Produktívne a reproduktívne získavanie informácii

Príspevok v téme: Produktívne a reproduktívne získavanie informácii
fmfiain123

Dobrý deň,
aký rozdiel je medzi ""informačno-receptívnou metódou"
a "reproduktívnou metódou"" a ""heuristickou metódou" a "výskumnou metódou"".

Je to vytiahnuté odtiaľto:

1. reproduktívne metódy - do tejto skupiny patrí informačno-receptívna metóda a reproduktívna metóda. Prostredníctvom týchto metód si žiaci osvojujú hotové vedomosti a reprodukujú ich.
2. produktívne metódy - do tejto skupiny patrí heuristická metóda a výskumná metóda. Prostredníctvom týchto metód žiaci získavajú nové poznatky ako výsledok tvorivej činnosti.

Ďakujem za odpoveď a ochotu.

fmfiain1234

Dobrý deň ahjajjaj,
ja som to už naznačil, že pri heuristike nemáme dostatok vedomostí.
Ale dobre si doplnila tú intuitívnosť.

Ďakujem za odpoveď a ochotu.

ahjajjaj

heuristická metóda je produktívna. Teda keď na poznatky prídeš na základe svojich úvah, prípadne pokusom a omylom sám. Vedomosti osvojené heuristickou metódou sú trvácnejšie. Napr. uvidíš nejaké gramatické javy, ktoré nie sú špeciálne vysvetlené, ale pri ich pozorovaní sám prídeš na pravidlá, ako fungujú. Alebo ako používať modernú mikrovlnku, s kopou tlačidiel. Jedna vec je prečítať si zdĺhavý návod, druhá vec je stláčať gombíky až kým nezistíš, ktorý čo robí a potom si to budeš pamätať.

fmfiain1234

Dobrý deň,
výskumný znamená, že máme dostatok poznatkov, aby sme vyhlásili záver. Pri heuristike, tak tam dostatok podkladov nemáme a len tipujeme, čo by mohol byť záver (najbližšie záveru).

Ďakujem za odpoveď a ochotu.

fmfiain123

Dobrý deň,
našiel som presnú definíciu:
Reprodukcia - v psychológii: vybavenie si zapamätaného

sk.wikipedia.org

Ďakujem za odpoveď a ochotu.

fmfiain123

Dobrý deň,
informačno-receptívna metóda sa dá preložiť ako metóda vnímania informácii a reprodukčná metóda sa dá preložiť ako metóda "znovu narodenia" informácii (zrejme sa jedná o vybavovanie uložených informácii).
Podľa toho, čo som zistil výskumná metóda bude mať niečo odvodené z výskumom, čiže testoch na jedincoch a heuristická metóda sa dá preložiť ako nejaká nepriama cesta ako dosiahnuť poznatky (napríklad, zistite iný spôsob ako zmerať tlak vzduchu keď nemáme k dispozícii barometer - hovorí sa tomu aj druhotná tvorivosť).

Ďakujem za odpoveď a ochotu.