Sinus pilonidalis

Príspevok v téme: Sinus pilonidalis
MajkaAuka

Ahojte, tak sa musím podeliť s vami o moje skúsenosti s touto chorobou. Prvý krát sa mi začal robiť tak nevinne vyzerajúci bolak na kostrci minulý rok. Vtedy som bola v 7 mesiaci tehotenstva. Viac som polihovala, bola som doma tak myslím že neustály tlak na zadok si vypytal svoju daň. Zadok chlpatý nemám aj keď baby chĺpky tam sú a hygienu mám normálnu ako každý. Časom to začalo byť väčšie a väčšie, zapaľovalo sa to a ja som nevedela ležať,. sedieť
. No strašne bolesti...šla som do lekárne naivné si niečo na to kúpiť no lekárnička mi povedala o čo sa jedná a že to jediné operacne mi budú vedieť odstrániť, alebo ísť na chirurgiu to ísť rezať a každý deň chodiť na čistenie a drenaze... s tým že vraj to nepomôže a aj tak sa budem trápiť a pôjdem pod noz...Operácia v tehotenstve sa vylúčila ako prvá a ja doslova zúfalá, že neviem čo zo sebou som šla domov. To už boli neskutočne bolesti, napuchnuté som to mala, veľké ako orech. No nedalo mi tak som si kúpila gafrovu masť a ichtamolom... Tá mi veľmi pomohla, teda aspoň dúfam že to bolo z toho... Medzi tým som na internete našla lekáreň v Nových Zámkoch ktorá sa tomu ochoreniu specialne venuje ...ozvala som sa jednej známej, ktorá mi bola kúpiť masť ktorú tam miesaju a poslala mi ju... Chvála Bohu absces ustupoval ustupoval až sa úplne vstrebal...to bol prvý prípad... Objavilo sa mi to znova približne o pol roka neskôr. Opäť to začalo v čase, kedy som sa dala na pletenie deky a dosť dlho som sedávala na zadku s nohami vyloženými hore. Proste celé zle, tlak na kostrci, možno sa mi zaparil zadok... Poprípade nejaký chlpok zarastol neviem, ale jednoznačne spúšťačom bolo to dlhé vysedávanie. Prvý náznak niečoho som si všimla v nedeľu, a ja už so strachom v očiach oznamujem manzelovy že sa mi to nepáči. Hneď som si nasadila gafrovu masť, natierala som to ako divá no bolak sa zväčšoval a zväčšoval. Tu masť z nových zámkov som nemala, a mňa už začala chytať panika. V stredu som už prestávala vedieť chodiť a noci boli pre mňa mučením.no stále som mala myšlienku že ta modra mast z lekárne mi pomôže tak som si hneď vybavila a v štvrtok som ju už mala doma. No to už začali aj pridružené ťažkosti, pocit slabosti, zimnica, bolesť svalov, točenie hlavy, pocit na zvracanie. Doma 5 mesačné dieťa a vy sa nemôžete od bolesti narovnať, chodíte ako hrbac legarder a začína to byť už neznesiteľné. V piatok som sa.uz len lapala nábytku a chodila ako posrana. Keďže som kojila nechcela som žiadne silné lieky ale Paralen každé 4 hodiny som musela jesť lebo tie mi utlmilo aspoň na trochu bolesť aby som neodpadla. Piatok už ani neviem ako som prežila ale to som šla s malým k mojej mame že mi na víkend aspoň pomôže, lebo zo mňa sa staval krypel a o dieťa sa starať trebalo. Nastala sobota, zlomový deň. V prvom rade chcem povedať že nie tak dávno čo som zažila cisársky rez pri ktorom mi zle pichli anesteziu a cítila som ako má zaživa rezu+ pooperačné stavy. Tá bolesť bolo nič oproti tomu čo som zažívala v sobotu.navretr, horúce, boľavé...samotné natieranie masťou bolo pre mňa mučením. Len som ležala v jednej polohe v ktorej som mohla. Malého mi len nosila mama prikladať nech nadojcim a brala ho späť. Nikdy viac to už nechcem zažiť. No večer keď som sa šla sprchovať cítila som niečo iné na zadku, pozriem do zrkadla a z červenej guly sa spravilo biele ložisko plne hnisu. Len som čakala kedy to praskne. Aspoň ma to utesovalo že to k niečomu ide. Noc bola asi najhoršia zo všetkých no ráno som si všimla že pomaly to začalo vytekať hnisom. Teploty a bolesti som mala stále. To som už rozmýšľala či ísť na pohotovosť si to dať rezať alebo či náhodou nedostanem otravu krvi z toho hnisu. Človek hocičo číta na nete a tak sa bojí. Tak som si zavolala na pohotovosť, opísala jej moje príznaky a tá má z*ebala ako chorú bránu kde som bola doteraz. No ja som sa nechcela vzdať kojenia a odmietala som všetky lieky, prípadne antibiotiká na liečenie zápalu v tele. No v nedeľu už som mala na male, auto sme už mali naštartované že idem to dať rezať s tým že malého odstavím a bude na umelom mlieku. Zle som na tom bola hlavne psychicky nevedela som čo robiť lebo nieje to jednoduché s malým dieťaťom ..no nakoniec som sa rozhodla neísť. Sama som doma bojovala bez liekov. Jediné čo som robila bola častá hygiena, sprcha každý večer, ráno a po každej veľkej... Často som si to dezinfikovala s betadine a prikladala na to sterilnu gázu a tu modrú masť 2-3x denne natierala... takto som si to denne menila a čistila aj 15-20x.... Hlavne nech sa tam nedostane žiadna infekcia. Keďže sa mi to otvorilo, a zliezla mi z toho koža čiže som to mala také mokvave ako do mäsa. Hnis mi vychádza už 4 dni ale stále mením gazy a dezinfikujem.. no tá úľava sa nedá opísať. Som rada že som si to nedala rezať, len by to rozrusili, a telo musí vedieť hnis vytlačiť aj bez drenaze a nadrezania. Myslím že si že najviac mi pomohla tá modrá masť z lekárne v NZ ktorá napomáhal v procese vyťahovanie hnisu, že celkovo ten absces prešiel vývojovými stadiami, dozrel až pukol. No bohužiaľ prejsť si musíte všetkými fázami a nedá sa nič vynechať...aj to najhoršie..ale tak som sa trápila týždeň a bez nej by to možno bolo zle ešte teraz... niekto sa trapi aj mesiace. Takže odporúčam tu masť z nových zámkov, nesedieť na kostrci a celkovo sa treba hýbať.a nenechať to spotené a špinavé aj keď máte každodennú hygienu.