Neliečená alergia - strach s vyšetrenia

Príspevok v téme: Neliečená alergia - strach s vyšetrenia
Rubyyy

Dobrý deň, mám veľký problém a neviem ako ho vyriešiť.

V minulosti som bývala stále chorá a tak som absolvovala vyšetrenie u alergológa. V tom čase som mala asi 19 rokov. Samozrejme test na alergiu bol takmer na všetko pozitívny. Potom nasledovala spirometria ta nedopadla moc dobre a lekár na mňa začal vrieskať že určite nevladzem ani po schodoch a že ani sa nečuduje že som obézna a podobne. Nasledovala otázka či mám domáce zvieratá (mám dvoch psov). Na to reagoval ešte horšie že okamžite ich mám dať z domu preč, pričom alergia na psa tam síce bola no nie taká vysoká ako na iné testované látky. Okrem toho som fajčiar a celé toto vyšetrenie bolo pre mňa jedna otrasná a traumatizujúca skúsenosť. Dostala som rupafin a o nejaký čas som mala prist na kontrolu.

Aby som to upresnila zažila som silnú alergickú reakciu pri kontakte s mačkou (kychanie, slzenie oči, opuch tvare). Mačkám sa oblúkom vyhýbam ale na nič iné som alergickú reakciu nespozorovala. Po mojej skúsenosti som sa na kontrolu vykašľala a prešli takmer 3 roky.

Zhruba vo februári som spozorovala že mám stavy kedy sa potrebujem nadýchnuť zhlboka a samozrejme mi to nešlo. Pomohlo mi keď som zívala a počas tohto aktu sa mi podarilo nadýchnuť sa poriadne. Uspokojilo ma to na chvíľu a potom znova. Keď som v práci tak tento pocit nemám akoby som na to zabudla ale akonáhle som doma a nerobím zrovna nejakú činnosť tak si ,,spomeniem,, a opäť sa snažím z hlboka sa nadýchnuť a nič. Niekedy mi to ide aj bez toho aby som zívala ale to je skôr výnimočne.
Neviem čo to môže byť ale je to velmi nepríjemný pocit a velmi sa bojim ísť k lekárovi po mojej skúsenosti a obzvlášť po tom čo som to zanedbala. Neviem čo mám robiť bojim sa že mám CHOCHP, a často myslím na to že tu už dlho nebudem. Lekár mi v tom čase nakázal schudnúť, prestať fajčiť, a zbaviť sa zvierat a ja som nič z toho nedodržala. Je mi hrozne. Už nedokážem viesť normálny život. Chodím len do práce a domov a tam potom cely čas myslím že čoskoro umriem. Neviem ako ďalej. Pracujem v zdravotníctve a denne sa stretávam s rôznymi diagnózami a sebe nedokážem pomôcť. Prosím poraďte mi čo mám robiť.

petroneta

Ahoj Ruby, potrebuješ riadneho alergológa, ktorý sa vie k pacientovi aj normálne správať.
Chod k obvodnému pre výmenný lístok, a kým dostaneš termín u alergológa, Rupafin Ti predpise. Z rupafinu môžeš podľa potreby užiť az 4 tabletky denne. Psov sa nezbavuj, ale po kontakte s nimi si umývaj ruky. Okrem rupafinu si v lekárni zaobstaraj šumivý calcium, znižuje príznaky alergie. K tomu nosné kvapky, pripadne kvapky do očí. Možno máš naozaj obštrukčnú chorobu pľúc, ale proces je zvratný. Známy s touto chorobou, ktorý sa nevedel vzdať fajčenia prešiel na cigarety bez dymu. Vygoogli si na internete, aké sú. Obsahujú nikotín, ale na rozdiel od klasických cigariet neobsahujú decht. On sa cíti oveľa lepšie, viac vláde, nekalé tak, a ani už nechripí.
A samozrejme, chod k inému alergológovi. Ak si roky nebola u tohoto, nie si tam už ani evidovaná a druhy ti spraví kompletne vyšetrenie ešte raz, časom sa alergie aj tak menia.
Teraz sú aj pele. Večer sa sprchuj, aj hlavu. Na okno si objednaj z internetu sieť proti peľu. Každý večer utri parapety okien vlhkou handrou, aj podlahu v izbe. Keď prídeš do práce, umy si tvár a nos, máš na ňom peľ. Užívaj 500-1000 mg vitamínu C. Potrebuješ aj kvôli fajčeniu aj kvôli alergii.
Do izby si pred spaním daj nádobu s vriacou vodou, do ktorej pridáš soľ, nech sa vypracuje. Keď sa kúpu, tiež si pridaj kuchynskú alebo morskú soľ do kúpeľa. Keby si prestala fajčiť, alergológ by ti neskor, na budúci rok predpísal aj kúpeľnú liečbu.
Co sa týka obezity, skus vynechať aspoň sladkosti a jesť celozrnný chlieb miesto bieleho. A piť veľa čistej vody.

Angieeeee

Ruby viem presne aku uzkost prezivas, je mi tiez tak... roky astma a uz asi rok ten isty pocit na plucach... mna zas odmietli vysetrit, ze nech idem k alergo, co ma nepocuva a dava mi dodpisat, ze nemam ani kasel... neda sa mi tiez do pluc splna nadychnut. Dnes som skoro nedosla z busu 5 min. chodze domov, vsetci ma obiehali na chodniku, nestihala som dychat, musela som vychadzkovym krokom, aj to s kaslom... zvieratka milujem, musela som sa ich davno vzdat, 3,5 roka som skusala vsetko az po astmu, uz mi vsetko horelo, ani lezat, akoby mi dychacky zlepilo... ozvi sa mi, mozem ta aspon chapat a byt v tom s tebou... angiiiiieeeee2@gmail.com