ja si ťa pamätám, aj to tvoje vážne ochorenie mozgu, ktoré ti spôsobilo terajšie problémy s psychikou. Chápem ťa, ale kašli na to, čo si kto myslí, čo povie. TY za svoje ochorenie NEMOŽEŠ, ty si si ho SAMA nespôsobila!!! Nik z nás nevie ako dopadne, čo ho čaká v budúcnosti. Posudkári ak nevedia kudy-kam, potom hádžu všetko na psychiku. A práve preto, že si bola úprimná a poďakovala si, tak ti dôležité info ešte dopĺňam. Môže ti to pomôcť v budúcnosti, ale aj teraz. Rovnako aj Petrovi.

Okrem Zákonníka práce sa na ID vzťahuje aj Zákon o zdravotnom poistení, Zákon o sociálnom poistení a Antidiskriminačný zákon, vždy v aktuálnom znení.

1. Oznamuje sa LEN priznaný ID, diagnóza NIE! Kópia rozhodnutia MUSÍ obsahovať podpis a pečiatku dotknutého orgánu, inak je to len ZDRAP papiera, ktorý NIK neuzná!!! Nemám vedomosť, že sa na rozhodnutí uvádza aj dôvod invalidity, ale keby áno, potom treba zájsť na miestne príslušnú sociálku a požiadať o vydanie potvrdenia o invalidite pre zamestnávateľa bez diagnózy, ale rozhodne sa to NEROBÍ tak, ako tu uvádza Vierkaa!!!

2. Zamestnávateľ je povinný v rámci predzmluvných vzťahov (§ 41 ZP) oboznámiť fyzickú osobu s právami a povinnosťami, ktoré pre ňu vyplynú z pracovnej zmluvy, s pracovnými podmienkami a mzdovými podmienkami, za ktorých má prácu vykonávať.

3. Osobitné právne predpisy vyžadujú v niektorých prípadoch na výkon práce zdravotnú spôsobilosť na prácu, psychickú spôsobilosť na prácu alebo iný predpoklad. Zamestnávateľ vtedy môže uzatvoriť pracovnú zmluvu len s fyzickou osobou zdravotne spôsobilou alebo psychicky spôsobilou na túto prácu alebo s fyzickou osobou, ktorá spĺňa tieto predpoklady, ktorým je aj zdravotný stav. Ak nezoberie do pracovného pomeru osobu so zdravotným postihnutím, NIE je to diskriminácia!

4. Fyzická osoba je povinná informovať zamestnávateľa o skutočnostiach, ktoré bránia výkonu práce alebo ktoré by mohli zamestnávateľovi spôsobiť ujmu, ako aj o dĺžke pracovného času u iného zamestnávateľa, ak ide o mladistvého. Zamestnávateľ pri prijímaní fyzickej osoby do zamestnania nesmie porušiť zásadu rovnakého zaobchádzania, ak ide o prístup k zamestnaniu. Ak zamestnávateľ pri vzniku pracovného pomeru poruší povinnosti má fyzická osoba má právo na primeranú peňažnú náhradu.

5. ZP vo viacerých ustanoveniach chráni zamestnanca so zdravotným postihnutím, teda aj invalidného dôchodcu, a to napr. pri výpovedi, ktorá môže byť daná len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, inak je výpoveď neplatná. Zamestnávateľ je ďalej povinný zabezpečiť, aby sa zamestnanec pracujúci v noci podrobil posúdeniu zdravotnej spôsobilosti na prácu v noci, a to pred zaradením na nočnú prácu, následne pravidelne podľa potreby, najmenej raz za rok, resp. kedykoľvek v priebehu zaradenia na nočnú prácu pre zdravotné poruchy vyvolané výkonom nočnej práce. Zamestnávateľ je ďalej povinný povoliť zamestnancovi na jeho žiadosť zo zdravotných dôvodov alebo z iných vážnych dôvodov na jeho strane vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo ju s ním za tých istých podmienok dohodnúť v pracovnej zmluve, avšak za podmienky, že to prevádzka zamestnávateľa dovoľuje. Zákonník práce poskytuje ochranu takýmto zamestnancom avšak podmienkou je, aby o tom bol ZAMESTNÁVATEĽ informovaný!

6. Zamestnávateľ z dôvodu prijatia ID do pracovného pomeru môže poberať rôzne výhody - príspevky od úradu práce.

ahjajjaj

Ahoj Omen, chcem sa poďakovať jednak autorovi za tému, jednak Tebe za veľmi dobrý príspevok.
Som totiž nútená zmeniť zamestnávateľa, a uvažovala som, že im neoznámim, že som ZŤP a poberám ID, a poviem to až účtovníčke, aby môj zdravotný postih nemohol byť príčinou môjho neprijatia do zamestnania. Problémom je aj vlastne hovoriť o tom, aký mám postih, keďže 35 % ochorenia spôsobuje podľa posudkovej komisie afektívna porucha - teda psychiatrické ochorenie a iba 10% príčina, ktorá toto ochorenie vyvolala, pričom práve tých 10 % sú hlavným dôvodom, pre ktoré sa mi nedarí fungovať ako zdravý človek. (Nie je dobrá vizitka žiadať o zamestnanie ako človek s psychiatrickým ochorením). Ďakujem Vám za Vaše názory.

Peter231

Mám doma aj tlačivo kde ja napísané deň vzniku invalidity a koľko mám percent + aj dátum ďalšie kontroly .. čiže to by malo stačiť ? Ďakujem pekne

Vierkaa

Ahoj. Do firmy dones kopiu rozhodnutia zo Soc.poistovne - staci kopia tej strany, kde mas napisane percenta. Nemusis im ukazovat diagnozu.

Omen

Podľa Zákonníka práce si POVINNÝ túto skutočnosť oznámiť ZAMESTNÁVATEĽOVI, nie "fakturantke"!!! Tá NIE je tvoj zamestnávateľ!!!

1. Zamestnanec so zdravotným postihnutím je zamestnanec uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu, ktorý svojmu zamestnávateľovi predloží rozhodnutie o invalidnom dôchodku.

2. Zamestnancom so zdravotným postihnutím zamestnávateľ zabezpečuje pracovné podmienky umožňujúce im uplatniť a rozvíjať ich schopnosti na prácu s ohľadom na ich zdravotný stav.

3. Medzi základné povinnosti zamestnanca platí okrem iných aj informovať zamestnávateľa o všetkých zmenách, ktoré sa týkajú prac. pomeru a súvisia s jeho osobou. Naviac podľa zákona o zdrav. poistení poistenec, ktorý je zamestnancom je tiež povinný informovať zamestnávateľa o okolnostiach, ktoré majú vplyv na sadzbu poistného, ktorá u invalidných osôb je iná.

Omen

Potom máš schválený čiastočný ID. Ak zamestnávateľ a aj ty ste sa dohodli na pokračovaní pracovného pomeru tak, aby to vyhovovalo obidvom stranám, potom Rozhodnutie SP si daj prefotiť a kópiu odovzdaj zamestnávateľovi. Originál si nechaj v rukách. Overovať to zatiaľ nemusíš, ale ak by od teba žiadali overenú fotokópiu, potom zájdi na matriku, tam to máš lacnejšie ako u notára alebo advokáta.

ahjajjaj

Ahoj Peter, pokiaľ máš schválený ID, treba dať kópiu rozhodnutia o poskytovaní ID fakturantke v práci. Na základe toho by si mal mať aj menšie zrážky zo mzdy. Pokiaľ príčina ID nebude mať vplyv na pracovný výkon, neriešila by som, či to zamestnávateľovi povedať alebo nie.

Omen

Peter,
nemám krištáľovú guľu, aby som mohla vyveštiť to, čo si nenapísal. A síce aký ID ti schválili, či aj naďalej chceš a môžeš pracovať, či u toho istého zamestnávateľa...
Bez relevantných info sa správne poradiť nedá!

Peter231

Áno dostal som rozhodnutie o schválení ale čítal som na internete , že ak mám schválený ID že treba upozorniť zamestnávateľa , tak preto som sa pýtal