Syndrom drazdiveho creva - IBS

Príspevok v téme: Syndrom drazdiveho creva - IBS
Ereddrin

Dobry den,mam IBS-D, tj IBS s prevahou hnaciek.

Aktualne posledny tyzden je to so mnou velmi zle, citim az palenie v strednej az dolnej casti brucha a mam neustale hnacky. Beriem zopar mesiacov liek na reflux Ozzion a Duspatalin,dietu nejaku extra nedrzim no zaroven nejem co viem ze mi robi zle. Duspatalin uz nefunguje jak by mal a od soboty som z nejakeho dovodu (mozno zo smoothie co som robil a nepremyl poriadne brokolicu,alebo z domacej pizzy co som mal o den neskor) dostal hnacky a mam ich teraz neustale. Low-Fodmal dieta mi tiez teraz nezabera. Vylucil som kavu a jem len low-fodmap jedla.

Dostal som od gastroenterologa Reasec. Chcem sa spytat:

1.Mate niekto s Reasecom skusenosti? Ake? A ako ho beriete?
2. Co u vas na IBSko,hlavne teda to s prevahou hnacky funguje?
3.ako dokazete pracovat/chodit do skoly/atd a pritom mat IBSko?
4.ake ine alternativy,atd poznate?
5. Je na vychode nejaky expert doktor,alebo su nejake vysetrenia alebo niekto kto je expert na IBSko?

Dakujem

mamibs

ahoj, trpim ibsd uz treti rok. mne predpisali Reasec a potom neskor este skusili Dicetel. po mesiaci uzivania nebolo vidiet ziadnu zmenu - vraj niekomu to pomaha, mne to zial a moznoze chvalabohu nepomohlo. Gastroenterolog povedal, ze to je v mojej hlave. takze to bola odpoved na 1.
2. toto vobec nie je jednoducha otazka, ale osobne si myslim, ze existuje nejaka univerzalna cesta ako sa da tejto pliagy zbavit, len treba tahat za vsetky nitky naraz. takze zvysit prijem mikrovlaknin (rano a na vecer psyllium), jest 1-2x denne jablko, 1-2x banan, nevyhybat sa zelenine - ja preferujem len tepelne spracovanu, ale ked dostanem salat k reznu s masom tak to do seba bez vycitok napracem, probiotika, citanie knih, prechadzky v lese, atd. je vela veci co moze pomoct, ale aj vela veci co moze uskodit. preto treba byt k sebe co najmenej kriticky a nepanikarit po nejakom prehresku, napriklad kave.
3. bolo to asi najtazsie obdobie mojho zivota, ale dnes si uzivam zivot takmer ako bez ibsd i ked nie kazdy den vyjde uplne perfektne
4. mne sa osvedcili veci popisane v bode č. 2. pre viac detailov nemam problem sa rozpisat
5. urcite by som na tvojom mieste zacal so psychologom. ten ti pomoze akceptovat problem a zacat sa s nim pomaly ale isto vyrovnavat.

ak by si chcel zostat v kontakte a povymienat si skusenosti kludne napis na email :)