Šikana

Príspevok v téme: Šikana
Margatetka123

Ahojte, mám poblém. Som v 9. triede na ZŠ a mám pocit že ma šikanujú. Nevolajú ma menom, ale priezviskom, nikto si ku mme nechce sadnúť a dnes som ich videla pri bráne paneláku ako mi zvonili do bytu a potom utiekli. Som veľmi citlivá a hanblivá. Keď mám prezentovať nejaký projekt pred triedou, strašne sa bojím, že sa mi vysmejú. Na konci roka máme mať rozlúčkovú, na ktorej máme tancovať a ja už vidím ako so mnou nebude nikto chcieť byť v dvojici. Už sa teším na strednú, ale bojím sa že to bude pokračovať, niektorí spolužiaci idú na tú istú školu čo ja. Naozaj neviem prečo to robia, nič som im neurobila a začínam mať z toho depresie a nízke sebavedomie. Prosím, poraďte mi.

ahjajjaj

"Nevolajú ma menom, ale priezviskom"
ono to šikana nie je. Každého volajú menom, iba Teba priezviskom?
"nikto si ku mme nechce sadnúť"
chápem, že sa z toho cítiš nepríjemne, ale ani toto ešte šikana nie je
"dnes som ich videla pri bráne paneláku ako mi zvonili do bytu a potom utiekli."
určite zvonili do tvojho bytu? Puberťácke výstrelky, ani toto ešte nie je šikana. Pokiaľ to robia len raz a nerušia tým.
"so mnou nebude nikto chcieť byť v dvojici pri tanci."
ste párny alebo nepárny počet žiakov?
Mala by si sa porozprávať s triednou a aj s mamou, prípadne psychológom a povedať im Tvoje pocity a aj tento tanec riešiť. Nech nie sú stále dvojice, ale nech sa striedajú, alebo nejak podobne. Napr. Imrovi povie: má si pozvať do tanca Helenu, Mariku a Nelu. Jožovi povie nech volá do tanca Zuzku, Teba a Ivanu.

"Som veľmi citlivá a hanblivá. Keď mám prezentovať nejaký projekt pred triedou, strašne sa bojím, že sa mi vysmejú. neviem prečo to robia"
práve pre toto. Necítia z Teba sebavedomie. Mala by si na sebe zapracovať a venovať sa aktivitám, ktoré by Ti sebavedomie zvýšili. Nájdi si na nete tipy ako si zvýšiť sebavedomie a začni podľa nich konať.

"Už sa teším na strednú, ale bojím sa že to bude pokračovať, niektorí spolužiaci idú na tú istú školu"
Neviem na aký druh strednej školy ideš? Tam bývajú už študenti väčšinou trochu zrelší. Nedá sa zaručiť, že sa to nebude diať, ale tá pravdepodobnosť tak veľká nie je. Bude tam možno viac hanblivých a tichých dievčat. Navyše ak zapracuješ s tým sebavedomím, dá sa dačo riešiť, a ďalšie, čo musíš riešiť: stať sa žalobabou. Keď je niečo, v čom Ti ubližujú, okamžite to povedať triednej, zástupkyni, či zástupcovi školy, resp. riaditeľovi. Hneď v zárodku. Teda, ak Ti počmárajú zošiť, ukradnú desiatu, oblejú tašku a podobne. Proste hlásiť prejavy, kde ide o viac, ako obyčajný prejav nelásky.
To je na tom, že ľudia majú radi skôr takých, kto vyžaruje viac sebadôvery a sebaistoty. V tomto veku sa decká necítia na to, aby niekoho ochraňovali, a imponujúce sú práve tie sebavedomé až arogantné typy. Nemá to nič spoločné s tým, kto má väčšiu hodnotu ako človek.
Takže Ťa čaká:
1. rozhovor s mamou - triednou - ak ho zvládneš.
2. ak nie navrhujem poslať anonymný, alebo podpísaný list pre riaditeľa školy, kde napíšeš o tom tanci a poprosíš o pomoc. Mali by Ti vedieť pomôcť aj anonymne.
3. ak máte na škole školského psychológa, obráť sa naňho. Ak nie vyhľadaj na google Pedagogicko psychologická poradňa + názov mesta, kde si. Do telefónu povieš, že si z tej a tej školy a máš osobné problémy, o ktorých by si sa chcela poradiť, a kedy by si mohla prísť, nech Ti dajú termín a ku komu, prípadne ako sa tam dostaneš.
4. Tipy na zdvihnutie sebavedomia na internete.
Držím Ti palce!

swistica

Ono pri sikanovani pomoze vzdy zmenit len kolektiv. Akonahle do toho vstupi ucitelka bude to zial len horsie. Mozno ak mate na skole psychologicku, tak by si to mohla este skusit s nou. Ona by spravila v triede nejake aktivity na zlepsenie situacie.
Ten mesiac a pol vydrzis. Najdi si v triede niekoho normalneho, kto by sa ta mohol zastat. Urcite sa niekto taky najde. Prezentovat sa neboj. Je tam ucitelka , bude musiet zasiahnut ak by nieco. Na rozlucku vobec nemusis ist, nie je to povinne. A bud k nim drza. Upozorni ich, ze mas aj krstne meno, pripadne ich oslov tiez priezvikom na oplatku. Skratka neukaz, ze sa bojis. Drzim palce.

clooo

Na žiadnú rozlúčkovú predsa ísť nemusíš, pokiaľ máš so spolužiakmi tak zlé vzťahy. Aj tak väčšinu tých ľudí už nikdy v živote neuvidíš.