Nemčina

ahjaj

všeobecne čo má aký člen: čo končí na e, je väčšinou ženského rodu. aj čo končí na in.
na e sú výnimky: der Name
die je aj koncovka schaft, ung, heit, Gesellschaft, Ordnung, Krankheit
čo končí na er, je mužského rodu : der Kugelschreiber
čo na chen, lein - je stredného rodu a aj čo znie ako všeobecne známe cudzie slovo: das Auto, das Foto

Predložky s datívom a akuzatívom: ja keď som sa ich učila, som si na ne zložila takú melódiu, tak som si ich zapamätala:
an, auf, über, unter, hinter, vor, in, neben, zwischen (9 statočných)
Datív - . - otázka kDe D ako Datív
Akuzatív - otázka kAm (obrátenie prvých písmeniek akuzatívu)
o chatovaní po nemecky neviem, ja som bola so študentmi v programe etwinning, tam si písali, mala som aj úplných začiatočníkov. Napr. na nadstavbové štúdium mi prišli tak, že predtým nemčinu nemali a teraz ich za 1.5 roka pripraviť na maturitu

Deutschhhh

A nie sú tam nejaké pravidlá pomocou ktorých by som vedela aký člen mám použiť ? Myslím také všeobecné.
Ďakujem, to s tým dativom je dobrá pomôcka. ?
Práveže sa učím na každú písomku a skúšanie a domáce úlohy tiež robím, ale nejak mi to nejde. Dosť ma štve, že tam chodím už 3 roky a nič neviem. Známky mám síce jednotky na vysvedčení, ale nie je to také ako pri angličtine. Tam nemám problém si prečítať knihu alebo časopis v ANJ.
Myslíte si, že nejaká aplikácia na chatovanie by pomohla ? Počula som, že baby zo školy sa tak učili ANJ tým, že si písali s Angličanmi/Američanmi.
Tie hodiny by boli super, ale pravdepodobne nemám ani dobré základy takže by som vás oberala o čas.

ahjaj

členy je najľahšie sa učiť spolu so slovom.
Pád sa používa rovnaký v prvých štyroch ako po slovensky. Zvyšok závisí od predložky.
ide o to naučiť sa týchto 12
der-des-dem-den
die-der-der-die
das-des-dem-das
mn.č. die-der-den-die

Zhruba takto: akuzatív: problémy robia len muži: všetci ostatní ostávajú akí sú, len muži sú extra der sa mení na den
datív: koMu, čoMu, takže mužský a stredný rod sa mení na M na konci.
Hovoriť po nemecky chybne je stále lepšie, ako nehovoriť vôbec. Takže sa neboj hovoriť, aj keď chybne, nemému nerozumieť vôbec, komunikatívnemu, ale chybne hovoriacemu sa porozumieť dá. Keď ťa učiteľka vyvolá odpovedať a ty nie si naučený, neodmietni odpovedať, ale namáhaj sa, aj tým sa cvičíš. Ak máš záujem, mám tu mail, môžeme si dať cez skype hodinu nemčiny. Som bývalá učiteľka nemčiny, a nerada som dávala známky a nemala som rada, že som musela učiť študentov, ktorých to nebavilo. Súkromne je to úplne iné a šité na mieru.

Deutschhhh

A čo s tými členmi ? Napríklad pri ústnom skúšaní v škole mám často problém si uvedomiť aký pád člena mám použiť.

ahjaj

na tie slovíčka by som odporučila videá na youtube. Sú tam pekné materiály,a sú aj na gramatiku a na rôzne témy. Ako doplnok k tomu, čo robíte v škole je to fajn. Anglicky si slovíčka vieš zapamätáš, lebo v rádiu a tak, stále všade narážaš na anglické slová a keď ich počuješ 20 krát tak, že nevieš čo znamenajú a ani nemáš prečo sa na to pozrieť, a keď počuješ 21 krát, vtedy ti povedia, čo to znamená, vtedy sa to už uloží v pamäti. Taliančinu, či španielčinu si spomínala? Vraj sú to jazyky, ktoré najľahšie lezú do ucha.
Ale do ucha lezie aj nemčina. Skús tie videá, každý deň jedno, trvajú okolo 10-15 minút. A slovíčka, čo preberiete na hodine, si raz prečítaj aj potom, a častejšie opakuj.