Zbrojny pas pre epileptika?

rabar

Ako epileptik riesim zbrojny pas uz asi 4-5 rokov, zatial neuspesne. Problem je v tom, ze ziadny z lekarov-neurologov nechce prevziat zodpovednost a udelit zdravotnu sposobilost na drzanie zbrane.
Mne sa doktorka vyjadrila, ze u nej ziadny epileptik nema sancu. Nasiel som aj publikaciu z roku 2016, ktorej spoluautorom je hlavny odbornik pre neurologiu v SR, kde sa pise, ze akakolvek forma epilepsie je prekazkou pre udelenie zdravotnej sposobilosti na drzanie zbrane. Vyhlaska 229/2011 vsak tvrdi nieco uplne ine! :
§2 Zdravotna sposobilost, odsek 9: "Ak sa lekárskou prehliadkou u žiadateľa alebo držiteľa zistia kontraindikácie ustanovené v prílohe č. 1 časti II, ale tieto kontraindikácie podľa výsledkov vyšetrenia príslušným lekárom poskytujúcim špecializovanú ambulantnú starostlivosť podľa odseku 5 a následného zváženia posudzujúceho lekára žiadateľovi alebo držiteľovi umožňujú držať alebo nosiť zbraň a strelivo bez ohrozenia života alebo zdravia svojho alebo iných osôb, posudzujúci lekár v závere lekárskej prehliadky uvedie, že žiadateľ alebo držiteľ je zdravotne spôsobilý na držanie alebo nosenie zbrane a streliva."
Epilepsia a dalsie choroby su v prilohe č.1 cast 2. Podla znenia tejto vyhlasky sa necudujem, ze lekari nechcu brat zodpovednost a udelit zdravotnu sposobilost, lebo epileptik bez zachvatov, bez liekov je alebo nie je nebezpecny pre seba a okolie ?? resp. bez zachvatov a bez liekov je vobec epileptik ?! Epileptik dlhodobo bez zachvatov, pravidelne kontrolovany, uzivajuci lieky je alebo nie je nebezpecny pre seba a okolie ? Rozpraval som sa s viacerymi neurologmi a kazdy mi povedal nieco ine, ale kazdy mi povedal, ze by mi zdravotnu sposobilost neudelil :D

qwerty

3. Nervové choroby
V dodatku o kontraindikaciach k zbrojnemu preukazu pise:

"Všetky neurologické ochorenia s takým stupňom poruchy zdravia, ktorý znemožňuje držanie alebo nosenie zbrane – napríklad Parkinsonova choroba, skleróza multiplex.

Poruchy rovnováhy.

Epilepsia.

Narkolepsia.

Demencia."

Tak som pisal ze ci to niekdo nahodou uz neskusal vybavovat, popr. nema skusenost alebo pod. Doktorky sa mozem spytat ked sa k nej dostanem co bude kdo vie kedy. Dikes

Omen

Na "zbrojný pas" môžeš zabudnúť. Máš nervovú chorobu, ktorá je kontraindikáciou zdravotnej spôsobilosti.