Externé štúdium alebo kurz?

Príspevok v téme: Externé štúdium alebo kurz?
1994ka

Zdravím, už pár dní premýšľam o tom, že by som skúsil externe študovať nejakú vysokú školu. Vidím v tom veľa pozitív. Napríklad možnosť štúdia popri hlavnom pracovnom pomere. Očakávam aj to, že tam bude možno spoznať hromadu zaujímavých ľudí, čo je pre mňa priam existenčne dôležité, keďže pracujem vo veľmi úzkom kruhu (vo firme sme štyria) a som od spoločnosti prakticky odseknutý. Nie som si však istý, či som odhodlaný sa pustiť do takejto dlhej púte, keďže na ukončenie druhého stupňa štúdia je potrebné vychodiť až sedem ročníkov, čo mi príde enormne veľa.

Alternatíva k vysokej škole sú kurzy. Existujú kurzy, ktoré ponúkajú stovky teoretických a praktických hodín, na ktorých je dostatok času sa problematiku dobre naučiť a získať akreditáciu potrebnú na vykonávanie pracovnej činnosti v odbore. Akurát si nie som istý, či aj tu bude šanca natrafiť na kvantitatívne takú širokú spoločnosť ako na vysokej škole. Predsa len, kurzy sú krátkodobejšou zaležitosťou a jeho absolventi nebudú mať ani čas ani motiváciu vytvoriť taký ten kolektív, ktorý sa naopak na pôde školy dá očakávať.

Zvažujem teda či zvoliť radšej krátkodobejší kurz, pri ktorom nadobudnem možnosť pracovať v danej oblasti oveľa rýchlejšie a bude ma stáť menej peňazí. Alebo zvoliť radšej dlhodobejšiu cestu školy, ktorá určite ponúkne nespočet zážitkov, komplexnejšie vzdelanie a hromadu nových známostí...

Ktorá z možností Vám je sympatickejšia?

blueberryNN

Od externeho studia si neslubuj ziadne super zazitky a ani kopec novych kamaratov. To sa deje na dennom, ked mas cas flakat sa cele dni, ked nesedis na prednaskach a cvikach, pravidelne kruzkovice ci chodbovice, na toto ludia studujuci popri rodine a praci uz zvycajne nemaju ani pomyslenie, kazdy uteka zo skoly prec hned ako moze a pokial by nemuseli, ani by sa tam neukazali. Pokial chces studovat externe VS hlavne kvoli zazitkom a vela kamaratom, tak to budes sklamany. Aj ten vekovy priemer tam bude asi vyssi.

snejty

Mas predstavu, co by si po vystudovani masmedialnej komunikacie robil? Mal by si s nou uplatnenie v tvojom regione?

1994ka

Tak som trocha prelistoval zoznam možností, externe sa samozrejme nedá študovať všetko. Z možných sa mi najviac pozdávala masmediálna komunikácia v Trnave, čo si o tom myslíte? Myslím, že je to sympatický program so zaujímavými predmetmi kde očakávam vysokú účasť mladých ľudí, čo by mi sedelo. Akurát som postrehol, že sú tam dva cudzie jazyky...Angličtinu zvládnem, ale chcel som sa spýtať, či náhodou nemá niekto skúsenosti - na akej úrovni je tam požadovaná nemčina? :D tou si totiž nie som úplne istý, keďže som sa v nej nenaučil chodiť ani za 8 rokov na gympli...:D tobôž nie ňou plynule hovoriť...

ovomaltine

na ludi nemusis mat stastie ani tam ani tam, to je taka loteria. este k tomu externe, to bude kazdy utekat za svojimi povinnostami a za rodinou, toto bude brat len ako nutne zlo-
co takto si trufnut na denne.
ked chces mat dlhodobo vyplneny cas, tak skola.

snejty

Velmi narocna otazka.

Asi si musis stanovit prioritu. Ak ide vyslovene o nadviazanie kontaktov, potom VS. Ak chces poznatky uplatnitelne v praxi, tak potom kurzy.