posadnutosť v rodine

Príspevok v téme: posadnutosť v rodine
Dominika8374883

Dobrý deň. Nikdy by ma nenapadlo, že budem musieť riešiť niečo takéto, avšak situácia je čoraz vážnejšia. Aby som bola konkrétnejšia, jedná sa o člena mojej rodiny, bratranca, ktorý ma už vážne svojim správaním a názormi nemilo prekvapuje a mám pocit, že je to s ním čoraz horšie. Ide o to, že pred pár rokmi začal čítať akúsi stránku, kde sú názory na tento svet trochu iné, a v podstate všetko, čo tam prečíta, je pre neho automaticky pravdou. Čo by mi ale až tak nevadilo, až do momentu, kedy sa jeho správanie stáva neznesiteľným. Dosť často k nám chodí na návštevy, čo je samozrejme milé a vôbec mi to neprekáža, avšak 90% konverzácie, ktorú on vedie, sú názory, ktoré má v hlave na základe čítania tej stránky. Zo začiatku mi nevadilo, že to hovorí, brala som to tak, že má svoj koníček a tak som mu názory nebrala, avšak pri posledných návštevach sme mali menšie nezhody, keďže som nesúhlasila s istými vecmi, ktoré spomínal. V podstate akonáhle človek prejaví nesúhlas alebo iný názor, začne Vás automaticky presviedčať o jeho pravde a len to, čo on povie, je realita. Aby som Vám skonkretizovala o akých veciach neustále, podotýkam neustále, hovorí; nepretržite spomína rasistické výroky, nenávidi každého, kto je inej rasy, ako bielej. A tu v podstate prišiel náš prvý konflikt, kedy som vyjadrila, že ľudí neposudzujem podľa farby pleti a je mi jedno, či je človek biely, čierny, fialový alebo hocijakej inej farby. A v tom sa rétorika jeho hlasu mení na agresívnejšiu, pretože podľa neho a jeho stránok, citujem “sú bieli ľudia jediní, ktorým patrí tento svet, a všetky iné rasy sú nam len poddané, a všetci by mali zomrieť.” samozrejme, je to choré a tak som mu povedala, aby sa spamätal. Dobre, rasizmus je len jedná z vecí. Ďalej tu máme to, že on sa psychicky aj fyzicky pripravuje na akýsi koniec, resp. začiatok novej éry, kedy na svete ostanú len ľudia bielej rasy. S kamennou tvárou a sebadôverou mi vravel, že to príde čoskoro, a keď to príde, mám zabarikádovať všetky okná, nikomu neotvárať dvere, pretože von budú akési “energie” alebo niečo tak, ktoré nás budú chcieť zničiť. Vraj to bude trvať minimálne tri dni, a blíži sa to rýchlosťou blesku, vraj možno koncom roka. Keď som sa na tom zasmiala, tak mi povedal, že ja zomriem hneď, pretože som hlúpa a naívna, a že to, čo on hovorí, je pravda a ja som zaslepená. Vraj príde úplne iná doba, a že len najsilnejší prežijú. Dokonca ma začal presviedčať, aby som nepodala prihlášky na vysoké školy, (som v maturitnom ročníku), vraj je to zbytočné, keďže všetko bude iné. So všetkým na vás ide psychologicky, donúti vás ho počúvať a akonáhle prejavite akýkoľvek nesúhlas, začne vás presviedčať o opaku. Veľa krát som sa ho spýtala či nieje náhodou jehovista, lebo toto je ich náplňou práce. Len sa na mňa pozeral ako na blázna. Okrem toho všetkého tvrdí, že my niesme slováci, a že sa nemám nazývať slovenkou ale slovienkou, pretože to sme my. Niektoré slová nazýva úplne inak, než sa nazývať majú, za posledné roky sa úplne zmenil. Momentálne je nezamestnaný a nebude pracovať ako “otrok”, a v podstate je to zbytočné, keďže príde nová éra. Všetky peniaze, ktoré si doposiaľ zarábal v prácach investoval do rôznych zariadení na prežitie, teda drahý stan, rôzne zásoby jedla na dlhé roky, atď,... Naposledy keď u nás bol, bola som len sama s ním a začal sa správať agresívne a neznesiteľne. Vždy má tendenciu držať v ruke nôž, ale teraz to bolo strašné... po veľa prejavoch nesúhlasu z mojej strany začal byť dosť nepríjemný, až som sa bála, že sa niečo stane. Samozrejme potom sa ukľudnil... asi je toto všetko, čo k tomu napíšem, mohla by som sa rozpísať na sto strán, ale tak som vám aspoň približila situáciu a tým sa vás vlastne chcem opýtať, ako by ste jednali vy? je mi jasné, že už to v hlave v poriadku nemá, ale ako ho presvedčiť aby vyhľadal pomoc? sám tam isto nepôjde pretože on je ten “múdry”, to my sme tí hlúpi a zaslepení. Naozaj sa to zhoršuje a neskutočne ma to deptá, po jeho poslednom prejave som to začala riešiť trochu razantnejšie a to tak, že som sa s tým zdôverila mame, ktorej samozrejme tiež tieto klišé hlúposti vraví, a tá mu dohovorila, aby sa ukľudnil. Vlastne, možno ja som ten blázon a on ten normálny :D ja už vážne neviem,.. už som s ním pomenej v kontakte, pretože sa mi zhnusil, samozrejme ma to mrzí, veď je to rodina.... a ešte dodám, že dokonca chodí na akési semináre, ktoré si platí, kde chodia rovnakí “jednotlivci” ako je on. Vrajže, podľa jeho slov, sa v Rusku už ľudia spamätávajú, a že sú rovnakí, ako on :D teda “prebudení”. V lete, hoc je aj štyridsať stupňov, tak vždy musí mať tričká s dlhým rukávom, takisto aj nohavice, pretože tá jeho “viera” vraví, že svoju kožu musí odhaľovať minimálne, vraj slnko berie človeku dosť energie, a on, ako správny človek (oprava, človiek), keďže v jeho slovníku je to spisovne takto, musí mať dostatočnú energiu na boj, ktorý vraj čoskoro prichádza. Aby som ešte nezabudla, v ten deň, kedy bol dosť nevyspytateľný, čo som v podstate začala neskôr “riešiť”, sa ma po dostatočnom množstve argumentov, ktoré nedávali zmysel, opýtal, či ma už bolí hlava. Ostala som len zaskočená, či toto všetko myslí vážne. Prosím, ak niekto máte podobné skúsenosti, alebo ak máte nejaké rady, budem za nich rada.. nechcem s ním úplne prerušiť kontakt, ale ak sa to nezmení, budem nútena...:/ nakoľko je to psychicky vyčerpávajúce,...

January

Nechces sa skusit spytat psychologa, co by odporucal, alebo na IPcku? On ked je takyto vymlety, neviem si predstavit, co s nim. To si ani frajerku nenajde.

Zuzana209

Ahoj Dominika, príbeh o tvojom bratrancovi je "strašný" a veľmi obdivujem, že celý čas si bola k nemu korektná a nestranná.
Na druhej strane v tvojom príbehu dobre vidno, že ak je niečo skutočne ZLÉ nestačí si to len nevšímať...

Stav zaslepenosti tvojho brata je obrovský preto žiadny štandardý model riešenia - dohováranie, argumentovanie, dokazovanie..nebude fungovať. Poviem ti čo je jediné riešenie, ktoré môže pomôcť a pomohlo mne a aj iným, ktorých svedectvá poznám a prežívali podobné situácie. Riešením je: modlitba k Bohu.

Nemám na mysli dajaké recitovanie "zázračných modlitieb" ani bedákanie do oblakov - mám na mysli modlitbu skutočného veriaceho kresťana, najlepšie skupiny kresťanov.

Ak nie si ty veriaca - vyhľadaj modlitebné spoločenstvo a popros ich o takúto pravidelnú modlitbu. Veľmi dobré by bolo, keby ten kto sa bude modliť bol z vašej rodiny. Určite nebude stačiť jedna modlitba a je dosť možné, že bude potrebné podporiť modlitbu občas aj obetovaním sa: napr. pôstom - t.j. veriaci človek vedome Bohu obetuje svoj pôst za záchranu duše vášho bratranca. Dobré by bolo aj obetovať omšu na úmysel jeho duchovného uzdravenia - najlepšie k takom kostole, kde niekto z vašej rodiny pozná kňaza a má k nemu dôveru...

Držím palce - nevzdávajte to - žiadne rýchle riešenia na takýto problém neexistujú - ale neboj sa - Boh je verný - On počuje každú modlitbu a "modlitba spravodlivých" má veľkú hodnotu - to je presne tá, ktorú potrebujeme v tejto ťažkosti...

Dominika8374883

January: ja už naozaj tiež neviem, čo si myslieť a ako pokračovať. Na tie stránky by si prístup získal hocijak, jeho rodičia to tuším ani už neriešia, pretože vedia, že mu niet pomoci, a ako som spomenula, cestu by si na tie stránky našiel. Odbornú pomoc by nijak určite neakceptoval.
Má už pomaly tridsať rokov, a vždy sa to zhoršuje... Iróniou je, že v minulosti nám jeden z rodiny zomrel (alebo bol zabitý) pretože tiež nonstop vyjadroval svoje názory (možno aj totožné s jeho), a bol úplne pobláznený,...

January

Ahoj, toto je sila, co dokaze nejaka stranka urobit s clovekom. Pripomenulo mi to cesky film Branci, kde presne boli takito mladi vypatlani chalani odhodlani na cokolvek, vo filme zaznievaju ich nazory a tvrdy trening, ktory podstupuju. Tiez sa uplne odtrhli z retaze, od rodiny. Ja neviem, ako s tym bojovat, v tom filme sa tusim jednej rodine podarilo syna presvedcit, ze to je blbost, co robi, ostatni v tom ostali. Neviem, ci sa da mu tajne bloknut stranka, alebo nasilu psycholog alebo co. Mozno by mali zabrat rodicia a sustavne ho presviedcat o opaku, alebo nejaka ina autorita. Pustat mu videa, filmy s opacnymi nazormi. Drz sa a moc si to neber osobne, nech nezcvoknes.