Kožný absces furunkul a karbunkul zadku bez chirurgického zákroku

Príspevok v téme: Kožný absces furunkul a karbunkul zadku bez chirurgického zákroku
PetraG

Ahojte. Chcem sa s Vami podeliť o moju skúsenosť s kožným abscesom. Pred necelým mesiacom som začala cítiť miernu bolesť pri sedení a pri istej ležiacej polohe. Zo začiatku to bola naozaj mierna bolesť a nič som nenahmatala. Po niekoľkých dňoch som už vyhmalatala menšiu hrču a na to asi 2 dni sa to aj začerveňalo, čo je znak zápalu. Citíla som neopísateľnú, nepríjemnú bolesť a tlak na zadku- hrčka už bola vo veľkosti cca orechu. Už som začínala byť zúfalá po prečítaní rôznych skúseností na danú tému, ale na chirurgiu som rozhodne nechcela ísť. Viacerí písali, že po chirurgickom zákroku sa to veľmi ťažko hojilo resp. sa v 90% prípadoch v krátkej dobe vrátilo, niekedy na tom istom mieste inokedy vedľa rezu po chirurgickom zákroku. Zakúpila som všetko možné v lekárňach + vyskúšala som "babské rady" ako slaninu a paradajku. Mne osobne asi najviac pomohli paradajky keďže začal sa mi uvoľňovať hnis z abcesu, lenže mala som už také obrovské bolesti, že som to nevedela stlačiť aby sa uvoľňoval hnis. Dezinfikovala som Septonexom a prikladala sterilnú gázu, ale bolesti boli už v takej fáze, že ani sedieť, ani ležať ale pomali už ani chodiť som nevedela od bolesti...takže som sa rozhodla ísť najskôr ku kožnému a posledná možnosť by bola chirurgia. Takže prišla som ku kožnému načrtla som, aký mám problém...lekár kázal, aby som mu to ukázala a po sekunde povedal, že je to kožný absces tzv. furunkul a karbunkul zadku a že musí urobiť výter a poslať na kultiváciu, aby mi mohol nasadiť antibiotiká, keďže to bolo zapálené a plné hnisu. Vtedy som ešte ani netušila, čo sa mi chystá urobiť... ani som sa nenazdala a sestrička už priniesla ihlu a sterilnú gázu... pichol ma a začal to silno-silno stláčať, kým nezačala tiecť krv. No nechcite vedieť aká to bola bolesť... skorom som odpadla, musela som sa posedieť a vypýtať si pohár vody. Stáčal to asi pár sekúnd...ale mne sa to zdalo akoby to robil asi 15 minút. Vydezinfikoval to a priložil sterilnú gázu. Ptm mi ešte predpísal nejakú mastičku, čo mi vymiešali v lekárni (Sulfathiazol salicyl masť - v papieroch uviedol tento názov) a povedal, že o 5 dní kontrola s tým, že by už mali byť výsledky výteru. Cesta domov bola akoby nekonečná ... obrovské bolesti- šoférovať som ani nevedela, ešte dobre,že som mala doprovod. Po príchode domov som natrela predpísanou mastičkou a ľahla som si, zaspala som asi na 3 hodiny. Po prebudení som išla von so psom a predstavte si od tej mastičky začalo tak tiecť z toho abscesu, že sa mi premokli nielen nohavičky ale aj nohavice... stalo sa to ešte raz v priebehu toho istého dňa.Ďalšie 2 dni sa uvoľňovala taka priesvitná vodička, ale od tej mastičky som mala veľmi citlivú pokožku na zadku (asi bola veľmi silná) tak som to prestala už používať a o 2 dni neskôr som prišla na kontrolu. Chvala bohu povedal, že už to vyzerá rozhodne lepšie a podľa výsledkov kultivácie mi nasadil antibiotiká - Doxyhexal a kázal mi desať dní brať po 24 hod. + predpísal mi inú mastičku (ale nepoužívala som ju). Po príchode domov som začala aplikovať okrem neustálej dezinfekcie Septonexom, krém - Aloe Propolis Creme od firmy forever. Asi 7.mi deň ako som začala brať antibiotiká, prestala som mať bolesti a aj okolie abscesu začínalo sa hojiť ako aj samotný absces. Dnes som zobrala posledné antibiotiká a v pondelok idem na kontrolu. Už by to malo byť OK, ale naďalej pokračujem v dezinfekcii a natieraní propolisovým krémom až do úplného zahojenia. Viem, že takéto abscesy sa môžu opakovať a môžu sa vytvárať na rôznych miestach, takže som sa rozhodla posilniť si imunitu a dúfam v tom najlepšom! :) Dúfam, že som Vám pomohla!