Neprijatie na medicinu- co robit?

Kikirik

Ja som sa tiez dostala na medicinu az na druhykrat a v sucasnosti som uz isty cas lekarka. Prvykrat u mna bola chyba ze som riesila 2 rozne LF aj ked na tu druhu som ist ani nechcela ale pocuvla som maminu a teda som sa musela ucit z knih pre 2 rozne LF. Aj ked sa zda ze ved je to stale len biologia a chemia tie otazky v knihach su niektore take ze na gymnaziu sa s tym nestretnes a fakt si ich musis napozerat naucit sa. A hlavne chemia bola pre mna tazsia aj vdaka nej som pohorela. Rodicia mi nedovolili ostat rok doma tak som studovala tieto 2 odbory z ktorych su prijimacky aby som z nich nevypadla no citila som ze ta skola nie je pre mna. Z penazi co mi rodicia posielali som usetrila na prihlasky o rok a nikomu nepovedala aby som ich nesklamala znova. Za ten rok som sa ucila normalne na skusky na novej vyske a popri tom na prijimacky a niekde medzi terminmi skusok na vyske som mala prijimacky na medicinu a dala som uspesne aj skuskove aj prijimacky. A potom som to oznamila rodicom ze koncim lebo idem na medicinu. Jedinou nevyhodou bolo pre mna skolne za ten rok ktore je dost vysoke to si pozri a nasetri ak ti ho rodicia nebudu chciet platit u nas sa platilo v 2 splatkach v 3.rocniku mediciny. Ten rok na inej vyske vobec nepovazujem za stratu casu boli sme tam viaceri co sme sa nedostali na medinu a skusili o rok a boli sme spoluziakmi i na medine a pomohlo mi to otukat sa v novom meste spoznat ludi a zistit ako to na vyske funguje ako sa ucit na skusky a najst si system aj ked medicina bola potom este o dost narocnejsia.

swistica

Akozase s tou inou VS pozor ak tam nechces zostat. To budes mat rok VS studia navyse a budes ho musiet zaplatit. No a tiez to nebude oddychovka. Nebudes mat cas pripravovat sa na primacky. Preto som spominala radsej nadstavbu.

Smutna123

Medic - dakujem velmi krasne za tvoj prispevok! :) Ja si uvedomujem, ze je tazke sa na medicinu dostat, tiez viem, ze vela ludi sa dostane az na 2-3.krat.. ale zamrzi to. Hlavne teraz, ked je to take “cerstve” este.. Takze ty si sa druhykrat uz nehlasila na tu istu skolu? Na ake si robila prijimacky vlastne? Aj ja zvazujem skusit inu skolu, ale este neviem.
Mas pravdu, ten “rok” je vlastne nic, ale teraz to este neviem brat tak s nadhladom. Stale menim svoje rozhodnutia a uz ani neviem, ci bude lepsie ist na rok na inj vysku alebo byt doma a pracovat..

medic

ahoj :) bola som úplne v rovnakej situácii ak nie ešte horšej a woalaaa nabuduci rok končím meidicinu, takze ak to naozaj túžiš robiť za nic na svete sa nevzdavaj!
ja viem že ten rok ti príde ako ta najväčšia tragédia ktorá sa ti v živote stala ale je to smiesne :) je to len rok! v živote budeš ešte veľa rokov pracovať neboj sa, ten rok ta nezabije, viem že sa mi ro ľahko hovori, ale presla som si tým a s triezvou hlavou a objektívne ti hovorím že rok je nic ;) hlavne jednu vec si uvedomis v prvom ročníku- polka až trištvrte tvojich spolužiakov v krúžku budú ľudia ktorí sa dostali na 2.,3.,4. krat!! to je realita. jednoducho na medicínu sú prijímačky ťažké a každý rok sa hlási cez 3000ludi ak už to nie je aj viac a z toho tých aspoň 1500 sedelo rok doma a cely rok sa drtilo dve knižky na prijímačky! už chápeš prečo je tam ťažké sa dostať? lebo tam idu ľudia ktorí sa rok ucia dokola to iste a tým pádom vy, čerství maturanti, ktorí ste riesili maturitné predmety a mat čo najlepšie známky z maturity jednoducho nemate šancu...tak to je. ja som mala na prvých prijiamckach veľmi malo bodov, pretože som sa to ani naučila, riešila som maturitu, frajer, kamošky, party, mlada-hlupa ....potom som išla na inú fakultu UK kde brali aj bez prijímačiek (asi veľmi dobre vieš ktorá) a tam ma prefackala realita, ta fakulta ma absolútne nebavila, toto som nechcela studovat čo spm zistila až pri prvých absurdnych predmetoch a rodicia mi dali ultimátum, mozem zostať doma sa učiť na prijímačky na medicínu a pol roka ma budú živiť, ale je to posledná šanca, ak sa nedostanem, pôjdem pracovať a zhasla fajka ako sa hovori... až tam som sa uvedomila že toto je moja posledná šanca, buď si sadnem doma na rit a rok sa budem poctivo učiť, naozaj učiť (!) aby som si zabezpečila lepšiu budúcnosť a mat povolanie ktore ma bude baviť a bude mi životným poslanim, alebo skončím niekde na brigádach v sklade alebo za kasou
další rok som sa dostala na medicínu a bola som medzi prvými v zozname ;) všetko sa da, len nám tom musíš zapracovať, ten jeden rok strávený učením na zadku snáď zato stojí nie? :)

swistica

Ja si tiez myslim, za ak budes rok doma, tak si odvyknes od ucenia, stratis rezim a zlenivies. To si clovek povie, ze sa bude ucit to a to, ale nikdy sa nedonuti sam tak ako v skole. Skus podla mna na ten rok nejaku zdravotnicku nadstavbu - opatrovatelstvo, sestra, laborant atd.

Smutna123

Tie nevyhody, to je pravda, proti tomu ziadna. Ja to chcem studovat, lebo vyrastam v prostredi plnom zdravotnikov, inspiruje ma to. Je to pre mna praca s ludmi, ktora je narocna, ale prinesie aj pekne momenty, ktore za to stoja. Mam par velmi zlych skusenosti s lekarmi a tie ma este viac motivovali - byt raz inou.. Sama som tazko chora a myslim, ze aj vdaka tomu by som mala vacsie pochopenie, sucit k tym chorym.. Dalsia vec, ze ma bavia profilove predmety, ktore tam treba a celkovo ucit sa co a ako a preco tak funguje a co sa stane, ak nie. Celkovo sa rada ucim a neviem si predstavit raz sa uplne prestat vzdelavat. Paci sa mi na tom, ze je to poslanie. Ucis sa, aby si skrz tie poznatky vedel pomahat inym. A nie kazdy lekar sa ma tak zle. Taktiez nie kazdy clovek, co vystuduje medicinu ide robit aj priamo medicinu.. Jednoducho je to poslanie a preto sa to pozdava tym, ktori maju pre to citenie. Ini sa tam ani nehodia a tazko im to vysvetlit. Mne by tiez niekto mohol pisat o ja neviem.. ucitelstve, co je pre mna max neperspektivny smer, no pre ineho je to sen, tak si za nim ide..
Je to hrozny pocit. Clovek sa cely rok snazi, aj ked nie vzdy sa dalo, castokrat do toho prisli ine zalezitosti.. zije tym a zrazu je to vsetko na rok fuc.. na rok, ale ja tu nadej uz teraz akosi nevidim.
A vazne by mi pomohol nazor niekoho, kto si tym prisiel a ako to znasal a zariadil sa.. Bojim sa, ze ten rok doma nedam.. teda tie prijimacky po tom roku.

swistica

Lekar je velmi nevdacne povolanie:
- narocne studium, po skonceni ktoreho nie je lekar i tak schopny samostatne pracovat
- po specializacii prirodzene zabudne väcsinu poznatkov z inych oblasti, ktore sa tak krvopotne ucil
- praca v noci rozhodi cloveku bioritmus
- praca v infekcnom pristredi
- praca s ludmi (nikdy nebudu spokojni vsetci a budu lekara verejne na internete pranierovat)
- chyba skonci poskodenim zdravia alebo smrtou
- hrozi syndrom vyhorenia
- cely zivot robia len lekara, bez moznosti chvilu si oddychnut a zmenit povolanie, jednak by sa uz nemohli vratit, lebo poznatky idu do predu a jednak neviem ci by ich na pohovore vobec niekam zobrali
- malo casu pre rodinu
- deti az v neskorom veku

A ty preco chces robit prave toto povolanie?

Smutna123

Chcem to studovat, preto som asi aj rozhodnuta, ze na inu vysku nepojdem.. a budem radsej rok doma. Preco by si sa na to nedala?

swistica

Zalezi ako velmi chces studovat medicinu. Vypis si pre a proti tohoto povolania a podla toho sa zariad ci dalsi rok znova skusis medicinu alebo skor nieco ine. Ja osobne by som sa na medicinu nedala.

Smutna123

Ahojte :/,
najde sa niekto, koho na prvykrat neprijali? Co ste robili? Ja som bola tento rok na prijimackach a vyzera to, teda je to iste, ze ma neprijmu.. Je mi to velmi luto, lebo som sa cely rok pripravovala, ale ta chemia .. vsetko pokazila :( Teraz vobec neviem, som smutna a zufala a neviem, ci o rok znovu alebo uz na to kaslat.. dakujem za nazory