zlý Psychoterapeut

Stellan

Mám veľa takých skúsenosti. Ako komentár podomnou, tak podobne ako nie si kamarátka s každým, tak ani s terapeutom si nemusíš sadnúť. V takom prípade by si to mal všimnúť aj terapeut, porozprávať sa o tom, rozlúčiť sa a ísť hľadať ďalej. Mám ale o dosť horšie skúsenosti. Túto prácu robía aj ľudia ktorí k nej nemajú vzťah. Majú iné motívy, napríklad že psychológia je v móde alebo horšie, chcú mať moc nad ľuďmi, môcť nimi manipulovať, hladiť si svoje ego a tváriť sa, že som nadčlovek alebo im ide iba o peniaze (jeden uznávaný terapeut si odomňa pýtal 115 € za sedenie). Ďalej terapeuti tvoria vzorku bežnej populácie, takže od inteligených a empatických ľudí sú medzi nimi aj hlúpi ľudia, bez kritického myslenia s takmer žiadnou empatiou. Tiež je dôležitý smer, a ako rigídne sa ho terapeut drží. Mne napríklad nesadli smery zo psychoanalýzy alebo KBT kde sa riešia len dôsledky a nie príčiny. Ale závisí od toho, či má terapeut vlastnú hlavu a či načúva klientovým potrebám alebo len bezhlavo aplikuje nástroje so svojho výcviku. Veľmi obľúbené je aj zľahčovanie problémov, keď si terapeut nevie dať rady alebo sa mu nechce pracovať. Z mojich skúseností, pravdepodobne skôr natrafíš na terapeuta, ktorý je nanič, ako na takého, ktorý má ku svojej práci alebo službe vzťah. To súvisí aj s tým, ako sa na Slovensku psychológia a psychoterapia vyučuje.