Dopichovanie inzulínu.

Príspevok v téme: Dopichovanie inzulínu.
hopeter

Dobrý deň. Cez vianočné sviatky som si párkrát pridal navyše inzulín a občas aj dopichol 1-2 jednotky navyše medzi jednotlivými dávkami pri zvýšenej glykémii. Chcem sa opýtať dlhoročných diabetikov s DM1 či podobné situácie môžem takto riešiť aj častejšie. Nedopracujem sa k rezistencii na inzulín a k vyšším dávkam ? Peter

hopeter

Ako vidím už sme stihli za krátky čas zapísať dve stránky. Asi to zakončíme. Ďakujem pekne za odpovede,pomohli mi.
No ešte jednu otázku položím. Ak si tesne pred spaním nameriate napr. 11mmol ,zvýšite si na noc bazálny inzulín ? Alebo to neriešite a idete spať ?

ahjaj

16,7 je vela bez inzulínu. A ty si DM 1 keď sa hovorilo o tabletkách?
Tomas na hyperglykémiu lekár povie, že nech vynechá desiatu, či olovrant a pred hlavným jedlom nech si zmeria a prípadne vtedy si podá viac inzulínu. Bežný postup. Hyperglykémia, ak netrvá dlho, nemá nejak extra príznaky, akurát je človek trochu unavenejší. Vážnejší a život ohrozujúci stav je hypoglykémia.

Tomas12345

hopeter :

Tak som to myslel že čo ti povedala doktorka že čo máš robiť v situácii že ty glykémia vystúpi a začínaš mat prejavy hyperglykémie ?

hopeter

Ešte doplním. Ako som už spomenul,od začiatku som na to šiel zle. Nechápal som kopu súvislostí.Na jednej strane môžem jesť všetko a na druhej strane všade čítam a počúvam samá diéta. a DM 2. To isté aj v nemocnici. Brožúrky,vzorový jedálniček DM 2. Ale nikde jednoducho a zrozumiteľne, si jedničkár,môžeš jesť všetko. Ale tak,tak a tak. Jedol som nízkotučné potraviny,všetko som vážil a pod. Cvičil som,zbíjal dole hodnoty. Naivne som si myslel,že s cukrovkou vykývem. Do úvahy pripadali aj tabletky,no ten inzulín je predsa len asi lepší variant. A navyše dlho mi trvalo trvalo prijať fakt,že mám cukrovku. K tomu pomohli aj rozdielne vyjadrenia odborníkov. Moja lekárka stanovila ihnedˇliečbu inzulínom. V nemocnici zasa povedali,že neni dôvod na inzulín. Pri zistení boli u mňa tieto hodnoty -1,5 hod po obede (bola dobrá sviečková na smotane a knedlíky) 16,7 a predtým na lačno u obvodnej 7,3. A v nemocnici počas 2 dní tuším sa to pohybovalo medzi 7 - 13 bez inzulínu. Aj mnohí mi vraveli,že to nie sú hodnoty na inzulín. Tak asi takým nepokojom som prechádzal. P.

ahjaj

mám známeho, ktorého syn je vrcholový športovec, a vyhráva popredné miesta na európskych súťažiach, ja presne ani neviem, čo za šport to je, niečo divné, a ten je na pumpe.
Teba nastavili na inzulínový režim, keď si bol v nemocnici a mal málo pohybu.

hopeter

Áno je to tak. Až poslednú dobu mi dochádza,že som postupoval od začiatku zle. Výživa bola nedostatočná, Ja často hcodím do lesa,po kopcoch atd. Často využívam bicykel aj 60 - 70 km 2x do týždňa. Mal som väčší výdaj,ako príjem. Napr. bicykel. Až na cyklistickom fóre som sa dozvedel od diabetikov,že ráno pred cyklotúrou si nemusím pichať inzulín. Dobre sa najesť,dodať viacej sacharidov a môžem šľapať. Spálim to. Si predstavte,že ja pred tým s inzulínom cca.po 30 - 40 min cesty som chytal hypo aj 2. A to isté aj v lese. Sebou som nosil plný batoh jedenia a pod.
Viem,mnohé súvislosti mi dochádzajú až časom. Zmenil som čiastočne aj jedálniček. A zisťujem,že pri yvýšení IJ začínam priberať. Hmotnosť mám momentálne 62 kg,konečne. V novembri 2018 to bolo 56 kg.Do tých pôvodných 76-78 ešte mám čo robiť. P.

ahjaj

Peter, kto si to naštuduje, vie si to kompenzovať a prispôsobovať svojím potrebám. Manžel mal 49 kilogramov, keď mu diagnostizovali DM1. typu, teraz má 70 kg. (Dobre, je to po 2 deťoch. :-)) Proste sa naučíš už naoko zistiť, koľko inzulínu potrebuješ na zemiaky, koľko na ryžu. A nízkosacharidovú diétu nemusíš presne dodržiavať, ona sa dodržiava kvôli zjednoduchšeniu kompenzácie, ale keď už budeš vedieť odhadnúť, čo je koľko, tak bez problémov aj priberieš. Na pribratie potrebuješ viac sacharidov a logicky aj viac inzulínu.
A inzulín si riadiš sám, tie čísla predpísané lekárom sú orientačné.
Keď ťa diagnostizovali, čo urobili? No šupli ťa do nemocnice nastaviť. A ako nastavovali? Pokusom a omylom.

hopeter

No a zhodou okolností som si dnes vypočul toto video k danej téme. Ja poctivo dodržujem dávky nariadené lekárom a zisťujem,že robím chybu. Zrejme aj to bude dôvod,prečo neviem pribrať. Tu je video

www.google.com
Diabetes mellitus 1. typu || Výpočet výměnných jednotek a redukce ...
www.youtube.com
- Preložiť túto stránku
Video pre dopyt diabetes mellitus 1 typu
▶ 11:58
21. 8. 2018 - Odovzdal(-a) Ne hladu
Po nějaké době tu mám druhé video o diabetu. Tentokrát jsem se zaměřila na téma týkající se spíše diabetiků 1. typu ...

hopeter

Aby sme sa zle nerozumeli. Pravdepodobne jej záleží na tom,aby si diabetik svojvoľne nemenil nastavený režim.Jedol striedmo,mal dostatočný pohyb, atd. Ale doktorka nie je vždy poruke ,preto je len na nás,ako si poradíme sami. P.