Obľúbené ovocie a zelenina

swistica

ja som leniva, ja väcsinou surovy - ako klasicky listovy salat, alebo potom len kratko na panvici zaparit spolu so sampionmi

swistica

okrem vseobecneho vzdelania je dolezite i:
citanie s porozumenim - vymenovat najoblubenejsie
kriticke myslenie - pozriet sa na vec z roznych pohladov

Ale zase mi napise niekto, ze moc riesim :-)

BJ 2

Ale ked ti da niekto vymenovat jedno ovocie a jednu zeleninu, tak vseobecne vzdelanie stoji na tom, ze budes vediet zvladnut aspon taku jednoduchu ulohu. :)

swistica

Botanicke hladisko: ovocie bolo pôvodne kvetom rastliny a teraz je vlastne plodom
Kulinarske/gastronomicke hladisko: ovocie je sladke
Takze paradajka moze byt pre niekoho ovocim a pre niekoho plodom. Nikto nehovori vyslovene zle.
Tych kriterii by iste bolo viac, ale ako som povedala svet nestoji na tom, ci je nieco zeleninou alebo ovocim :-)

BJ 2

paradajka nesplna definiciu zeleniny, je to ovocie. Este je aj sladka. Rajske jablko... skus sa pozriet na ten nazov, hlavne na to druhe slovicko.
Takisto tepelna uprava ju robi brutalne kyslou, to sa deje presne ovociu. Zelenina znasa tepelnu upravu lepsie. To ze si ju davas k uhorkovemu salatu z nej nerobi zeleninu. A to, ze sa americania rozhodnu z nej urobit zeleninu, tiez nie. :)

swistica

BJ 2 - mozno by si teda mohol doplnit i kriterium, podla ktoreho si plodiny rozdelil. Tych kriterii je totizto viac :-) A svet nestoji na tom, ci parajka je zeleninou alebo ovocim. Hoci davnejsie na tuto temu prebiehal i sud, ktory ju urcil za zeleninu. Ale tak to sa moze stat asi len v USA :-)