Ergofobia - strach z prace, uzkost, panicke ataky, pracovne prostredie

Príspevok v téme: Ergofobia - strach z prace, uzkost, panicke ataky, pracovne prostredie
Keita

Ahojte, stretli ste sa uz niekto s niecim takymto? Kedysi som bola v pohode, dnes je zo mna klbko nervov. V praci v zahranici som dostala panicky zachvat. Pripisujem to tomu, ze alkoholicka matka mi vtedy systematicky roky nicila zivot a posledny bod bol, ked pisala, ze sa zabije ci sa postaram o brata. Je toho velmi vela, proste som sa zosypala. Odvtedy nie som schopna normalne pracovat. Dala som vypoved, schudla som vyse 10 kg za mesiac, ledva som sa pozbierala, pol roka som len brigadovala, aby som mala na jedlo a byvanie. Uz lepsie fungujem, ale tie panicke stavy sa vracaju, dokazem pracovat iba z domu, alebo na skrateny uvazok, pripadne tam, kde som uplne sama, v kolektive mi hned pride zle, ked hladam pracu, akonahle mam ist na pohovor, den vopred nejem, nespim, trasu sa mi ruky, oblieva ma pot, dokonca dufam, aby sa neozvali, ved to je chore, to predtym u mna neexistovalo. Skusila som pracu na plny uvazok, strasne mi bolo zle. Natrafila som na zly kolektiv, potom na sefa, ktory ma obtazoval, prisla som o dalsie dve prace, v ktorych som chcela zostat, lebo praca ako taka bola fajn, a moj stav sa odvtedy iba zhorsil. Nezvladam byt dlhsie ako 4 hodiny v praci, aj tie 4 trpim, som na prirodnych liekoch na ukludnenie. Na nete som nasla, ze som mohla dostat pp a k tomu socialnu fobiu tym, ze som mala prvy panicky zachvat v praci sa mi to spojilo s pracovnym prostredim a tym padom je to uz ergofobia, co budem preboha robit, ved bez penazi sa neda zit. A ja ani nic nemam, rodina ma obrala o vsetko. Ja si dokazem na seba zarobit, ale neusetrim, lebo nedokazem pracovat 8 hodin kazdy den ako ostatni. Citim sa strasne. U nas v meste je iba jeden psycholog, sedenie stoji 40€, psychiatricka mi zasa predpisala lieky na uzkosti, Citalec a Frontin, ale ja som to este nezacala brat, iba ked je najhorsie si dam Lexaurin, strasne sa bojim. Bojim sa uz aj zit co ma robit :( Nemam rodinu, iba manzela a s ich rodinou su strasne problemy a to mi k zdraviu nepomaha. Mam pocit, ze sa to na mna vsetko vali z kazdej strany a uz som uvazovala aj ze to ukoncim, len kamarat sa mi smial, ze nech sa pozriem na ciganov ze ti nerobia cely zivot a ja sa trapim a chcela by som sa zabijat, ale to sa lahko povie, ked ma clovek taketo stavy. Co sa mam dat zatvorit do liecebne? Pomozu mi tam aby som bola ako kedysi? Ja na samostatne terapie nemam peniaze a od muza nechcem, aby mi to platil, citim sa zle, ze je na vsetko sam, ze poriadne neprispievam, ako by som chcela, moj zivot je obrateny o 180 ako predtym, som uplne na dne :(

Keita

Ahjaj dakujem za rady, moja praca praveze nie je velkym stresom, ale chcem fungovat uz normalne ako druhi normalni ludia, 8 hodin v robote dakde bez toho, aby som dostala stavy. Asi budem musiet tie lieky jest, neviem. Napisala som psychologicke. Kaslem uz aj na peniaze. Som zvedava co mi povie, mozno sa dohodneme na nejakej zlave, ked pracuju teraz iba online. Uz som zufala...

Keita

Hartak, ja uz som bola u vestic 2x na cistenie, a nepomohlo, jedna z nich mi dokonca odmietla vestit a ked sa na to po prehovarani dala, tak mi hovorila hrozne veci, ze mam narusenu auru, ze ludia mi bezdovodne ublizuju, ze prenasaju na mna negativne entity, alebo cosi take, 2 dni som nespala potom, co mi z nej zle bolo.

Keita

Miki urcite som sa nezdrala, ja som sa nemala v zahranici zle. Ale do hororov s matkou prisiel aj rozchod a nezhody s novym partnerom. Bolo tam toho viac a tym, ze od detstva som zila v neustalom nervovom vypati, ta to muselo raz zlomit, lenze na moju smolu prave vtedy, ked som konecne zacala byt stastna v krajine, kde sa mi pacilo. Ja som sa dodnes nevyrovnala s tym, ze som musela odist z tak pekneho miesta. Odpocinok? Ja som SZCO, nemozem si dovolit odpocivat, musim platit odvody. Zarobim rovnako, ako keby som sa niekde zamestnala na skrateny uvazok. Pracujem asi 4 hodiny denne. Ak chces, mozme byt v kontakte a pisat si? Kde byvas? Ako zvladas platit vsetko, asi byvas u rodicov? Ja bohuzial tuto moznost nemam. Ked nebudem robit, tak sprosto povedane, skapem od hladu. Nemozem sa cely zivot stat bremenom pre muza. On tiez nie je fyzicky zdravy.

miki25

Keita pochybujem, že je to matkou. Skôr je to tým, že si sa v zahraničí zdrala fyzicky aj psychicky, čo ti nepomohlo a do normálu si sa už nedostala. Skús porozmýšľať nad novým zmyslom života. Môže byť kľudne už aj splodenie potomka, ktoré by ti doprialo min. 3 roky oddychu od práce a potom by si skúsila prácu, či by si na ňu nemala. Získala by si čas a myslela na iné. Chce to nejaký zásadný impulz do života, ja cítim to z teba tak. Tiež dostala si tu užitočnú radu od ahjaj, ktorá je veľmi dobrá.... Jednoducho potrebuješ min. na 1 rok až 2 roky oddych. Nájdi si na seba čas, lebo potom môže byť neskoro. Ja som si čas na seba nenašiel, nemohol som a stres na VŠ ma zabil definitívne a spustil schizofréniu. Ty tú možnosť máš tak nepokaz si to prosím.

Keita

Hartak a ako sa toho zbavim, ja viem, ze ona ma aj prekliala, kade chodi iba hovori, ze sme jej s bratom nasim narodenim znicili zivot, roznasa o mne, ze som zly clovek, vsimam si, ze sa na mna doslova lepia ludia, ktori mi robia zle a potom to otocia proti mne, ze to ja som ta zla, aj preto sa bojim pracovat, ze zasa takeho cloveka stretnem, uz som na pokraji sil, ze by to bolo vsetko sposobene tym, ze ma stale preklina? Taku svinu za matku nema hocikto, to keby som sem napisala, tak ten co to cita by sam musel psychiatra vyhladat...

ahjajjaj

ahoj Keita, najprv je potrebné si stanoviť priority. Chceš mať normálnu a dobre platenú prácu, ale máš zdravotné problémy. Jednoducho by si sa mala dať vypísať psychiatrom, a vybaviť, aby si dostala nemocenské. Aj keď oveľa menej peňazí, ale v každom prípade pobyt doma, oddych. Treba naštudovať zákony, ako by to bolo s nemocenským, prípadne sa informovať v zdravotnej poisťovni, ako to je.
Daj si pol roka až rok oddychu. Pri psychiatrických ochoreniach je potrebný čas. Lieky, ktoré si dostala, začni pravidelne užívať, nemáš byť na nich závislá, ale depresia má vždy aj organické príčiny. Inými slovami, psychika spôsobila, že Ti v mozgu inak fungujú hormóny. Antidepresíva sú na to, aby pomohli tým hormónom správne fungovať. Takže ich pravidelne užívaj, a nelám si hlavu nad zamestnaním, to si pri momentálnom zdravotnom stave dovoliť nemôžeš. Doma rob to, na čo máš chuť a čo Ťa baví. No a domáce práce. Inak jednoducho oddychuj, a choď každý deň na polhodinovú prechádzku, a k tomu jemne cvič aj doma, nie do vyčerpania.
Po čase sa sama budeš cítiť dosť silná na to, aby si tento oddychový štýl zmenila a našla sa v práci, ktorá by Ti vyhovovala a ktorá by Ťa bavila.
Držím Ti palce!

hartak

Pozor, tento príspevok je od používateľa, ktorý často do diskusie vkladá obchodné ponuky.

keita pozdravujem ta,tvoj problem ti sposobuju velmi tažke energie tvojej matky,je to velka sila čo preživaš,vnimam to tak,velmi by ti pomohlo zastavit ich....

miki25

Duša sa lieči veľmi dlho. Je niekedy možné, že sa už nikdy nevylieči, keď sa stane niečo zle. To je aj môj prípad paranoidná schizofrénia. Buď rada aj za to, že môžeš pracovať aspoň 4 hodiny. Ja nemôžem pracovať vôbec, pretože vedie to len ku zhoršeniu zdravotného stavu. Musím akceptovať, že som invalidným dôchodcom. Bohužiaľ pracovný stres ma zabíja zaživa a netuším vôbec, že čo s tým. Naučil som sa s tým ako tak žiť, že nepracujem. Už na to ani nemyslím. Bohužiaľ práca nie je pre každého. Mrzí ma, že si sa dostala až do takého zlého stavu.