Koronavirus - ockovanie

Príspevok v téme: Koronavirus - ockovanie
In blossom

Ahojte,

chcem sa opytat, ci tu je niekto, kto uz covid prekonal (s priznakmi, nie len pozitivne testovany, lebo to nemal covid; nieco ako HIV - aids) a potom ho mal neskor znovu alebo nie (opat, nemyslim pozitivne testovany, ale chorobu, teda konkretne priznaky).

Ide mi o to, ze sa nechcem ockovat (mam iste problemy s autoimunitou a dost sa vakciny obavam, kedze v minulosti mi imunomodulacna liecba sposobila velke problemy a vtedy som si povedala, ze uz nikdy si nedam ziadne "zasahy" do imunity robit, teda nikdy ziadnu vakcinu atd., jedine keby ma uhryzol besny pes tak protibesnotovku ano, lebo bez toho je 100% smrt, takze tam nie je o com vahat). Takze si vravim, ze budem dufat, ze to nechytim. Tento rok som bola viackrat dost chora, ale antigenovy test bol vzdy negativny, lenze citam, ze pri priznakoch treba ist na PCR, ze ATG nemusi ukazat. Takze neviem, ci som mala alebo nemala covid, ale takto chora som teda este nebola a vsetky priznaky sedeli. Najprv vo februari, to som mala horucky, bolesti hlavy a klbov ale inak vobec nic, za par dni to preslo, ale rodinni prislusnici kaslali este 2 tyzdne, ja vobec. Ale da sa povedat, ze mala som coskoro na to z nicoho nic vaznejsie problemy neurologickeho charakteru - hrozne uzkosti, vycerpavajucu nespavost v trvani takmer 3 mesiace (a nezaberali na nu klasicke lieky na spanie). Potom v lete sme mali opat doma riadnu chromtu, najpr sme mali silne gastro problemy - nekonciace zvracanie a spol, ake sme v zivote nemali, horucky 2 dni (okolo 40) a po odozneni horucky dutiny, sople, hrdlo, kasel a to teda bolo tak tyzden-dva, tie respiracne priznaky a opat, mali sme to uplne vsetci doma, ja som ochorela az posledna, starala sa o nich a myslela si, ze tak mozno to na mna neskoci, ale skocilo.

Takze sme si hovorili, ze sme mali mozno uz tu deltu. Terajsie ockovanie vraj chrani aj proti delte, ale uz sa spomina varianta mi, na ktoru su protilatky prikratke. Ak to teda dobre chapem, tak ani vakcina uz neochrani proti variante mi a asi ani nase vlastne protilatky zo starsich variant, ak teda nejake mame.

Rozmyslam, ze si dam urobit protilatkovy test, ale ktovie, ci to k niecomu bude, kedze je tu vraj ta mi varianta uz, hoci nie je tak nakazliva ako delta. Vobec neviem, co je mensie zlo. Doteraz som bola v tom, ze sa ockovat urcite nedam, kvoli strachu ze sa mi este viac dodzube zdravie, ale zase, nerada by som skoncila na JIS ci horsie. Neviem zvazit, co je mensie riziko.

Tak si hovorim, ze snad teda prezijeme este par mesiacov a mal by byt potom k dispozicii novy liek od firmy Merck (mimochodom, od nich beriem jeden specialny multivitamin a pomaha mi, takze tej firme da sa povedat ze aj doverujem), ktory ma slubne vysledky. V kontrolnej skupine nakazenych nikto nezomrel na covid, oproti tym, ktori dostavali len placebo a minimum z nich sa dostalo na JIS, oproti placebovym. Opat je tam princip, ze ho treba davat hned pri prvych priznakoch, aby sa v tele nemnozil virus a nesarapatil tam. Liek je pre mna osobne asi prijatelnejsie riesenie ako vakcina, lebo liek sa z tela potom odstrani, resp. metabolizuje a zmizne, kdezto vakcina je uz nezvratne rozhodnutie a ktovie co mi vyvola v tele vzhladom na nestandardne reakcie mojho imunitneho systemu. Tohoto sa ja bojim, toho "stengrovania" imunity, radsej by som pri uz akutnom probleme uzila lieky a hotovo.

No ale teraz sa zovsadial sypu spravy, ze je ten virus nejaky agresivnejsi a umieraju na neho aj mladi a zdravi, takze fakt neviem. Neviem zvazit, co je lepsie. Najlepsie by bolo, keby sa uz ta koronamora skoncila a vratili sme sa do normalu, ale obavam sa, ze to tak skoro nebude. Tak aspon ten liek keby bol k dipsozicii a ako hovoria, do par mesiacov je to realne. Lenze to je cela jesen/zima, najkritickejsie obdobia u nas. Hmm.

Je tu niekto nezaockovany? Nebojite sa? Alebo ste uz prekonali a necitite teda potrebu sa dat ockovat? Resp. prekonal to uz niekto viackrat s priznakmi a veri, ze to teda prekona opat?

Dakujem za odpovede.

snejty

Ten liek budu moct podat aj vseobecni lekari ambulantne?
Nieco podobne uz na SVK mame, akurat sa to podava len pod dohladom v nemocnici. Tiez je to len hned pri prvych priznakoch. A nedavno hovorili, ze uz tomu konci spotreba.

In blossom

Josipe - mne to nehovor, ja viem, ze su aj ine vaznejsie problemy, neboj, mam ich viac nez dost a preto by som nerada este dalsi pribalila. Ver mi, aj taka chronicka nespavost je nieco tak hrozne, ze kto nezazil, nepochopi. Ked spis tak, ze dva dni po sebe nula cela nula minut, dalsiu noc navela nejake 2 hodiny, dalsiu 3, potom zas uplne nic atd. a takto ked sa to potiahne nejaky ten mesiac... Nevladala som ani pracovat, desila som sa, kto mi bude platit ucty, ze skoncim na psychiatrii... Takze mne nic nehovor, tento rok som si siahla na dno svojich sil uz viackrat. Este aj panicke ataky ma paralyzovali, vzdy sa vracali v case, ked uz som si myslela, ze konecne sa zviecham zo vsetkeho a vraciam sa k normalnemu zivotu, tak bum, panicka uzkost z nicho nic a zas v pr.... setko. A vlastne, ja bojujem s vaznejsimi problemami uz asi tak 11 rokov, co ti budem vypravat. A doteraz som bola vzdy optimista, napriek vsetkemu cim som si uz presla, ale tento rok sa to nejak zlomilo a vsetko, vsetko sa sype a kazi a ja stale znovu narazam na to dno. Tak sa necuduj, ze na cloveka vsetko zacne doliehat a zacne mat strach.
PS: Spravy nepozeram uz asi tak 100 rokov, presne preto, nebudem pocuvat tie icikoviny dokolecka a same negativne veci. Zila som si vo svojej bublinke, ale teraz nejak praskla, resp. neviem sa odosobnit a mat ten vnutorny klud a vyrovnanost co som mala. Mam strach o mojich blizkych a vobec, co sa bude diat.

Co sa lieku tyka, tak ano, asi to nebude take easy. Ale ak ma clovek priznaky tak si ma dat spravit PCR a hned vie, co a ako a kontaktovat svojho obvodneho lekara a ten by mal uz potom nasadit liek, ak bude k dispozicii. Teraz tiez moze nasadit antibiotika ci kortikoidy ak je zapal pluc uz. A do nemocnice sa ide vtedy ked klesne saturacia kyslikom na 80 a nizsie, co si clovek ale moze merat doma pri chorobe pulznym oxymetrom a zavolat si pomoc, ked sa dostane pod 90, lebo to uz je problem s dychanim, ale nie este tak tazky ako ked klesne nizsie.

Ale ano, tiez si myslim, ze kazdy ma urcene kedy zomrie a nejako sa to stane, mozno korona, mozno mu padne v danom case kvetinac na hlavu, hocico. Ale tak na co si pripravit hnusne chvile ci pripadne nejake nasledky, keby to aj prezil, ze nebol jeho cas este...

snejty

Povedzme si pravdu, ak bude k dispoizicii aj tebou spominany liek, dostane sa k nemu bezny clovek? Skor nie ako ano.

Pri prvych priznakoch este ani pacient nevie, ze ma covid a do nemocnice sa dostava cca po vyse tyzdni. To uz je na podanie lieku neskoro. Cize to bude,len pre VIP osoby.

Josipe

No tak sa neockuj. Zbytočne nad tým polemizujes. A hlavne nepozeraj správy v televízii a ani na internete lebo z toho zcvokaties. Je iný vážnejších problémov v živote ako nejaký vírus. Keď ho máš dostať dostaneš ho aj keby si žila na absolútnej samote a mala v sebe 30 vakcín.