Potrebujem radu ohľadne chúlostivých problémov o ktorých sa veľmi nerozpráva.

Príspevok v téme: Potrebujem radu ohľadne chúlostivých problémov o ktorých sa veľmi nerozpráva.
Jana xxx

Mám 20, študujem VŠ, po jej skončení budem pracovať s deťmi a o pár dní pôjdem prvýkrát ako vedúca do letného tábora. Teším sa na tábor, bude to pre mňa zážitok a verím, že všetko v pohode zvládnem, no zaskočilo ma, čo zrazu odo mňa chce organizátor, lebo predtým o niečom takom nebola ani zmienka. Na poslednom stretnutí vedúcich mi bol pridelený oddiel 10 – 12 ročných dievčat. Včera mi zavolal organizátor, či sa s nimi môžem stretnúť a pri osobnom stretnutí mi oznámili, že v oddiele budem mať integrované aj deti s enurézou (pomočujú sa) a enkoprézou (pokakávajú sa). Ide o 6 dievčat s enurézou a 3, alebo 4 dievčatá s enkoprézou. Dve vedúce budeme mať v oddiele 20 - 21 dievčat (11 bez problémov a ostatné so spomínanými problémami), no starostlivosť o dievčatá s enkoprézou bude vraj hlavne na mne. O enuretičky sa budeme starať spolu. Čo najskôr sa mám vyjadriť, či akceptujem takéto podmienky, ak nie, tak tieto dievčatá nevezmú a tým pádom nepotrebujú ani mňa. Ultimátum ma síce zaskočilo, trochu znechutilo, ale napriek tomu chcem ísť a to ultimátum vnímam ako údel nováčika. Teším sa na dievčatá a verím, že spolu zvládneme aj ich nehody, keďže nie som fajnovka, ale ak mi viete niekto poradiť ako sa k takým deťom správať, ako s nimi pracovať, bola by som veľmi vďačná, lebo so skupinou takých detí som sa doteraz nestretla. Mýlim sa, ak si myslím, že dievčatá v tomto veku sú už pomerne samostatné, a že aj po takej nehode sa dokážu dať do poriadku, že stačí na nich len dohliadnuť, prípadne ich trochu usmerniť? Má nejaký význam takéto deti preventívne posielať na WC? Treba ich v priebehu dňa kontrolovať, či sa už náhodou niečo nestalo, alebo sa spoliehať na to, že ak niečo, tak to nebudú tajiť a prídu za mnou samé? Ako sa vlastne správať k takým deťom, aby som ich pocity po takejto nehode ešte nezhoršovala? Vyžadovať od týchto detí, aby si prádlo oprali samé, alebo je potrebné im s tým trochu pomôcť? Snažiť sa nehody týchto detí utajiť pred zdravou časťou oddielu? Neviem si síce predstaviť ako a myslím si, že sa to ani nedá, lebo ak sa majú integrovať, tak ich nemôžem odčleniť a v takom prípade si tie zdravé deti iste všimnú, keď sa to niekomu stane. Bojím sa posmeškov zo strany zdravých detí a rozmýšľam ako im predísť. Mám z toho všetkého slušný myšlienkový zmätok, tak ak mi v súvislosti s prácou s takými deťmi čokoľvek poradíte, budem rada.

Teta DD

Janka a nezabudni keď pôjdete na výlet deťom nakázať, nech si zoberú aj náhradné veci. Keď ma ešte dačo napadne, tak napišem, alebo ty napíš keď dačo môžem poradiť.

Jana xxx

Teta DD, ďakujem za cenné rady. Fakt mám zmiešané pocity z toho, čo ma tam čaká a už som rozmýšľala, či mám vôbec ísť, ale je to pre mňa istým spôsobom výzva, takže pôjdem a celkom sa na to teším. Nakoniec to organizačne zmenili a to tak, že v oddiele budú len deti s týmito problémami a bude zmiešaný, chlapci a dievčatá spolu. Vedúcou budem ja a jeden, možno dvaja chalani, lebo je pomerne veľa chlapcov u ktorých rodičia udávajú niektorý z týchto problémov. Pre mňa to asi nie je práve najlepšie, lebo dievčatám môžem pomáhať iba ja a chlapcom aj ja, ak chlapci prídu za mnou. Neviem či je to tak lepšie, ale aspoň sa týmto deťom nebude nikto posmievať a budeme mať o problém menej. Práčky tam sú a našťastie tam bude aj pomocná sila, tak snáď všetko prebehne bez problémov. Predpokladám, že dievčatám v tomto veku sa to nestáva denne, že enkopretických nehôd bude minimum, a že dievčence už budú pomerne samostatné, čiže moje obavy z toho čo ma čaká, sú asi zbytočné. Ešte raz ďakujem a som rada, že ak ma ešte niečo napadne, tak sa Ťa môžem pýtať a využiť Tvoje skúsenosti.

Teta DD

Janka,
robila som pomocnú nočnú vychovávateľku v detskom domove a mala som tam deti s problémami o ktoré ti ide. Enuretikov som mala za tie roky ažaž a bolo mojou povinnosťou sa o nich starať a aj veľké nehody sa stávali ta aj s tým mám skúsenosti. Boli sme s deckami aj v tábore a budenie enuretikov a pranie som mala na starosti, tak skúsim ti poradiť. Enuretici musia spať len s enuretikmi, ale to vieš. Musíš ich každú noc budiť, tak aby si nezobudila aj deti ktoré môžu spať, preto ich musíte dať zvlášť a aj kvôli vysmievaniu sa. V noci skontroluješ enuretikov, ak su suchí, tak ich pošleš, alebo aj odprevadíš na wc ak sú už pocikaní, tak ich šetrne zobudíš, dohliadneš na nich ako sa prezlečú do suchého, alebo aj pomôžeš sa im prezliecť a menším prezlečieš postel. Väčším s prezliekaním postele len pomôžeš, väčší by už mali spolupracovať aj pri prezliekaní postele. Enuretici musia mať pod plachtou podložky čo nepretečú!!! Matrace by ste nestihali sušiť, keď nebude pekné počasie a v noci by ste museli meniť matrac, aby mohlo dieťa ďalej spať. Bez podložiek nemôžete byť! Ak ste veľký tábor, tak tam asi máte práčky. Veľký tábor bez práčky, keď sú tam detí čo majú nehody, nemôže byť. To by si nezvládla a aj tak to nemôžeš robiť ty, keď sa musíš venovať deťom, to musí robiť pomocnica. Ale ty musíš mať pripraveného dosť čistého pradla pre deti, tak musíš na pomocnicu apelovať, aby to robila rýchlo a poriadne. A potrebujete tam mať posteľné, alebo spacáky aj do rezervy, lebo v tábore sa zvykne stať nehoda aj deťom ktorým sa to bežne nestáva. S tým počítajte. S tými čo majú väčšie nehody budeš mať viac starostí, lebo daktoré deti sa nepriznajú, že sa pokakali, tak budeš musieť si ich viac všímať. To už na zmene správania uvidíš, že sa dačo stalo. Ak sú menšie, tak im treba pomôcť aj s hygienou a prádlom po nehode. Máš väčšie dievčatá, ale aj na tie musíš dozerať a asi neraz im radšej pomôžeš, keď uvidíš, ako to robia. Nečakaj, že im to pôjde šikovne. Ručne predprať si majú samé, aby to nešlo špinavé do pračky a predpraté už hodíte do práčky a o práčku by sa už mala starať pomocná sila. Ale do pračky ich dajte až keď sú poriadnejšie predpraté, lebo tam sa už bude prať pradlo spoločne viac deťom. Hlavne ich za to nekarhaj, lebo ich to väčšinou mrzí. K dievčatám v tom veku musíš veľmi citlivo, lebo oni sa už zato hanbia. Možno ti budú robiť aj to, že to budú tajiť a budú sa snažiť schovať špinavé veci, aby si na to neprišla. Dievčatá sa už chcú páčiť, pre ne to je trápne. Chlapcom je to viacej jedno. Veď sama prídeš na to ako sa ku ktorej správať, čo na ktorú platí. K posmeškom bude dochádzať a škoda, že decka s nehodami budú s deťmi ktoré nehody nemajú, asi by nemali byť v oddieloch spoločne, lebo budú sa posmievať. Aj u nás sa to dakedy stávalo, ale u nás to bolo iné, lebo deti boli stále spolu, boli na seba zvyknuté a my sme si s tým už vedeli poradiť, lebo my sme ich vychovávali. Vy to budete mať ťažšie, lebo každé bude mať z domu inú výchovu. Neviem čo by si ešte chcela vedieť, kľudne sa opýtaj, ak budem vedieť, rada ešte poradím. Keď ma ešte dačo napadne, tak napíšem. Držím palce.

Jana xxx

Nie je to fejk, nie je to totiž liečebný tábor. Je to klasický tábor, veľký a veľmi slušne vybavený, tak sa rozhodli, že vezmú aj takéto deti, lebo sú tam na to podmienky. Je tam aj lekár, resp. zdravotník, ale ten nerieši diagnózy detí. Rieši len úrazy a ochorenia ktoré tam nastanú. O deti sa staráme my, vedúci a všetci máme k deťom blízko, aj profesne. S enurézou a enkoprézou som sa už stretla v rámci štúdia a niečo o týchto diagnózach viem, no s takouto skupinou detí som ešte nepracovala a preto sa radím, aby som to zvládla čo najlepšie. Záleží mi totiž na tom, aby tie deti tam boli v pohode a užili si to.

petronneta

mala by som byť originálna petroneta, ale niekto mi ukradol prezývku a zaregistroval sa.
swistica, veľmi si vážim Tvoje príspevky, ale niekedy menej znamená viac. Znamená to ohľadne reakcií na niečo, alebo niekoho, koho aj tak nezmeníš, a tým sa zbytočne odkláňa od témy, v ktorej autor prosí o radu. :-)

petronetaorigin

môj starší syn mal problémy s pomočovaním sa v noci, a zato do tábora išiel. Za 3 týždne sa mu nočná nehoda stala dvakrát. Raz si to deti ani nevšimli. Druhýkrát to hodila vedúca na náročnú trasu, ktorú deň predtým robili, že chalan, ktorý najviac všetko cez deň vládze, v noci spí ako zabitý v tom pravom slova zmysle. Plachta sa len prepláchla a poskytli im tam druhú. A nielen syn potreboval vyprať plachtu, ale aj pár menštruujúcich dievčat, a potom niektoré decká vraj išli do postele so zablatenými nohami, takže aj tie si mohli prať plachtu.

swistica

BJ2 - no potom asi nevies, ako sa organizuju detske tabory, animatora tam moze ist robit prakticky ktokolvek aj uchylak, len aby boli co najmensie naklady. Ja by som dieta do detskeho tabora nepustila.

BJ_2

Mne to pripada podozrivo, nemozem si pomoct, ako to citam este raz, neverim, ze takato situacia by vznikla. Pre taketo skupiny ludi je vzdy vyhradeny nejaky odbronik, co tomu problemu rozumie. Bola by blbost to zavesit nejakej babe, co o tom ani nepocula dovtedy, a poslat jej tam celu skupinu takych ludi, ktori potrebuju specialny pristup. Minimalne by tam poslali niekoho, kto by ju vyskolil a povedal jej co a ako , ako pristupoivat k takym ludom a detom.
Cize za mna, fakt to vyzera ako fake.

BJ_2

moze ist o fake, videl som ludi s tymto problemom pisat rozne veci po forach, velmi cudne, zvratene az uchylne. Ale ok, nemusi to tak byt, vravim len, ze moze.

swistica

omg, tento troll dobreuz sa potrebuje vyjadrovat este i v takejto teme. Este si zabudol dopisat, ze ide o fake, aby sme nevysli z rutiny. Ako ti tu uz par ludi napisalo - smer dobry psycholog.

Zakladatelka - neviem poradit, no bola tu pred casom tema, kde letuska mala problem s enurezou. Bolo tam dost vela prispevkov, tak skus pripadne pohladat tuto temu tu na fore. A mozno este niekto poradi aj tu v teme. Podla mna vsak ked daco o tychto problemoch nacitas,tak ten tabor zvladnes. Dievcata su uz velke, tak budu vediet co a ako. Pripadne sa este porozpravas s rodicmi ked ich privezu.