Opatrovateľka v zahraničí

Príspevok v téme: Opatrovateľka v zahraničí
EmiliaOP

Krásny deň všetkým, sledujem to tu už nejaký ten piatok, väčšinou tu píšete že s tými mzdami na Slovensku to nie je žiadna sláva, ja to pociťujem tiež a preto rozmýšľam nad prácou opatrovateľky v Rakúsku, Nemecku prípadne niekde inde v EÚ. Viem, že ide o ťažkú a náročnú prácu, no mne by to by to vyhovovalo, nemám totiž rada kolektív. Nie som týmový hráč, radšej idem sama za seba. V práci sa vždy našiel niekto kto ma šikanoval, preto by som chcela robiť niekde, kde nebude veľa ľudí. Máte niekto skúsenosti s touto prácou? Stačí len opatrovateľský kurz alebo potrebujem niečo viac?

Xyqz

Ano odvody idu do At. Ale mam tym padom europsku zdravotnu karticku a mozem ist do lekara aj na slovensku aj v rakusku.
O opatrovani deti neviem nic este som nepocula zeby tu niekto toto robil,mozno by sa dalo nieco najst ale urcite to nebudu dvojtyzdnovky :) a zivnost mi vybavila agentura ja som nerobila vobec nic. Bola som na preskusanie z nemciny osobne vo viedni nechala som im udaje,oni vybavili zivnost,mne len zavolali domov ze je vsetko hotove a mozem vycestovat. Pre mna nieje najnarocnejsie na tom nic,kedze ja mam lahky stav a tazky by som asi ani nebrala na to tiez nemam povahu. Ak chces opatrovat kvoli dochodku tak radsej nemecko na zmluvu lebo v rakusku sa opatruje na zivnost a to ti k dochodku nepomoze.

pomelo

xy a da sa aj starat o deti aj ked nie som studentka alebo tak, v tom veku? ja k starym ludom nemam velmi vztah, kebyze chcem nieco taketo robit

EmiliaOP

xyqz ahoj, dakujem za názor, ja túto prácu chcem robiť hlavne kvôli tomu, že nemám rada kolektív, veľa krát mi už ľudia ublížili a ja sa už bojím ísť do normálnej práce, preto hľadám niečo, kde budem sama. A toto by mi vyhovovalo. Píšeš, že si spokojná. Kde si si vybavovala živnosť, na SR alebo v AT? Čo je na tej práci najnáročnejšie? K tým dôchodkom, to si ma teda sklamala, chcela som totiž makať v zahraničí aby som mala dobrý dôchodok, nie ako tu na SR.

Xyqz

Na pracu opatrovatelky ti staci opatrovatelsky kurz. Co sa tyka dochodku ten nebudes mat z toho velky. My co robime na zivnost nam ide z roka opatrovaneho v rakusku len 10 eur. Cize ked odrobis v At 10 rokov mas k dochodku plus 100 eur,preto zeny casto opustaju tuto pracu. V nemecku operky robia na zmluvu a zo zmluvy vychadza dochodok lepsi. Ale ja kaslem na cely dochodok kym budem stara cely financny system padne tak ci tak dochodky nebudu.

pomelo

k tym jazykom, jazyk sa naucia tam, nie je lepsia cesta. poznam jednu rumuku v spanielsku, po roku v rodine mele ako domaca, predtym ani slovo.

Xyqz

Ja pracujem v At uz dva roky cez rakusku agenturu. Jazyk nemusis vediet plynule ale aspon sa akotak dorozumiet. Chodim na dvojtyzdnovky a cestu mi hradi rodina. Denna taxa je 70 eur pri jednoduchom pacientovi a 80 eur a mas pacienta s tazsim stavom. Takze zarobim skoro 1000 eur v hrubom a z toho este si musis platit odvody lebo sa opatruje na zivnost. Odvody su cca 515 eur raz za tri mesiace. Takze ked si to odratas vychadza ti cca 800 eur co ti ostava mesacne. Ak mas deti plus rodinne pridavky mas narok. Ja som spokojna jedine co mi vadi je to cestovanie hore dole je mi casto nevolno z jazdy. V Sk by som nerobila. Tiez som samotar a nechcem byt v kontakte s ludmi. Tu zijem s pacientom sama pod lesom v dome je tu sice nuda ale mam wifi tak sa mozem cely den hrat s mobilom

upozornenie

ale zase ak tam clovek odpracuje dost rokov, ma narok na ich dochodok. Ak mas deti, dostanes odtial pridavky.

upozornenie

odvody v kazdom state asi ine, neviem. Ja som uviedla sumu v cistom, ktora jej uz zostane.Urcite to nie je zlata bana, ak mas teraz fajn plat. To sa oplati ak niekto zaraba minimalku u nas. Je to psychicky narocne, pacienti su casto v zlom stave, rodina setri na com sa da,lekar na opatrovatelku casto pozera akoby bola z tretieho sveta atd. Mozes samozrejme natrafit i na dobru rodinu. To ale dopredu nikdy nevies.
A samozrejme lepsie je platena zdravotna sestra s praxou ako ked by si zacinala bez praxe len s kurzom.
Obdivujem zeny, co sli do zahranicia bez znalosti jazyka. I takych je vela.