Dopichovanie inzulínu.

Príspevok v téme: Dopichovanie inzulínu.
hopeter

Dobrý deň. Cez vianočné sviatky som si párkrát pridal navyše inzulín a občas aj dopichol 1-2 jednotky navyše medzi jednotlivými dávkami pri zvýšenej glykémii. Chcem sa opýtať dlhoročných diabetikov s DM1 či podobné situácie môžem takto riešiť aj častejšie. Nedopracujem sa k rezistencii na inzulín a k vyšším dávkam ? Peter

Tomas12345

hopeter :

(To,kedˇsa na to opýtam svojej lekárky,vidím na nej,že s takým postupom viac menej nesúhlasí.)

Ked s takým postupom tvoja doktorka nesuhlasí, tak aký postup ona v tej situácii navrhuje ?

ahjaj

keď si dopichneš inzulín, on Ti nezaberá iba pri okamžitej vysokej glykémii, ale pôsobí zhruba 6 hodín s vrcholom po 2-3 hodinách- a môže nastať hypoglykémia. Takže opatrne a nie viac ako 1-2 jednotky a často merať. Lekárka Ti môže predpísať orientačné dávky inzulínu a nemôže vedieť, že Ty si hladnejší a na obed si miesto dvoch knedlí chceš dať tri. Takže pri športe - pohybe z inzulínu uberaj a pred výdatnejším jedlom bohatším na sacharidy pridaj a lekárku poslúchaj na 80 %, tých 20 % je to, že ona predsa nežije Tvojím životom a Tvojími potrebami.

hopeter

Aha,dˇakujem. Pýtam sa preto,aby som nesôr nemal výčitky. Ja to málo praktikujem. Radšej idem von na čerstvý vzduch apod. Ale nie vždy sa dá.
To,kedˇsa na to opýtam svojej lekárky,vidím na nej,že s takým postupom viac menej nesúhlasí. Peter

ahjaj

manžel je 22 rokov diabetikom DM 1. typu. NIe si rezistentný na inzulín, ale Tvoje biele krvinky zničili inzulínotvorné bunky v pankrease, preto si ho musíš podávať, aby si mohol žiť. Keby Ti tie bunky fungovali, a mal by si vyššiu glykémiu, tak by Ti oni vytvorili inzulín. Takže pripichovaním a starostlivým meraním a plánovaním dosiahneš lepšiu kompenzáciu.
Môj manžel si bežne dopichuje. A nedopustí na občasný punčový zákusok s 2 jednotkami navyše, alebo dopichnutím.
Ešte iná metóda sú kliky alebo drepy, či pohyb.