Poškodené auto - vinník neznámy

Príspevok v téme: Poškodené auto - vinník neznámy
Macelkoo54

Dobrý deň, prosím poraďte. Neviem či už niekto mal podobnú skúsenosť.
Bol som na návšteve, svoje auto (Kia Ceed) som zaparkoval na parkovisko, ktoré bolo na sídlisku. Niekto mi do neho nabúral - prevalené a oškreté sú vodičove dvere. Nikto to nevidel a ani kamera tam nie je. Stálo za to pravdepodobne v večer, alebo v noci.
Keďže mám na aute uzatvorené havarijné poistenie (spoluúčasť 50€), tak som sa rozhodol to využiť a auto dať opraviť. Problém je v tom, či musím volať políciu? Viem, že netreba, ak škoda nepresiahla 4000€ a nikto sa nezranil. Ale ak je vinník neznámi tak neviem. Je to zbytočne, nenájdu ho aj tak, ale jedná sa len kvôli poisťovní. Auto mám poistené v ČSOB poisťovní.
Ďakujem

Jupoo

No mne je jedno ake mas vzdelanie, myslim, ze to tu nikoho ani nezaujima. Naco to tu vypisujes? Vzdelanie sa dokazuje diplomom a nie recami.

SofiaElla

Ak dovolíte - budem teraz reagovať mimo témy, ale napísala som moju vlastnú skúsenosť k téme.
Omen - s ľuďmi ako si ty, sa stýkam denne. Najlepšie ovládaš právo, medicínu, psychológiu a vlastne celý svet. Ja čerpám z vlastného vzdelania - ktoré ty nemáš a z vlastných skúseností - ktoré ty nemáš, pretože máš ukončené stredoškolské vzdelanie. Chýba ti sebareflexia a samozrejme sebavedomie, ale keď máš záujem o právo, tak sprav prijímačky a študuj právo. Ja sa zatiaľ na tému právnych záležitostí budem baviť s mojimi kolegami a nie s tebou.

Omen

@ SofiaElla, návod na protiprávne konanie???

@ Macelko, políciu v tvojom prípade volať netreba. Škodovú udalosť musíš do 15 dní zahlásiť svojej poisťovni.
Auto NESMIEŚ dať skôr opraviť, ako likvidátor tvojej poisťovne spraví obhliadku, zdokumentuje poškodenie, spíše zápis...

SofiaElla

Ja som ti napísala, ako som to riešila ja, raz som mala spoluúčasť, druhýkrát "sa našiel vinník" (dúfam, že chápeš) s havarijným poistením, vtedy to celé bolo platené z jeho poistky. Píšem ti na základe skúsenosti, teoretizovať v tomto smere nemá význam.

Defcon

V poistovni sa dozvie co ma robit. Tu jej mozu len poradit co by dotycny sam urobil.
A ked este aj odisla s autom a ani policajtov nevolala, tak ma smolu. Policajtom mala hned na mieste nahlasit havariu. Vola sa to nahlaska z opatrnosti. A potom komunikovat s poistovnou. Teraz sa jej poistovna spyta ako to chce hodnoverne dokazat, ze na tom a tom mieste do nej niekto drbol a tiez preco hned nekontaktovala poistovnu....

SofiaElla

Ak si dobre pamätám, tak v prípade spoluúčasti zaplatíš len tú maximálnu sumu (u teba teda tých 50 € a nemusíš nahlasovať vinníka). Ak sa "nájde" (tvoj známy, kamarát), ktorý to "zavinil" a má tiež havarijné, pôjde to celé z jeho poistky, teda asi okrem situácie, že by pán z poisťovne, ktorý príde auto prehliadnuť a nafotiť, dospel k záveru, že to bolo jednoznačne zavinené tebou.