Chcem sa prestahovat do zapadakova

Príspevok v téme: Chcem sa prestahovat do zapadakova
Mamnervy

Zijem v BA, kazdodenny zhon, kopa ludi, drahe byty atd. Rozmyslam, ze spustim zo svojich narokov, lebo citim, ze uz takto nedokazem zit, lebo sa zblaznim.
Je tu niekto, kto zije spokojne v nejakom zapadakove, najlepsie niekde na vychode? Chcel by som nejaky byt, auto kludne z bazaru, ale chcel by som mat okolo seba priatelskych optimistickych ludi, ktori maju cas, ktori mi pomozu ak by bolo treba a na oplatku ja zase im, s ktorymi obcas niekam vyrazime, pokecame atd. Skratka tak ako sa zilo pred touto uponahlanou dobou. Zije niekto takto? Vedeli by ste mi poradit, co mam urobit? Kam ist? Nejake dobre mestecko, ci obec? Dakujem.

baddog

uz nieje kam podla mna, zo slovakov sa stala(alebo vzdy bola?) tupa horda bez kuska citu, empatie a obcianskej spolupatricnosti, ktora zavidi aj chorobu
vcera som videl prispevok na fcb, kde sa jeden clovek zamyslal nad tym, ako ludia chodia zachranovat labute niekde na jazierku, postuju to milionkrat, preberaju to a jeho suseda, ktora ma 4 stadium rakoviny nejedla 4 dni, lebo jej nemal kto nakupit, kedze on bol na sluzobke
to bol taky trefny priklad, ako to tu funguje

ydilka

Na východe je kopa dedín kde ľudia žijú svorne na ulici, kúria drevom z lesa zadarmo, chlapi chodia na Čechy podnikať v stavebníctve a zlí ľudia im nemajú odvahu nič spraviť.

problemisko

v tatrach vznikla komunita ludi, co si postavili male domceky a ziju ako komunita, pomahaju si, aj to by slo, ale tam boli s rodinkami vacsinou

problemisko

to mozes kludne robit z thajska, isla by som tam. alebo kazdu chvilu inde alebo do tych dedin, kde ti zaplatia, ze si sa pristahoval - italy a pod. urcite aj tvoji kamarati z IT uz odisli do dalekych krajin.

Zuzulik07

Robim predavacku. Tu sa praca najde, ak by si sem chcel ist, mozes si najskor nieco najst a potom dojst. Aj ubytovanie casto ponuknu, hoci luxus to samozrejme nie je. Skus sa prihlasit do fb skupiny Slovaci a Cesi v Nemecku prip. Slovaci a Cesi v Nemecku - hledam nabizim praci atd. tych skupin je viac. Tu je vidiek pekny, ludia su tu mili, je tu klud. Tu kde som ja su same lesy, priroda. Dost Slovakov je aj v Alpach kde je tiez krasne. A az by si chcel robit neskor zase v IT tak tam stale zhanaju ludi, maju nedostatok.

Mamnervy

Zuzulik, asi najrozumnejsia moznost, to mi nenapadlo. Co tam robis, aku pracu alebo co ta zivi?
Ja pracujem v IT, vediem oddelenie vo firme, ale som vyhoreny. mam pocit, ze by som kludne muroval, skratka nieco, kde nemusim prilis pouzivat hlavu.
A ostatnym vdaka za odpovede, ze si vobec najdete cas tu mi nieco napisat. Vazim si to.

Ovecky

Nie je vsetko take uzasne ako sa zda byt. Ako pise Marek, nemusia ta na dedine prijat, zavist, ohovaranie atd. My byvame na dedine a nastahovalo sa sem kopec ludi z miest, sama novostavba, samy vysoky plot, prave preto, ze hladali to co ty. A uz to tu nie je co byvalo ani zdaleka. Nikto pomaly ani nepozdravi, namysleni, ledva sa bavia so susedmi a tie vztahy tam tiez nie su bohvieco, uz prve hadky zacali. Dalsia vec je praca, ale to uz musis vediet ty, lebo my sme sice od BA 100km, ale platy su tu ako na vychode. A samozrejme ceny pozemkov ako na zapade. Takze lahko sa povie, chcem domcek na dedinke a zit skromne, ked iba taky domcek ta dnes vyjde 100tis. Nuz aj na skromny zivot treba dnes mat kopec penazi. Staci pozriet nehnutelnosti.sk a ide cloveka prekotit.

Zuzulik07

Ja zijem na dedine v Nemecku a som rodena Bratislavcanka. Velke mesto mi nechyba, mam rada pokoj a ten ruch mesta nemam rada. Tu su aj ludia milsi, obcas ma aj niekto cudzi na ulici pozdravi, v meste su vsetci taki uponahlani, nevsimavi, vecne v strese. Vobec sa tu nekradne co sa uz o velkych nemeckych mestach vobec neda povedat. Ale aj tu plati ze najlepsiu pracu si najdes vo velkom meste. Tu kde som to s pracou velka slava tiez nie je.

zena

Vyber sa na výlet do Osadného alebo Hája, zistí si čo najviac info, nasaj atmosféru a zváž, či by ti jedno tých miest vyhovovalo. Myslím si, že tam by si našiel, čo hľadáš. Ešte je jedna dedinka na východe, kde je alebo bol starosta bývalý vojak, ale momentálne si nedokážem spomenúť.

marek784

Gratulujem. Prisiel si na to, ze ta snaha byt po cely cas v komforte a v blahobyte ta vlastne dusevne a mozno aj fyzicky vycerpava. To kazdeho. Bohaty nie je ten kto ma vsetko. Ale ten, kto vela nepotrebuje.Kolko tanierov potrebujes? Kolko triciek? Aky mobil. Clovek toho naozaj k zivotu vela nepotrebuje. Len castokrat nemame iny zmysel, len sa za niecim nahanat. Aby sme nejak ten svoj cas tu na Zemi vyplnili. No tak si sa prave zobudil a zacinas vidiet hodnoty zivota inde. Na tom nie je nic divne. Kazdy po svojom. Tvoj zivot ma davat vyznam hlavne tebe. A ak nedava, mal by si to zmenit, aby daval. Neporadim ti nic konkretne.

Podstatny je prijem. Na dedine vela prace nenajdes. Ak mas pracu z domu, tak si vyhral. Msli na to, ze prave na tych dedinach to byva casto medzi ludmi vacsia psychiatria, ako v anonymnom meste. Zavist, nenavist, vztahy. CI ta prijmu medzi seba atd. Cim vychodnejsie, tym to byva vacsia tragedia. Lebo slovaci. Ale mozes samozrejme natrafit na zdravu komunitu. Nejaka dedinka. Ak chces zapadakov, tak jednoznacne dedinu. Cena chalupy byva rovnaka ako cena bytu. A ked uz chces takto veci menit, tak jednoznacne cim blizsie do prirody. Pretoze len tam najdes pokoj a energiu. Mozes za tie iste peniaze slusen byvat, mat susedov a zaroven aj prirodu.

Riesim teraz to iste. Na magure. Nepatrim do mesta. Citim sa tam ako slimak na dialnici. Nezdielam rovnake hodnoty ako tito ludia. Skor by som chcel zachovat nejake tradicie, hodnoty. Nezanevieram na spolocnost, technologie. Len si tiez potrebujem najst to svoje miesto pre zivot. Chvalabohu som nasiel to, kam patrim. Ze sa tam postavim a viem, ze to je to miesto. Neviem, ako by som ti mohol poradit a co cches vlastne vediet. Ale takychto ludi je viac.